ZN.SK
Kazachstan Astana

Kazachstan: fakty, čísla a podrobnosti o krajine a národné parky

Kazachstan je ázijskou krajinou ležiacou na východnom pobreží Kaspického mora. Práve pri ňom zasahuje do Európy. Na východe ju ohraničujú horské pásma Ťan-šan a Altaj…

Kazachstan je ázijskou krajinou ležiacou na východnom pobreží Kaspického mora. Práve pri ňom zasahuje do Európy. Na východe ju ohraničujú horské pásma Ťan-šan a Altaj. Rozlohou 2 717 300 km2  ide o 9. najväčšiu krajinu na svete.  Severnú hranicu zdieľa s Ruskom, na východe s Čínou. Južná hranica je tvorená Kirgizstanom, Uzbekistanom a najkratšou hranicou s Turkmenistanom. Povrch Kazachstanu tvoria rozsiahle nížiny, najmä Prikaspická, Turanská a Západosibírska, až mierne zvlnené plošiny, akou je najväčšia Ustjurt.

Kazachstan Astana

Hlavné mesto Astana

V strede a na východe krajiny sa nachádza Kazašská plošina 1565 metrov nad morom. Plnohodnotné púšte sa nachádzajú na juhu krajiny, kým sever je viac úrodnejší s výraznejšou riečnou sieťou. Krajina trpí nízkymi zrážkami, iba na okrajoch v horských oblastiach sú zrážky výdatnejšie. Podnebie je vo všeobecnosti drsné s veľmi výraznými teplotnými výkyvmi. Juhom preteká slabnúca rieka Syrdarja, ktorá sa vlieva do Aralského jazera. Na východe sa nachádza aj Balchašské jazero napájané riekou Ili. Viac jazier sa nachádza na severe. Väčšina z nich je bezodtoková. Do Kaspického mora na západe krajiny sa vlieva rieka Embi a zo severu Ural, oddeľujúci Kazachstan na európsku a ázijskú časť.

Kazachstan a jeho história

Z historického hľadiska Kazachstan zažil búrlivé obdobia. Šlo o územie Perzskej ríše, neskôr v období 330 p.n.l. ho dobyl Alexander Veľký. V 8. storočí patril do západoturkického kaganátu, avšak opakovane sa o vládu usilovali Mongoli. V roku 1219 sem vpadol Džingischán. Mongoli v 13. a 15. storočí celkom obsadili východný breh Kasického mora. Od 15. do 17. storočia existoval kazašský chanát a vďaka neustálym vpádom Ruska sa od roku 1868 z krajiny stala súčasť cárskeho Ruska. Občianska vojna v roku 1920 dala počiatok vzniku autonómnej republike, najskôr Kyrgyzskej a po roku 1924 aj Kazašskej ASSR. Medzi rokmi 1936 až 1991 bola Kazašská SSR súčasťou Sovietskeho zväzu. V roku 1991 bola vyhlásená nezávislosť.

Obyvateľstvo

Obyvateľstvo Kazašskej republiky tvorí 13,9 milióna obyvateľov. Kazachovia tvoria len necelú polovicu obyvateľstva. V mestách žijú prevažne Rusi, menej Ukrajinci a Uzbeci, kým vidiek obývajú v minulosti kočovní Kazachovia. Krajina pociťuje za posledné storočie úbytok obyvateľstva po odlive ruského a nemeckého obyvateľstva a pre migráciu. Úradnými jazykmi sú kazaština a ruština. Obyvateľstvo sa po rozpade Sovietskeho zväzu výrazne hlási k islamu – až 70% populácie, kým 26% krajiny vyznáva pravoslávne náboženstvo.

Hospodárstvo

Priemysel krajiny je založený na rôznorodosti nerastného bohatstva, ktoré bolo využívané výrazne za čias Sovietskeho zväzu. Pokročilé poľnohospodárstvo je napriek svojej úrovni značne rizikové vzhľadom na teplotné výkyvy. Astana, Almaty, Atyrau, Šymket alebo Karaganda sú mestá v ktorých sa konajú veľtrhy a výstavy. Sú zamerané najmä na strojársky a ťažobný priemysel.Cestovný ruch je menej rozvinutý. Odkázaný skôr na záujem ruského a miestneho obyvateľstva a taktiež jednotlivcov z Európy. Masívny prílev turistov zo západu sa tu nekoná, hoci letecké spojenie je pomerne dobré. Záujem zo vzdialeného zahraničia je skôr z pohľadu odborníkov na biológiu, či nadšencov pre vesmír v rámci atraktivity kozmodrómu Bajkonur. Darí sa obchodnej turistike v rámci výstav a priemyslu.

Kazachstan Sojuz Bajkonur

Z konkrétnych miest láka najmä Almaty, známe ako mesto jabĺk a mesto s veľmi zaujímavou prírodnou krajinou v okolí. Taktiež Astana, hlavné mesto zaujímavé tiež svojou modernou architektúrou. Obe zaujmú tiež architektúrou s jemnou prímesou ázijského štýlu, ktorý sa nám viaže bližšie k Perzii.

Národné parky v krajine:

  • Národný park Altyn Emel, región Almaty – púštna krajina a eróziou tvarované pohoria s odhaleným vrstvením hornín.

Kazachstan Alma-ata okolie

  • Národný park Charyn, región Almaty – púštna hornatá krajina s kaňonom veľmi podobným na Údolie smrti a dielo rieky Colorado.

Kazachstan Charyn národný park

  • Národný park Bayanaul, severovýchod Kazachstanu – kombinácia zelenej prírody a neobvyklých geologických útvarov, oblých vápencových útvarov a kopcov
  • Národý park Burabay, región Aqmola – zelená krajina kombinovaná s vodnými plochami miestnych jazier. Obsahuje viac ako 700 druhov rastlín, z nich je 12 je v Červenej knihe ohrozených druhov. Z tu žijúcich 300 živočíšnych druhov je 13 na zozname ohrozených druhov.

Doprava a dostupnosť:

Dostupnosť do Kazachstanu je ideálne prostredníctvom leteckej dopravy. Medzinárodné letisko v Astane je miestom, ktoré je spojené s Budapeštou a ďalšími európskymi mestami cez pravidelné linky. Pravidelné sú linky najmä s Ruskou federáciou. Dostupnosť s menšími letiskami je menej častá. Spojenie s hlavným mestom Astana a zvyškom krajiny je najmä s železničnou a cestnou dopravou. železnica je pre krajinu dôležitá aj z dôvodu ťažkého a ťažobného priemyslu. Spojenie je tak vybudované s Ruskom v rámci Turkestanko-sibírskou železnicou a s čínskou Severnou Xinjiang železnicou.  Vo veľkých mestách ako Astana, Almaty, Oskemen a Pavlodar je dobrá cestná sieť a mestský dopravný systém. Metro v meste Almaty je pýchou mesta, kým v metropole Astana je vo výstavbe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu