Nechať sa zatvoriť do tmavej miestnosti plnej hádaniek a indícií, pripadať si tak trochu ako v pevnosti Boyard a dokonca si to poriadne užiť, sa dá aj na Slovensku. Zažili sme totiž niečo, čo aj napriek pestrosti zážitku zachováva jeden hlavný. Pocit napätia a dobrodružstva vytvorený bez potreby počítačov, internetu, či akéhokoľvek výdobytku modernej doby. Zažili sme zamknutie v Izbe číslo 13.
Nie jedna izba, ale aj pár ďalších miestností, ktoré tvoria jednu z časti celej akčnej atrakcie v centre Bratislavy (aj v iných slovenských mestách), sú miestom činu. Vy ako súčasť skupinky vašich priateľov, či kolegov, sa ocitáte zamknutý v temnej miestnosti, v ktorej máte len hodinu na to, aby ste sa dostali von. Návštevník však musí počítať s tým, že na vyslobodenie nepoužije žiadnu sekeru, zbraň, alebo nebodaj vytrhnutý radiátor na vylomenie dverí. Zmysel úniku je v používaní hlavy. V celej miestnosti sa nachádza len zopár hádaniek a rébusov, ku ktorým sa môžete dostať takmer hneď po vstupe. K väčšine sa však dostanete až po vylúštení prvých. Že to neznie zaujímavo?
Na získanie ďalších indícií netreba vedieť matematiku a ani hry so slovami. Chce to len všímať si okolie, nápovedy, dôkazy, ktoré vedú k danému miestu v miestnosti, navádzajú na predmety, alebo umožnia použiť niektoré predmety na úkony, či činnosti, ktoré možno nenapadnú vám, ale niekomu inému v tíme. V tom je jedinečnosť tímovej hry, že každý človek má predpoklad na niečo iné. Práve tým sa z partie ľudí v miestnosti stáva jeden tím, ktorý sa v „boji za slobodu“ dokáže spojiť ešte viac, ako na pracovisku, či v bežnej realite. Viacero miest prezrádza číselné kombinácie a tie patria na číselník trezorov, alebo k zámkom na číselný kód. Keď si k tomu pripočítate napätie, docielené atmosférou, zvukovou kulisou, premýšľate, ako veľmi je v zdanlivej jednoduchosti ukrytá krása a jedinečnosť takéhoto druhu zábavy. Nuž a keď nazriete na časomieru, máte jasno, že na celé dobrodružstvo máte hodinu. Účelom hry je prejsť viacerými nástrahami, nájsť riešenia úloh, hádaniek, hlavolamov a získať hlavne ten posledný kľúč. Kľúč vedúci na slobodu.
Podobných miestnosti a zábavných atrakcií je vo svete veľa. Izba číslo 13 sa nachádza aj v Trenčíne, či v Košiciach. Nie sme to len my, ktorí prichádzali ako skeptici, s názorom, že na Slovensku a v jednej miestnosti priniesť zábavu „offline“ je vlastne nemožné. Vtip je v tom, že mladí autori, ktorí za projektom stoja, miesto činu a celé dejisko hry, pripravili z rôznych úloh, ktoré sa neustále obmieňajú. Kým jedna úloha je zameraná na jedno, iná je zameraná na pozornosť, či logické premýšľanie, sledovanie podivného umiestnenia dôkazov, či na zručnosť s vyberaním hodeného kľúča v zdanlivo neprístupnom mieste. Ak to nestihnete do hodiny, môže to mať vedľajší efekt, vašu veľkú zvedavosť, „ako?“, „Kde?“ a ďalšie otázky sú priam až očakávateľné. Lenže čo naopak v prípade, že sa vám ako jedným z mála, podarí vyriešiť všetky úlohy a dostať sa von v priebehu súťažného času? Čo by ste si viac želali? Ste slobodní a živí… :-)
Dokážem si priznať, že som čakal všeličo, no miesto dokázalo príjemne prekvapiť. Prekonať očakávania a zmeniť môj názor. Akčnosťou, energiou, výbavou aj premyslením jednotlivých vecí si môže získať kohokoľvek, koho čo i len trochu zaujíma a preberá k životu využívanie hlavy a holduje adrenalínovým zážitkom. Keď osadenstvo miestnosti prichádza k zúfalstvu, nezostávajú celkom stratení. Stále existuje možnosť, že získajú nápovedu. Pošle im ju operátor sledujúci dianie na kamerách. Pri konkrétne našej skupinke musela mať zážitok aj obsluha.
Tipy:
Oficiálne stránky atrakcie sú na www.izbacislo13.sk
0 komentárov