ZN.SK
zápal slepého čreva

Kde je slepé črevo a aké sú príznaky zápalu slepého čreva?

Bolesti brucha by sme nemali podceňovať. Jedna z najčastejších náhlych brušných príhod je zápal slepého čreva. Odborne nazývaný Apendicitída.

Bolesti brucha by sme nemali podceňovať, o to viac ak sú intenzívne, trvajú dlho a sú spojené s ďalšími ťažkosťami. Môžu viesť k vážnejším problémom. Takým prípadom je jedna z najčastejších náhlych brušných príhod – zápal slepého čreva. Tento výraz však nie je celkom správny, ale udomácnil sa. Odborne sa nazýva Apendicitída. Najčastejšie postihuje deti, mladých ľudí do 30 rokov a tehotné ženy.

zápal slepého čreva

Slepé črevo v našom tele

Slepé črevo je z anatomického hľadiska začiatok stúpajúceho hrubého čreva. Táto časť má vakovitý tvar a predstavuje miesto spojenia s tenkým črevom. Z jej dolného konca trčí červovitý prívesok, nazývaný aj apendix vermiformis, má štruktúru veľmi podobnú hltanovej mandli, preto počas zápalového procesu sčervenie a opuchne. V rámci konzervatívnej liečby je takmer vždy nevyhnutný operačný zákrok. s variabilnou dĺžkou 2 až 20 centimetrov, u detí zvyčajne 5 – 10 cm. Prívesok môže byť premiestnený so slepým črevom, napr. u tehotných nahor, môže ležať pred alebo za slepým črevom alebo byť dokonca fixovaný na tenkom čreve. minulosti nebola funkcia slepého čreva známa, dnes je jasné, že je dôležitou súčasťou imunitného systému. Okrem toho, že obsahuje mnoho lymfatických vačkov, pracuje ako filter a skladisko choroboplodných zárodkov.

Aké sú príčiny zápalu?

Apendicitída alebo inak zápal slepého čreva môže mať viacero príčin. Najčastejšie k nej dochádza, ak sa apendix zanesie črevnými kameňmi, ktoré vznikajú zo zahusteného črevného obsahu. To môže nastať nedostatečným príjmom vlákniny a nevhodným stravovaním. Zápal vzniká aj vtedy, keď sa v apendixe zakliesnia cudzie telesá – najmä kôstky či jadierka z ovocia, resp. niektoré parazity, ako sú hlísty, či mrle.

Málokto vie, že existuje aj tzv. ohnutie apendixu. To je sprevádzané zjazvením tkaniva, čo je dôsledok rôznych zápalových črevných ochorení alebo poruchami črevnej mikroflóry.

Ako spoznáte, že máte problém?

Zápal slepého čreva je zradný v tom, že prichádza väčšinou náhle a nečakane. Treba konať a reagovať v momente. Ak bolesti pretrvávajú je potrebná okamžitá návšteva chirurga a ten stanoví liečbu. Vyšetrenie aj pomocou ultrazvuku, röntgenu alebo CT sú metódy, ktoré dokážu zobraziť postihnuté miesto.  Pri zápale sa objavujú sa prudké, kŕčovité bolesti v okolí pupka, ktoré sa postupne presunú do oblasti pravého podbruška. Bolesť sa ešte viac zvýrazňuje pri chôdzi, námahe, hlbokom dýchaní či kašli.

Ďalšími príčinami môžu byť:

  • bolesť – najprv sa môže sústreďovať v oblasti žalúdka a okolo pupka, no neskôr sa zvyčajne presúva do pravého podbruška
  • nechutenstvo
  • tráviace ťažkosti – zápcha alebo zvracanie
  • nevoľnosť – nutkanie na zvracanie, mdloby
  • zvýšená telesná teplota – horúčka nad 38°C nastáva při roztrhnutí apendixu
  • zrýchlený pulz – súvisí najmä s teplotou, nemusí sa vždy objaviť

Príznaky v tehotenstve môžu byť odlišné. Vtedy dochádza k premiestneniu červovitého prívesku, vplyvom zväčšujúceho sa plodu v maternici, preto sa bolesti objavujú v pravej časti horného a stredného brucha. U starších ľudí sa zápal slepého čreva diagnostikuje ťažšie, keďže ťažkosti bývajú menej príznačné. Pacient má len slabé bolesti, k zvýšeniu teploty takmer nedochádza.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu