ZN.SK
Bambusové ponožky

Kauza Bambusové ponožky a ako sa dostať cez telefón do pasce

Bambusové ponožky sú pre mnohých bežných ľudí bez extra záujmu o obliekanie a zloženie látok známe len z otravných telefonátov. Viacero zdrojov uvádza…

Bambusové ponožky sú pre mnohých bežných ľudí bez extra záujmu o obliekanie a zloženie látok známe len z otravných telefonátov. Viacero zdrojov uvádza, že bambusové vlákno je výborným materiálom na výrobu ponožiek, ktoré dosiahnu tú najlepšiu kvalitu. Pýšia sa najčastejšie dookola omieľanými heslami o antibakteriálnych účinkoch, zdravotných účinkoch a vôbec že ide o ponožky bojujúce proti zápachu.

Bambusové ponožky

Ak dostanete takúto úžasnú ponuku po telefóne a máte na to čas, neraz sa dozviete o malom zázraku, bez ktorého ste nemohli doteraz existovať. (foto v článku je ilustračné)

Cez telefón a bez podpisu

Hoci bambusové ponožky sa dajú hravo kúpiť aj na internete a v obchodoch s odevmi, pred niekoľkými rokmi sa rozmohol aj mohutný obchod s ponožkami prostredníctvom telefónu. Rozmohla sa vtedy aj podozrivá miera prípadov, kedy sa mnoho ľudí, prevažne dôverčivých dôchodcov dostala do pasce. Ponuka lacných ponožiek na prvý krát je fajn, lenže prídu aj druhé, aj tretie a nepozorný človek to všetko platil, nevedel zrušiť a musel hľadať pomoc aj mimo miesta, ktoré pozná. Jeden jediný sortiment, prekvapivo, ponúkaný telefonicky nalákal na kúpu prevažne dôchodcov, ako najľahšie obete. Hoci nejde o písomne potvrdenú objednávku, alebo aspoň objednávku vykonanú pomocou elektronického podpisu (objednanie z eshopu z IP adresy a pomocou emailu je určitá forma elektronického podpisu), predávajúci považoval aj neistý záujem, či dokonca aj nezáujmeem v telefóne, za objednávku.

Ponožky však môžu naozaj fungovať, no to nie je všetko

Na rozdiel od iných pofidérnych ponúk, objednané vzorky – bambusové ponožky naozaj ako zásielka azda vždy dorazia a dokonca sú použiteľné. Na ženy zapôsobí, keď budú môcť manželov potešiť ponožkami, v ktorých nesmrdia nohy, odparuje sa pot (keď sa neodparuje z topánok, tak je to aj tak celkom jedno) a aj ženy v dôchodkovom veku stále radi potešia za lacný peniaz svojich synov, zaťov, manželov… Práve volajúci telemarketing s bambusovými ponožkami spôsobil, že sa nad týmto výrobkom vnáša obláčik nedôvery po celé roky aj dodnes. Občas z obláčika vyšľahne blesk, najmä vtedy, keď vám v nevhodnej chvíli zvoní telefón a na druhej strane nepochopiteľne cudzinec s hlasom ležérneho spratka s pražským přízvukééééém.

„Dobrý deeen, prosím budete mít chviličkuuuu?“
„Prosím v akej veci?“
„Volám ze společnosti XY, budete mít chviličku na pár otázeeek?“
„Môžem vedieť v akej veci?“
„Prosím, můžu se zeptat, jaké máte zkušenosti s bambusovým vláknem?“
„Prečo? Snažíte sa mi predať bambusové ponožky?“
„Setkal jste se někdy osobně s výrobky vyráběné z bambusového vlákna?“
„Aha, dobre… chápem. Môžem požiadať, aby ste si moje číslo označili ako NEVOLAŤ a už nikdy sa nezopakoval takýto hovor? Vymažte si ho z databázy“.
„Omlouvám se, to nemůžu, naše čísla jsou generována, nemáme žádnou databázy.“.

Pozor na objednávku

Na drzé, neférové a zákerné praktiky možno považovať to, čo nasleduje po prijatí údajne len jednej lacnej vzorky ponožiek. Očakávali by ste, že vzorka je vzorka a nič viac. Aj keď sa ubezpečíte, že teda vyskúšate vzorku za jediné euro a nič iné od vás chcieť nebudú, nemusí to byť pravda. Firma názvom začínajúca na písmeno C, ktorá sa opakovane snaží oslovovať ďalších a ďalších ľudí, vám s touto vzorkou môže poslať aj informáciou o tom, že vás postupne čakajú aj ďalšie balíčky vo vyššej cene s ďalšími ponožkami. Nezabudnú dodať, že v prípade neuhradenia vás čaká pokuta, alebo sa začnú vyhrážať pojmami spojenými so slovami exekúcia a vymáhanie. Použitie a vyhrážanie sa exekúciou a vymáhaním sa nedá považovať za iné, než za odpornú drzosť a trúfalosť. je preto dobré sledovať celý obsah zásielok, aby niekto na druhej strane nepovažoval prevzatie zásielky za akýsi súhlas s ďalším zneužitím.

Obrana

Ak ste sa ocitli v akomsi vymáhaní za neuhradené zásielky, kontaktujte políciu a podajte trestné oznámenie z dôvodu cudzieho obohacovania sa a z dôvodu podvodu – boli ste uvedení do omylu a tiež ste boli zneužití. Najmä ak veľmi dobre viete, e ste neuzavreli žiadnu objednávku, kúpnu zmluvu a ani neprejavili žiaden súhlas so zasielaním ďalších a ďalších ponožiek. Ak nedisponujete obchodnými podmienkami, ich celým znením, podpísanou zmluvou a ani k prečítaniu a podpisu vôbec nedošlo, je absurdné považovať nárok protistrany za opodstatnený. Napriek tomu to budú skúšať a vyvolávať tlak a strach. Odporúčame sa zároveň obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Súčasne kontaktujte odosielateľa, aby zrušil akékoľvek zasielanie ďalších zásielok.
Ak sa odohrala podobná situácia aj u vás a ponožky naozaj prišli s nutnosťou platby, a nevyhľadávate ich zdravotné účinky a funkčnosť, prípadne sa vám len nepáči jednanie firmy, určite buďte obozretní, čo všetko obsahovala prvá zásielka. A to neplatí len pri ponožkách.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu