Secret Santa: zábavná predvianočná hra a obdarovanie kolegov

Secret Santa: zábavná predvianočná hra a obdarovanie kolegov

Predvianočný čas je spojený s uvoľnenejšou pracovnou atmosférou, podnikovými večierkami, rozdávaním odmien, ale aj mnohými tradíciami, ktoré si v podniku zavediete jednoducho preto, že december je posledným mesiacom a mesiacom ozvláštneným Vianocami. Niet sa čomu diviť, že sa, hoci pomaly, aj v slovenských pracovných kolektívoch a medzi priateľmi udomácňuje zvyk zo západných krajín. Secret Santa – tajný Santa je veľmi jednoduchý nápad, ktorý prináša napätie a zábavu zároveň.

Vianočné darčeky

Secret Santa: keď netušíte, od koho je darček

Princíp tajného Santu nie je nič komplikované. Vždy je niekto hlavný, kto pripraví zoznam ľudí a práve presne týmto ľuďom necháva žrebovať z pomedzi mien toho, koho obdaruje. Má to tak niekoľko výhod súčasne. Nikto nebude neobdarovaný, nikto nezíska 40 darčekov, a iní nezostanú bez darčeka, pretože každý má svojho tajného Santu. Celá tradícia má aj svoje pravidlá.

Patria medzi ne hlavne:

  • Nevyžrebovať seba, inak nasleduje druhý pokus
  • Nikomu nehovoriť, koho máte
  • Obdarovať dotyčného bez toho, aby vedel, kto mu darček kúpil, vyrobil, priniesol a nachystal
  • Zvykom je stanoviť si cenový strop (hodnotu)

V jednoduchosti je krása. Tajný Santa je tradícia ktorá v nejednom pracovnom kolektíve v západných krajinách priniesla zábavu a tak trochu aj napätie. To, ako svoje darčeky odovzdáte, je už vecou dohody. Plánovania v rámci vyvrcholenia podnikového večierka, alebo je súčasťou tajnej nádoby niekde na recepcii budovy, kde môžu Santovia označené balíčky vhadzovať. Alebo si v hlavnej zasadačke pod malým stromčekom v jeden dohodnutý deň každý nájde darček pre seba.

Keďže aj tradícia je v našich končinách pomerne mladá, zatiaľ nedošlo k premenovaniu na „tajného Ježiška“ a ani veľkým protestom proti „americkému Santovi“. Hejterov však možno nemusíme dlho čakať ani pri tak pokojnej a milej záležitosti ako je Secret Santa.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.