ZN.SK

Destilát 1000 ročná včela dáva celkom iný rozmer medovine a chuti

1000 ročná včela nám pripomína svojim názvom slávne dielo spisovateľa Petra Jaroša, aj filmovú sériu z dielne Juraja Jakubiska. S číslovkou…

Zľavy na wellness pobyty

1000 ročná včela nám pripomína svojim názvom slávne dielo spisovateľa Petra Jaroša, aj filmovú sériu z dielne Juraja Jakubiska. S číslovkou v názve je to však aj pomerne známy destilát. V online predaji destilátov, v gastropriemysle, rovnako ako v prostredí ubytovacích zariadení, je už pomerne známym produktom. Podniky, ktoré dávajú do popredia prémiové slovenské produkty tak aj v segmente medoviny a ich príbuzných, nachádzajú jednu zaujímavosť.

Pôvodom 1000 ročná včela pochádza od spoločnosti Apimed, ktorá sa vo výraznej miere spája s včelími produktami a medovinou. V mieste svojho sídla, v Dolej Krupej, sú dokonca svojim areálom významným miestom pre cestovný ruch. Povedzme konkrétne gastro a zážitkový cestovný ruch. 1000 ročná včela poukazuje na včelí pôvod. Chuťovo je podobný na medovinu, ale dáva jej luxusnejší rozmer.

Vôňa včelieho plástu a 730 dní zrenia

Pýši sa vôňou včelieho plástu a jemnou chuťou medu. Chuť je jemná a príjemná. Citlivé hrdlá nemusí trápiť pocit dráždenia a aj s obsahom 52% alkoholu nepôsobí ako bežný tmavý destilát. Zaujímavou je aj druhá chuť. Nadšenci medoviny by mali určite venovať prvej aj druhej chuti pozornosť. Celkom mení to, čo si môžete o medovinách myslieť. V druhej chuti pri nadýchnutí možno cítiť kvetové arómy, až lipový kvet.

Farbou sa podobá na koňak, alebo brandy, takže môže byť zaujímavým prekvapením pre tých, ktorí podľa farby hádajú nápoj. Vôňa ho však prezradí. Výrobca uvádza, že nápoj pochádza z najkvalitnejších medovín, ktoré sa jemne destilujú v Jelšovciach pri Nitre. Zrie 730 dní v dubových barikoch, kde získava jantárovú farbu, ale aj chuťové a aromatické vlastnosti.

Dizajn fľaše zaujme dizajnom aj materiálom

Fľaša zaujme na prvý pohľad. Je vyrobená z hrubého skla pravidelného tvaru. Dno fľaše je výrazne hrubé, čo pri pohľade z boku vytvára dojem dvoch farieb. Kontaktný spodok fľaše má zaujímavé výstupky, ktorý ťažkej fľaši pri posúvaní po stole dodávajú extra zvukový efekt. V hornej časti je len mierne rozšírená, než sa prudko zúži k hrdlu. Uzáver je skrutkovací, pevný s výborným tesnením. Luxusným dojmom pôsobí etiketa. Dvojdielna predná etiketa nesie názov, dvojjazyčný typ nápoja a označenie Premium Slovak Product, ktorým nepochybne je.

Horná etiketa je zdobená drotárskym motívom. Grafici tak poukazujú na drotársku tradíciu Slovenska a krúžkované splietanie drôtu do tvarov. Včela, ktorá tvorí emblém produktu, má vo svojich krídlach parciálny výrez a farbu krídel tak tvorí farba nápoja za sklom. Celá fľaša pôsobí pevným hutným dojmom, má svoju váhu a nápoj v nej vyniká. Papier má špeciálnu mierne reliéfnu úpravu a zdobenie zlatej farby.  Aj po dizajnovej – výstavnej stránke tak ide o krásny kúsok slovenskej výroby. Zadná etiketa tejto 0,7 fľaše ukrýva viacero informácií v slovenčine, češtine, aj angličtine. Objavuje sa tu aj meno garanta výroby destilátu, Petra Kudláča.

Zaujímavé novinky sa venujú zaujímavým slovenským výrobcom, značkám prémiových produktov, ktoré sú súčasťou gastroslužieb a hoteliérstva. Recenzie vychádzajú z reálnych skúseností a pohľadov našej redakcie. Podkladáme ich najmä vzdelaním a dlhoročnou praxou v gastropriemysle a cestovnom ruchu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu