ZN.SK
Izba číslo 13

Zažili sme pobyt v Izbe číslo 13. O aký druh zážitku vlastne ide?

Nechať sa zatvoriť do tmavej miestnosti plnej hádaniek a indícií, pripadať si tak trochu ako v pevnosti Boyard a dokonca si to poriadne užiť, sa dá aj na Slovensku. O adrenalín sa vám postará väzenie v Izbe číslo 13

Nechať sa zatvoriť do tmavej miestnosti plnej hádaniek a indícií, pripadať si tak trochu ako v pevnosti Boyard a dokonca si to poriadne užiť, sa dá aj na Slovensku. Zažili sme totiž niečo, čo aj napriek pestrosti zážitku zachováva jeden hlavný. Pocit napätia a dobrodružstva vytvorený bez potreby počítačov, internetu, či akéhokoľvek výdobytku modernej doby. Zažili sme zamknutie v Izbe číslo 13.

Izba číslo 13

Nie jedna izba, ale aj pár ďalších miestností, ktoré tvoria jednu z časti celej akčnej atrakcie v centre Bratislavy (aj v iných slovenských mestách), sú miestom činu. Vy ako súčasť skupinky vašich priateľov, či kolegov, sa ocitáte zamknutý v temnej miestnosti, v ktorej máte len hodinu na to, aby ste sa dostali von. Návštevník však musí počítať s tým, že na vyslobodenie nepoužije žiadnu sekeru, zbraň, alebo nebodaj vytrhnutý radiátor na vylomenie dverí. Zmysel úniku je v používaní hlavy. V celej miestnosti sa nachádza len zopár hádaniek a rébusov, ku ktorým sa môžete dostať takmer hneď po vstupe. K väčšine sa však dostanete až po vylúštení prvých. Že to neznie zaujímavo?

Izba číslo 13

Na získanie ďalších indícií netreba vedieť matematiku a ani hry so slovami. Chce to len všímať si okolie, nápovedy, dôkazy, ktoré vedú k danému miestu v miestnosti, navádzajú na predmety, alebo umožnia použiť niektoré predmety na úkony, či činnosti, ktoré možno nenapadnú vám, ale niekomu inému v tíme. V tom je jedinečnosť tímovej hry, že každý človek má predpoklad na niečo iné. Práve tým sa z partie ľudí v miestnosti stáva jeden tím, ktorý sa v „boji za slobodu“ dokáže spojiť ešte viac, ako na pracovisku, či v bežnej realite. Viacero miest prezrádza číselné kombinácie a tie patria na číselník trezorov, alebo k zámkom na číselný kód. Keď si k tomu pripočítate napätie, docielené atmosférou, zvukovou kulisou, premýšľate, ako veľmi je v zdanlivej jednoduchosti ukrytá krása a jedinečnosť takéhoto druhu zábavy. Nuž a keď nazriete na časomieru, máte jasno, že na celé dobrodružstvo máte hodinu. Účelom hry je prejsť viacerými nástrahami, nájsť riešenia úloh, hádaniek, hlavolamov a získať hlavne ten posledný kľúč. Kľúč vedúci na slobodu.

Úspech, či neúspech

Podobných miestnosti a zábavných atrakcií je vo svete veľa. Izba číslo 13 sa nachádza aj v Trenčíne, či v Košiciach. Nie sme to len my, ktorí prichádzali ako skeptici, s názorom, že na Slovensku a v jednej miestnosti priniesť zábavu „offline“ je vlastne nemožné. Vtip je v tom, že mladí autori, ktorí za projektom stoja, miesto činu a celé dejisko hry, pripravili z rôznych úloh, ktoré sa neustále obmieňajú. Kým jedna úloha je zameraná na jedno, iná je zameraná na pozornosť, či logické premýšľanie, sledovanie podivného umiestnenia dôkazov, či na zručnosť s vyberaním hodeného kľúča v zdanlivo neprístupnom mieste. Ak to nestihnete do hodiny, môže to mať vedľajší efekt, vašu veľkú zvedavosť, „ako?“, „Kde?“ a ďalšie otázky sú priam až očakávateľné. Lenže čo naopak v prípade, že sa vám ako jedným z mála, podarí vyriešiť všetky úlohy a dostať sa von v priebehu súťažného času? Čo by ste si viac želali? Ste slobodní a živí… :-)

Dokážem si priznať, že som čakal všeličo, no miesto dokázalo príjemne prekvapiť. Prekonať očakávania a zmeniť môj názor. Akčnosťou, energiou, výbavou aj premyslením jednotlivých vecí si môže získať kohokoľvek, koho čo i len trochu zaujíma a preberá k životu využívanie hlavy a holduje adrenalínovým zážitkom. Keď osadenstvo miestnosti prichádza k zúfalstvu, nezostávajú celkom stratení. Stále existuje možnosť, že získajú nápovedu. Pošle im ju operátor sledujúci dianie na kamerách. Pri konkrétne našej skupinke musela mať zážitok aj obsluha.

Tipy:

  • Táto sranda je výborná, keď ste pohádaný s  kolegom. Pozvite ho sem aj s ďalšími a užite si všetok ten dej vo vnútri. Nie, ja osobne som sa nepohádal, ale dokážem si živo predstaviť, že na mieste činu ako je toto, neexistuje priestor na premýšľanie nad nezhodami. Tu bojujete ako tím a všetky osobné spory, ak nejaké sú, idú bokom. Následne úspech či neúspech je vecou tímu a na nejaký čas sa máte o čom rozprávať.
  • Táto sranda je ideálna vôbec pre akýkoľvek druh teambuildingu. Vtip je v tom, že nepotrebujete vedieť po slovensky ani slovo, aby ste si to užili. Stačí základ angličtiny a schopnosť rozpoznávať čísla a písmenká. Vážne.
  • Ak už ste vo vnútri, poriadne si to užite. Dá sa to.
  • Ak už vstupujete do vnútra, nezabudnite skočiť na toaletu ešte pred návštevou… inak sa budete skrátka musieť poponáhľať s hľadaním správnej cesty von o niečo rýchlejšie :-)
  • Nečakajte miestnosť, kde si poškodíte, alebo zašpiníte oblečenie. Normálne klasické čisté miesto porovnateľné s akýmkoľvek bytom s nábytkom z osemdesiatych rokov.
  • Kto prekoná Izbu číslo 13, hneď vedľa sú novinky – miestnosť Projekt Humano s tematikou II. svetovej vojny a miestnosť pripomínajúca záhadné chodby s úlohami v pralese v štýle „Indiana Jones“.

Oficiálne stránky atrakcie sú na www.izbacislo13.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu