Vedci pomocou teleskopov a vysoko citlivých zariadení, akým je aj vesmírny teleskop Arecibo na Portoriku, skúmajú rôzne signály z vesmíru. Doteraz zanalyzovali viacero ojedinelých signálov, ktoré však mohli vzniknúť pri výbuchu, zániku hviezd a ďalších vesmírnych javoch. Tým, že boli tieto signály „prírodného“ pôvodu, neexistovala žiadna zhoda ani v rámci dvoch signálov a už vôbec nie miesta, odkiaľ prichádzajú. Teraz, keď sa podarilo odhaliť signál s celkom inými vlastnosťami, sú vedci v pozore. Kto k nám „telefonuje?“
Až 9 rádiových zábleskov z rovnakého miesta
Ak by šlo o prírodný proces, nedocielil by rovnaké signály z rovnakého miesta. V tomto prípade však niekoľko mesiacov od roku 2015 analyzovali až 9 rovnakých signálov, čo už v žiadnom prípade nie je náhoda. Zo vzdialeného súhvezdia vzdialeného 3 miliardy svetelných rokov tak k nám prichádza vzdialený signál. Na ktorý nemôžeme odpovedať. Jednak nevieme akého je pôvodu, či samotný signál niečo znamená a najmä problémom je, že signál z pôvodného miesta, planéty, či voľného vesmíru vyšiel v čase, keď na našej planéte nekraľovali ľudia. Zopár zo zachytených signálov prebiehali v rozmedzí pár minút, čo znamená, že prírodný charakter je vzhľadom na podobnosť signálov, veľmi nepravdepodobný. Tým, že je signál zachytený z konkrétneho miesta, prinieslo informáciu, s ktorou môžu teraz vedci pracovať a zamerať sa na určitú polohu.
Čo je obsahom správy?
Takzvané krátke rádiové záblesky sú veľmi krátkymi rádiovými vlnami pochádzajúcimi z inej galaxie. Aj Zem a naše technologické zariadenia, rôzne druhy vysielania, putujú vesmírom od planéty mimo nej. Je otázkou času, kedy bude niekto vo vesmíre odpovedať na naše signály, aj keď to tu už nebudeme. Samozrejme, že rádiové signály sa na druhej strane musia pretransformovať na obraz, zvuk, či inú sústavu, inak nedávajú logiku a zmysel. Dešifrovať krátky záblesk však nie je možné, pretože nemusí obsahovať žiadnu informáciu. S najväčšou pravdepodobnosťou pri takejto zhode prichádza do úvahy, že ide o signál mimozemskej technológie, či len skrátka neznámeho zariadenia s vysielačom.