Čo navštíviť v Lisabone? Zoznam miest, atrakcií a múzeí - Zaujímavé novinky ZN.SK

Čo navštíviť v Lisabone? Zoznam miest, atrakcií a múzeí

Okrem návštevy kultúrnych a historických pamiatok ponúka Lisabon aj ohromné možnosti vyžitia v iných oblastiach. Zo širokej ponuky atrakcií si nájdu to vhodné pre seba všetci turisti, ktorí radi obohacujú svoje vedomosti a jedinečné zážitky. Na svoje si prídu najmä umelecké duše, keďže mesto je plné múzeí starovekého a aj moderného umenia. Prinášame Vám zopár tipov na zábavné strávenie chvíľ v tomto krásnom meste.

Umenie

Národné múzeum umenia (Museu Nacional de Arte Antiga)

Museu Nacional de Arte Antiga je národná portugalská galéria s najväčšou zbierkou malieb z 15. a 16. storočia. Múzeum je rozdelené na tri časti, každá má inú tématiku. V prvej časti je vystavené portugalské aplikované umenie ( nábytok, koberce, textílie), v druhej časti sa nachádza zbierka keramiky a šperkov a tiež umelecké predmety z objavných plavieb. Posledná časť je venovaná dielam portugalských maliarov a sochárov.

Vstupné: 6 €

Museu Nacional de Arte Antiga

zdroj: facebook

Múzeum orientálneho umenia (Museu do Oriente)

Portugalci sú hrdí na svoju históriu a objavy. Artefakty z Museu do Oriente dokazujú, že sa Portugalcidostali až do Ázie, na Ďaleký východ. Kolekcia rôznych umeleckých predmetov ilustruje kultúrne a obchodné spojenia medzi Portugalskom a Indiou, Japonskom, Mjanmarskom, Macau a Timorom.

Vstupné: 6 €

Gulbenkianovo múzeum (Calouste Gulbenkian Museu)

Je to jedno z najslávnejších múzeí v Európe. Jeho zbierka obsahuje umelecké predmety z celého sveta, z obdobia starovekého Egypta až po 20. storočie. Výstava má dva okruhy. Prvý je zameraný na umenie antiky a Blízkeho východu, kde sa dajú prezrieť egyptské, mezopotámske, perzské a grécko-rímske diela.  V druhom okruhu sú vystavené európske trendy umenia z počiatkov 11. storočia až po rok 1950.Súčasťou múzea je komplex záhrad so zaujímavou architektúrou.

Vstupné: 11,50 €

Národné múzeum dlaždičiek (Museu Nacional do Azulejo)

Je navštevované pre svoju jedinečnú zbierku dekoratívnych dlaždíc – po portugalsky azulejos. Najstaršie exempláre pochádzajú až z 15. storočia. Najkrajším kúskom je 36 – metrové vyobrazenie panorámy mesta v období pred zemetrasením, ktoré postihlo Lisabon v roku 1755. Je vytvorená z tradičných bielo-modrých dlaždíc. Pri vstupe do múzea sa dá navštíviť aj Kostol Matky Božej (Igreja Madrede Deus). Zo všetkých chrámov v Portugalsku sú jeho dekorácie považované za najkrajšie.

Vstupné: 5 €

Múzeum Coleção Berardo (Coleção Berardo Museu)

V múzeu je prezentované súčasné moderné umenie. Nachádzajú sa tu exponáty z 20. storočia až po súčasnosť. Nájsť tu môžete diela umelcov ako sú Duchamp, Picasso, Dálí, Magritte či Miró.

Vstupné: 5€

Museu Coleção Berardo

zdroj: Facebook

Príroda

Oceanárium (Oceanario de Lisboa)

Obrovské oceanáriumje rozdelené na štyri oblasti podľa fauny a flóry jednotlivých oceánov. Zbierku živočíchov a rastlín tvorí 16000 organizmov zo 450 rôznych druhov. Vidieť tu môžete tučniaky, tulene, žraloky, raje, hviezdice, koraly a mnoho ďalších. Okrem morských živočíchov tu chovajú aj vtáky. Ako jedno z mála akvárií, toto chová živočícha menom mesačník svietivý, aj vzácne morské vydry a morské pavúky.

Vstupné: 15 €

Oceánárium Lisabon Portugalsko

Tropická botanická záhrada (Jardim Botânico Tropical)

Nachádza sa v historickej časti Belém a je obrovskou zbierkou rastlín a stromov z rôznych častí sveta, prevažne z bývalých portugalských kolónií. Súčasťou záhrady je aj veľké jazero, pri ktorom sa udomácnilo viacero druhov živočíchov.

Vstupné: 2 €

Technika

Výťah uprostred mesta (Elevador de Santa Just)

Centrum Lisabonu má veľa kopcovitých častí, takže výťah je celkom logické riešenie na veľké prevýšenie. Elevador de Santa Just už od roku 1902 spája ulicu Santa Just s námestím Carmo na kopci. Navrchu si môžete vychutnať peknú vyhliadku na mesto a nachádza sa tam dokonca aj malá kaviareň.

Vstupné: 5,15 € (hore aj dolu)

Elevador de Santa Just, Lisabon výťah

Most Vascoda Gama (Pont do Vascoda Gama)

Most, pomenovaný po asi najslávnejšom Portugalcovi, ktorý objavil námornú cestu do Indie, je najdlhším mostom v Európe. Meria neuveriteľných 17 kilometrov a spája Lisabon s mestečkom Montijo. Je otvorený od roku 1998, má 6 jazdných pruhov a bol navrhnutý tak, aby odolal aj väčšiemu zemetraseniu.

Unikáty

Lisabonský labyrint (Labirinto Lisboa)

Lisabonský labyrint je vlastne strašidelný dom, v ktorom ožívajú všetky hororové mestské legendy a postavičky. Zabaví a najmä vystraší každého, kto vyhľadáva adrenalínové a jedinečné zážitky.

Vstupné: 15€

Nemocnica pre bábiky (Hospital de Bonecas)

Funguje od roku 1830 a založila ju pani Carlotová, ktorá tu vyrábala a opravovala bábiky. Vsúčasnosti je z tohto obchodíku atrakcia pre starších aj mladých. Návšteva je pre mnohých plná nostalgie a spomienok na detstvo.Zbierka hračkárskych predmetov obsahuje rôzne zreštaurované miniatúry bábik, hračky, oblečenie, topánky a príčesky pre bábiky.

Vstupné: 2€

Nemocnica pre bábiky (Hospital de Bonecas)

zdroj: facebook stránky

Kníhkupectvo Bertrand (Livraria Bertrand)

Toto kníhkupectvo je uznané za najstaršie na svete, pretože bolo otvorené v roku 1732 a funguje dodnes. Bolo dejiskom viacerých historických literárnych a politických diskusií a navštívilo ho veľa známych osobností. V súčasnosti má táto značka 50 obchodov po celej krajine.

 

Okrem vyššie spomenutých múzeí v Lisabone nájdete aj ďalšie, s úplne iným zameraním – napríklad Vojenské múzeum (Museo Militar), Múzeum dizajnu a módy (Museu do Design e da Moda), Múzeum farmácie (Museo da Farmácia), Múzeum vody (Museu da Agua), Dopravné múzeum (Museu da Carris) a aj Archeologické múzeum. Uvedené ceny vstupeniek platia pre bežného dospelého návštevníka v bežný deň. Samozrejmosťou sú detské, študentské, skupinové a dôchodcovské zľavy. Do niektorých múzeí sa dostanete bez platenia v sobotu, niektoré inštitúcie majú zasa vždy prvú nedeľu vstup zdarma.

Autor: Darina Martáková

Zdroje:


Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.