ZN.SK
Michelangelo a socha Pieta z Vatikánu

Pieta, jediné dielo, pod ktoré sa Michelangelo podpísal

Napriek tomu, že mal za sebou množstvo významných diel, podpísal sa len na jediné jedno dielo, sochu vytvorenú z veľkého svetlého kvádra mramoru, známu ako Pieta.

Michelangelo je po celé stáročia najvýznamnejším sochárom. Tak ako Leonardo da Vinci, je aj Michelangelo považovaný za veľmajstra svojho umenia. Vytváral skulptúry, sochy vytesával a brúsil z mramoru tak precízne, že jeho prácu, ale aj vplyv v ďalšom vývoji sochárstva Talianska badať nezameniteľne. Dnes nás zaujalo jeho dielo Pieta, podobne ako nedávno Mojžiš, obe z Vatikánu.

Michelangelo a socha Pieta z Vatikánu

Socha známa ako Pieta

Napriek tomu, že mal za sebou množstvo významných diel, podpísal sa len na jediné jedno dielo, sochu vytvorenú z veľkého svetlého kvádra mramoru, predstavujúcu mŕtve telo Ježiša Krista v náručí Panny Márie. Umiestnená je v Bazilike Sv. Petra vo Vatikáne, ktorú postavili v 16. storočí na mieste pôvodnej, ktorú na tomto konkrétnom mieste postavili práve preto, že tu mal byť popravený samotný Svätý Peter. Socha zachytáva na kameni sediacu Máriu, na ktorej kolenách leží Kristovo telo, odetú v šatách, ktoré sú precízne vytvorené z mramoru, jediného kusu, čiže autor si dal mimoriadne záležať na detailoch aj na hlave jej postavy.
Jeho ostatné diela sú identifikované vďaka precíznej práci, ktorá bola pre neho typická a pre dobové doklady a písomné pramene. Podpis by ste našli na úzkej šerpe, ktorú má Mária na svojom tele a meno je vidieť priamo zpredu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu