Biosférická rezervácia monarchu sťahovavého v strede Mexika z USA

Biosférická rezervácia monarchu sťahovavého v strede Mexika z USA

Monarcha sťahovavý (Danaus plexippus) je zaujímavý motýľ zo severnej Ameriky, ktorý prekonáva obrovskú vzdialenosť  počas zimy a tým si získal aj svoj názov. Pre svoju neobyčajnú migráciu, zimné sťahovanie, prekonáva obrovskú vzdialenosť, čo je na jeho jemné krídla naozaj mimoriadne poriadna diaľka. Jeho domovinou je viacero štátov v USA a južné oblasti Kanady. Počas leta trávi čas ako bežný motýľ, no len čo začne blížiť zima, vyrazia na svoju púť, ktorá môže mať až neuveriteľných 4 000 kilometrov.

monarcha sťahovavý

Cestu do zimoviska, alebo aj cestu do liahní v Severnej Amerike nedosiahnu všetci. Po ceste sa stretávajú s vtákmi, ktoré ich jedia, s výkyvmi počasia, silným vetrom, aj vyčerpaním. Motýľ podobný na našu babôčku je dnes rozšírený aj na niektorých iných miestach sveta. Objavený bol už aj v Polynézii, na Filipínach, Singapure, niektorých častiach Austrálie a aj na Kanárskych ostrovoch.

Jeho zaujímavosťou je život v húfoch počas presunov a počas prezimovania v Mexiku. Vo výsledku tak má pozorovateľ možnosť vidieť stromy, či lúky posiate motýľmi, čo je v skutku zaujímavý zážitok. Na obrázku je zachytený samček druhu monarcha sťahovavý. Samičky sú mierne svetlejšie oproti samčekom.

Biosférická rezervácia v Mexiku

Biosférická rezervácia, ktorá bola zriadená v Mexiku pre výskyt motýľa monarchu sťahovavého sa rozprestiera na rozlohe 56 tisíc hektárov. Miesto, kam majú motýle namierené sa nachádza na území pri hranici mexického štátu México a štátu Michoacán. Rezervácia  v španielčine nazvaná Reserva De Biosfera De La Mariposa Monarca je od roku 2008 na zozname svetového dedičstva.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.