Biosférická rezervácia monarchu sťahovavého v strede Mexika z USA

Biosférická rezervácia monarchu sťahovavého v strede Mexika z USA

Monarcha sťahovavý (Danaus plexippus) je zaujímavý motýľ zo severnej Ameriky, ktorý prekonáva obrovskú vzdialenosť  počas zimy a tým si získal aj svoj názov. Pre svoju neobyčajnú migráciu, zimné sťahovanie, prekonáva obrovskú vzdialenosť, čo je na jeho jemné krídla naozaj mimoriadne poriadna diaľka. Jeho domovinou je viacero štátov v USA a južné oblasti Kanady. Počas leta trávi čas ako bežný motýľ, no len čo začne blížiť zima, vyrazia na svoju púť, ktorá môže mať až neuveriteľných 4 000 kilometrov.

monarcha sťahovavý

Cestu do zimoviska, alebo aj cestu do liahní v Severnej Amerike nedosiahnu všetci. Po ceste sa stretávajú s vtákmi, ktoré ich jedia, s výkyvmi počasia, silným vetrom, aj vyčerpaním. Motýľ podobný na našu babôčku je dnes rozšírený aj na niektorých iných miestach sveta. Objavený bol už aj v Polynézii, na Filipínach, Singapure, niektorých častiach Austrálie a aj na Kanárskych ostrovoch.

Jeho zaujímavosťou je život v húfoch počas presunov a počas prezimovania v Mexiku. Vo výsledku tak má pozorovateľ možnosť vidieť stromy, či lúky posiate motýľmi, čo je v skutku zaujímavý zážitok. Na obrázku je zachytený samček druhu monarcha sťahovavý. Samičky sú mierne svetlejšie oproti samčekom.

Biosférická rezervácia v Mexiku

Biosférická rezervácia, ktorá bola zriadená v Mexiku pre výskyt motýľa monarchu sťahovavého sa rozprestiera na rozlohe 56 tisíc hektárov. Miesto, kam majú motýle namierené sa nachádza na území pri hranici mexického štátu México a štátu Michoacán. Rezervácia  v španielčine nazvaná Reserva De Biosfera De La Mariposa Monarca je od roku 2008 na zozname svetového dedičstva.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.