ZN.SK
Vesmír, hviezdy

Z vesmíru sa ozýva signál vzdialený 3 miliardy svetelných rokov

Ak by šlo o prírodný proces, nedocielil by rovnaké signály z rovnakého miesta. V tomto prípade však niekoľko mesiacov od roku 2015 analyzovali až 9 rovnakých signálov a vedci sú odrazu v pozore.

Vedci pomocou teleskopov a vysoko citlivých zariadení, akým je aj vesmírny teleskop Arecibo na Portoriku, skúmajú rôzne signály z vesmíru. Doteraz zanalyzovali viacero ojedinelých signálov, ktoré však mohli vzniknúť pri výbuchu, zániku hviezd a ďalších vesmírnych javoch. Tým, že boli tieto signály „prírodného“ pôvodu, neexistovala žiadna zhoda ani v rámci dvoch signálov a už vôbec nie miesta, odkiaľ prichádzajú. Teraz, keď sa podarilo odhaliť signál s celkom inými vlastnosťami, sú vedci v pozore. Kto k nám „telefonuje?“

Vesmír, hviezdy

Až 9 rádiových zábleskov z rovnakého miesta

Ak by šlo o prírodný proces, nedocielil by rovnaké signály z rovnakého miesta. V tomto prípade však niekoľko mesiacov od roku 2015 analyzovali až 9 rovnakých signálov, čo už v žiadnom prípade nie je náhoda. Zo vzdialeného súhvezdia vzdialeného 3 miliardy svetelných rokov tak k nám prichádza vzdialený signál. Na ktorý nemôžeme odpovedať. Jednak nevieme akého je pôvodu, či samotný signál niečo znamená a najmä problémom je, že signál z pôvodného miesta, planéty, či voľného vesmíru vyšiel v čase, keď na našej planéte nekraľovali ľudia. Zopár zo zachytených signálov prebiehali v rozmedzí pár minút, čo znamená, že prírodný charakter je vzhľadom na podobnosť signálov, veľmi nepravdepodobný. Tým, že je signál zachytený z konkrétneho miesta, prinieslo informáciu, s ktorou môžu teraz vedci pracovať a zamerať sa na určitú polohu.

Čo je obsahom správy?

Takzvané krátke rádiové záblesky sú veľmi krátkymi rádiovými vlnami pochádzajúcimi z inej galaxie. Aj Zem a naše technologické zariadenia, rôzne druhy vysielania, putujú vesmírom od planéty mimo nej. Je otázkou času, kedy bude niekto vo vesmíre odpovedať na naše signály, aj keď to tu už nebudeme. Samozrejme, že rádiové signály sa na druhej strane musia pretransformovať na obraz, zvuk, či inú sústavu, inak nedávajú logiku a zmysel. Dešifrovať krátky záblesk však nie je možné, pretože nemusí obsahovať žiadnu informáciu. S najväčšou pravdepodobnosťou pri takejto zhode prichádza do úvahy, že ide o signál mimozemskej technológie, či len skrátka neznámeho zariadenia s vysielačom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu