Stranger Things je jeden z najpopulárnejších a najmilovanejších seriálov súčasnosti. Od svojho debutu na Netflixe v júli 2016 si získal srdcia miliónov fanúšikov po celom svete. Seriál, ktorý vytvorili bratia Dufferovci, je plný nostalgie po 80. rokoch, tajomných udalostí a nezabudnuteľných postáv. Tu sú niektoré zaujímavé fakty, ktoré možno neviete o „Stranger Things“:
1. Inšpirácia z 80. rokov
Seriál je plný odkazov na popkultúru 80. rokov. Bratia Dufferovci sa inšpirovali dielami Stephena Kinga, Stevena Spielberga a filmami ako „E.T. the Extra-Terrestrial“, „Stand by Me“ a „The Goonies“. Tento nostalgický prvok prispel k obrovskému úspechu seriálu. Zasadenie do obdobia Studenej vojny sa dalo prepojiť aj s dejovou líniou proti „Rusákom“. Zbehlejší fanúšikovia filmu si môžu všimnúť prepojenie a určitú inšpiráciu vo filme Hmla, kde z tajného experimentu armády unikne nepoznaná sila a neznáme tvory k nám.
2. Pôvodný názov
„Stranger Things“ mal pôvodne niesť názov „Montauk“. Dej mal byť situovaný v Montauku v štáte New York, ale kvôli produkčným problémom a logistike sa miesto nakoniec presunulo do fiktívneho mesta Hawkins v Indiane. Zaujímavosťou je, žiadne krajiny si tento názov neprekladajú, pretože už anglické znenie „podivných vecí“ je značkou samou o sebe.
3. Úloha jedenástky
Millie Bobby Brown, ktorá hrá Eleven, musela podstúpiť drastickú zmenu imidžu. Na kastingu musela dokázať svoju ochotu oholiť si hlavu, čo bol krok inšpirovaný Charlize Theron vo filme „Mad Max: Fury Road“. Millie je v ponuke Netflixu známa aj vo filmovej sérii Enola Holmes a tiež z novšieho filmu Damsel o čerstvej manželke krásneho mladého princa, ktorá netuší, že musí byť obetovaná drakovi a nebude prvá ani posledná. Prvýkrát sa jej meno dozvieme na úteku v reštaurácií, keď jej menu nerozumie muž pracujúci v tomto podniku a ponúkne ju pritom jedlom. Neskôr z Eleven vznikne meno El, hoci časom sa dozvedáme, že skutočné meno postavy je Jane.
4. Fiktívny svet Upside Down
Upside Down je jedným z najfascinujúcejších aspektov seriálu. Bratia Dufferovci strávili veľa času tvorbou tohto temného, paralelného sveta, ktorý je plný príšer a nebezpečenstva. Poletujúci popol má vyznieť ako spúšť po postupne rozpadajúcom sa svete. Scény v Upside Down sa natáčali v tmavých, znečistených prostrediach, aby sa dosiahol autentický a strašidelný vzhľad. Prvou postavou, ktorá prenikla do tohto sveta bol v rámci postupnosti dielov Will Byers a po ňom postava Barbary. V rámci vysvetlenej postupnosti bol však jeho tvorcom Henry Creel v čase, keď nosil meno „One“ (001) a stal sa z neho Vecna.
5. Rola prvej voľby
Winona Ryder, ktorá hrá Joyce Byersovú, bola prvou voľbou pre túto rolu. Bratia Dufferovci boli nadšení z možnosti pracovať s ikonou 80. a 90. rokov, a Ryder ich nadšenie úplne splnila svojím výkonom. Mnohé neokúkané tváre však kariéru ešte len naštartovali.
6. Fiktívne mesto Hawkins
Hawkins, Indiana, je fiktívne mesto, ale scény sa natáčali v meste Jackson a jeho okolí v štáte Georgia. Mnohé z miest, ako stredná škola a policejná stanica, sú skutočné budovy v tejto oblasti.
7. Známe tváre na kastingu
Gaten Matarazzo, ktorý hrá Dustina, bol na kastingu už dobre známy z Broadwaya, kde účinkoval v muzikáloch ako „Les Misérables“. Jeho charizmatický a komediálny výkon si okamžite získal tvorcov seriálu. Neskôr získal svoju vlastnú zábavnú šou na Netflixe.
8. Popkultúrne odkazy
Seriál je plný skrytých popkultúrnych odkazov, ktoré sú pre fanúšikov 80. rokov lahôdkou. Napríklad názvy epizód často odkazujú na známe filmy a knihy z tohto obdobia. Dokonca aj plagáty a hračky v detských izbách sú starostlivo vybrané, aby odrážali toto obdobie. Pozorný divák si všimne logá výrobkov, nápojov, cereálií, hry, hudbu, rôzne vynálezy, prístroje, sortiment v obchodoch a mnoho detailov vrátane tapiet a techniky. Stolová hra Dangeon and Dragons je hlavným produktom, ktorý je reálny, často spomínaný a prenesený do scenára.
9. Reálne inšpirácie
Seriál je čiastočne inšpirovaný tzv. Montauk Project, konšpiračnou teóriou, ktorá tvrdí, že tajné experimenty na deťoch prebiehali v Montauku v New Yorku v 80. rokoch. Táto teória obsahuje prvky ako cestovanie v čase, telekinézu a iné paranormálne javy, ktoré sú tiež prítomné v seriáli. Aspoň sa to spomína. V našich končinách ide viac o neznámu vec.
10. Nárast popularity piesní
Pieseň „Running Up That Hill“ od Kate Bush, ktorá bola použitá v 4. sezóne seriálu, zažila obrovský nárast popularity a dostala sa opäť na popredné priečky hudobných rebríčkov. Táto skladba dokonale dotvárala atmosféru jednej z najnapínavejších scén série. Svoj úspech si znova zažila aj skupina The Journey, ktorej skladba Separate Ways dostala v kľúčovej scéne unikátny priestor a temnejšiu verziu. Išlo o prípravu zabitia Vecny v jeho dome, vkročenie do neho v dvoch svetoch súčasne.
11. Vyhľadávaný herecký tím
Väčšina hlavných detských postáv získala obrovskú slávu a popularitu. Herci ako Finn Wolfhard (Mike), Millie Bobby Brown (Eleven) a Noah Schnapp (Will) sa stali ikonami mladej hereckej generácie. Finn si zahral v novších krotiteľoch duchov, Millie je mimo herecké role a neustálu zaneprázdnenosť úspešnou influencerkou a súbenicou syna Johna Bon Joviho, ryšavku Max vidíme na reklamách a v modelingu a svoje úlohy získava aj taká dcéra Umy Thurman a Ethana Hawkeho Maya Hawke. Stevea Harringtona hrá Joe Kerry, ktorého sme už videli aj v scifi filme Free Guy.
12. Piata séria (202*)
Koniec 4. série nám priniesol pohľad na neuveriteľnú záchranu šerifa Hoppera (David Harbour) z ruského zajatia a úteku späť do USA, smrť „papá“ doktora Brennera (Matthew Modine), smrť Eddieho Munsa (Joseph Quinn) alebo už ťažko zamaskovateľný prechod zla z Upside Down do nášho sveta. Práve piata séria má byť akčnejšia, temnejšia a nebezpečnejšia. Vecna silnejšia a Max vážne zranená, azda veľkým zázrakom vyliečená. Vieme, že nakrúcanie prebieha. Štrajky a protesty v Hollywoode sa týkali aj tohto seriálu. Čiže vieme, že aj preto mešká jeho uvedenie. To, že Max bola vidieť pri fotke z nakrúcania, neznačí nič. Len to, že k jej posteli a nehybnému telu určite budú chodiť aj počas deja piatej série. Uvidíme, ako rýchlo sa jej podarí zázračne vyliečiť.