ZN.SK
Holub

Rekordman holub Joe z Austrálie možno nepriletel z USA, a nezomrie

Holub Joe, ktorý mal byť podľa prvých medializovaných informácií rekordmanom s neistým koncom nakoniec nezomrie. Joe, holub, ktorý mal…

Holub Joe, ktorý mal byť podľa prvých medializovaných informácií rekordmanom s neistým koncom nakoniec nezomrie. Joe, holub, ktorý mal podľa krúžku na nohe pochádzať z americkej Alabamy nakoniec nie je Američan, ale pravdepodobne je rodený Austrálčan. To znamená, že úrady, ktoré ho chceli odchytiť a usmrtiť pre aktuálne prísne obmedzenia, nakoniec nemusia konať.

Holub rekordman nakoniec nie je rekordmanom

Holubí rekordman vyvolal rozruch po celom svete. Ak by sa totiž dokázalo, že holub z Alabamy naozaj preletel Tichý oceán a zosadol a v Austrálii v Melbourne vzdialenom cca 16 tisíc kilometrov, znamenalo by to prekonanie rekordu iného holuba. Ten preletel z Francúzska do Vietnamu v roku 1931. No kým ten mal príležitosť na mnoho zastávok, holub z Alabamy by musel letieť neuveriteľnú vzdialenosť nad šírim morom. Uvažovalo sa, že mu na jeho trase pomohli lode, no nakoniec je zdá sa všetko inak.

Holub

Joe by sa totiž dopustil prehrešku voči aktuálny protiepidemiologickým nariadeniam proti vtáčej chrípke. AK by pochádzal zo zahraničia a preletel po vlastných, mohol by znamenať riziko pre miestne vtáctvo. Pozorný farmár, ktorý si ho všimol na streche a podarilo sa mu odfotografovať krúžok, zistil, že by mal pochádzať z USA. Tam sa však asociácia chovateľov vyjadrila, že krúžok sa len podobá, no nejde o pravý krúžok od nich. Znamenať to môže teda najmä to, že ako ne-votrelec môže Joe naďalej žiť a záujem úradov sa môže sústrediť na iné problémy. Vo svete zarezonovala rekordná vzdialenosť, ale aj zámer zviera nie odchytiť, ale skôr usmrtiť.

Rekordman z Francúzska a aj ďalší

Spomínaný holubí rekordman z roku 1931 letel zo severo-francúzskeho mesta Arras do vietnamského Saigonu. Cesta mu vtedy trvala menej ako mesiac a celosvetovo vyvolal rozruch. Nie je pritom jediný vytrvalostný letec. Holuby bežne prelietavajú rôzne vzdialenosti. Tie európske neraz preleteli do Severnej Ameriky. Nie je nič neobvyklé, keď sa prístavné holuby „pozabudnú“ na palube nákladnej lode a sú tak čiernym pasažierom. Holuby, označované aj ako okrídlené krysy, sú nevítanými obyvateľmi miest. Kvôli nim sa chráni architektúra, sochy a výklenky na historických budovách. Im sa prispôsobujú aj niektoré prvky modernej architektúry. Bez nich si nevieme predstaviť Benátky a radi by sme si bez nich predstavili mnohé iné miesta… najmä prelety nad hlavami ľudí v čistom obleku…

foto v článku: ilustračné

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu