Je vám v MHD teplo a klíma nestačí? Tak zatvorte to prekliate okno! - ZN

Je vám v MHD teplo a klíma nestačí? Tak zatvorte to prekliate okno!

Každoročne sa objavuje rovnaký problém. Nariekajúci ľudia lamentujú nad varením sa vo vlastnej šťave v autobusoch a električkách. Kým na jednej strane je to pochopiteľné v prípadoch starších vozidiel, je priam zarážajúce, že sa cestujúci varia vo vlastnej šťave aj v prípadoch nových autobusov a električiek, kde nepomáha ani otvorené okno. To, ktoré by sa dokonca ani nemalo dať otvoriť a ono nakoniec povolí. Nuž a tu je kameň úrazu. To okno.

klimatizácia a autobusy MHD

Ľudia sú nepoučiteľní, okno totiž robí presný opak

Pokiaľ kráčate a zohriatí z vonku vojdete do električky, určitý čas budete mať stále pocit, že sa varíte. Zohriate svaly, povedzme pre beh na električkovú zastávku, spustia potenie a máte pocit, že je nutné zasiahnuť a otvoriť okno. Okno pritom otvárajú aj ľudia, ktorí majú strach z uzavretých priestorov, čím narušia klimatizovaný priestor. Zásadný fakt však je, že ako náhle klimatizovaný chlad nájde otvorené okno, pohyb dopravného prostriedku okamžite tento vzduch vyťahuje a vyrovnáva teplotu s tým, čo je vonku. Vo vnútri je tak podobná teplota a otvorené okno v žiadnom prípade nie je pomocou, ale skôr chybou. Práve tu vznikajú spory, hádky ľudí, ktorí okno potrebujú pre vlastné uspokojenie, ale z nevedomosti netušia nič o fungovaní klimatizácie, fyziky a svojim spôsobom aj chémie.

Konflikty ale za to nestoja

Pri zatvorených oknách a strešných vetrákoch je účinnosť klimatizácie pomerne rýchlo obnovená. Pochopiteľne, ak je klíma dostatočne silná. Ale to nezistíte, kým sa reálne okná nezatvoria. Stačí niekoľko minút. Samozrejme za predpokladu, že nie ste na trasách, kde sa viac krát otvárajú dvere pre výstup a nástup cestujúcich, čo značne účinky klímy oslabuje a aj v tom momente niektorí nešťastníci okamžite siahajú po okne a pre pocit tepla okamžite otvárajú okno. Neraz oknom nevyfúkajú seba, ale skôr toho za ním, ktorý pre záujem nevyvolať konflikt radšej vec pretrpí. Pritom opäť stačí byť len o niečo viac ohľaduplný a premýšľať, že ceduľky s nápisom „neotvárajte okno, inak je klíma neúčinná“ sú tam predsa len z nejakého dôvodu. Koniec koncov, pokiaľ autobus stojí v zápche, klimatizácia mu hučí naplno a pri otvorených oknách postávajú ľudia, je viac než pravdepodobné, že o fungovaní klimatizácie budete vedieť to, čo netuší 99% cestujúcich. Jednoducho vám nebudú veriť.

5/5 - (7 votes)
Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.