ZN.SK

Hacknutý Facebook a vyzradené dáta používateľov – overte si, či sa týka aj Vás

Unikli súkromné dáta od 533 miliónov používateľov na Facebooku. Overte si prostredníctvom dôveryhodnej stránky, či sa únik týka aj Vás.

Zľavy na wellness pobyty

Facebook priznal zlyhanie, hoci veľmi nepriznáva, že ide o veľké zlyhanie. Po tom, čo boli hackerom, počas veľkonočných sviatkov, vystavené informácie od 533 miliónov používateľov Facebooku zo 106 krajín sveta, sa spoločnosť pokúsila používateľov upokojiť a uviedla, že došlo k úniku starých údajov z roku 2019 a nejedná sa teda o aktuálne dáta. Odborníci však nesúhlasia. Aj keď môžu byť údaje staré, pre počítačových zločincov majú stále veľkú hodnotu.

Facebook login na notebooku

Facebook – jeho pochybenie

Odborníci tvrdia, že je to závažný problém a pochybenie zo strany spomínanej sociálnej siete, najmä kvôli povahe uniknutých údajov. Súbor údajov, o ktorých ako prvý informoval Business Insider, obsahoval informácie vrátane telefónnych čísel. ID Facebooku, celých mien, miest, dátumov narodenia a e-mailových adries. Skutočnosť, že únik pochádza z roku 2019, môže Facebooku taktiež uškodiť. Podľa niektorých predpisov o ochrane súkromia, vrátane európskeho nariadenia GDPR, to znamená, že spoločnosť mala upozorniť používateľov na základe požiadaviek na nahlasovanie týkajúce sa ochrany súkromia. 

Dôležité dáta pre hackerov

Údaje uniknuté z Facebooku možno v kombinácii s existujúcimi používateľskými údajmi online použiť na hacknutie účtov, vrátane tých bankových, ktoré si vyžadujú dvojfaktorovú autentifikáciu – odoslaním potvrdzovacieho kódu na telefónne číslo na overenie totožnosti osoby. Únik telefónnych čísel môže byť tiež problematický z dôvodu meteorického nárastu robotických hovorov v posledných rokoch. Tento incident zdôrazňuje potrebu, aby Facebook reagoval na európske regulačné orgány, nielen na tie americké. Írska komisia pre ochranu údajov uviedla, že spolupracuje s technologickou firmou na zistení, či uvedený súbor údajov je skutočne rovnaký ako ten z roku 2019. Filipínska národná komisia pre ochranu súkromia a hongkonská kancelária komisára pre ochranu súkromia taktiež zahájili vyšetrovanie týkajúce sa porušovania zákona.

Jedná sa aj o Vaše údaje? Zistite to!

Ak si chcete overiť, či je súčasťou úniku aj Váš účet, môžete k tomu využiť službu Haveibeenpwned.com, ktorá dáta z toho úniku zaradila do svojej databázy. Našťastie ide o dôveryhodnú službu, ktorá zhromažďuje verejne dostupné úniky dát a umožňuje overiť, či sa niektorý únik týka práve vašej osoby. Overenie prebieha na základe zadania e-mailu. Overiť si to môžete aj prostredníctvom telefónneho čísla. Telefónne číslo je potrebné zadať samozrejme v medzinárodnom formáte.

TIP: podobný postup aj v mnohých iných prípadoch odporúča aj kniha (Ne)bezpečný internet venovaná rôznym hrozbám na internete a vlastnej bezpečnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu