Hacknutý Facebook a vyzradené dáta používateľov – overte si, či sa týka aj Vás

únik dát facebook

Facebook priznal zlyhanie, hoci veľmi nepriznáva, že ide o veľké zlyhanie. Po tom, čo boli hackerom, počas veľkonočných sviatkov, vystavené informácie od 533 miliónov používateľov Facebooku zo 106 krajín sveta, sa spoločnosť pokúsila používateľov upokojiť a uviedla, že došlo k úniku starých údajov z roku 2019 a nejedná sa teda o aktuálne dáta. Odborníci však nesúhlasia. Aj keď môžu byť údaje staré, pre počítačových zločincov majú stále veľkú hodnotu.

Facebook login na notebooku

Facebook – jeho pochybenie

Odborníci tvrdia, že je to závažný problém a pochybenie zo strany spomínanej sociálnej siete, najmä kvôli povahe uniknutých údajov. Súbor údajov, o ktorých ako prvý informoval Business Insider, obsahoval informácie vrátane telefónnych čísel. ID Facebooku, celých mien, miest, dátumov narodenia a e-mailových adries. Skutočnosť, že únik pochádza z roku 2019, môže Facebooku taktiež uškodiť. Podľa niektorých predpisov o ochrane súkromia, vrátane európskeho nariadenia GDPR, to znamená, že spoločnosť mala upozorniť používateľov na základe požiadaviek na nahlasovanie týkajúce sa ochrany súkromia. 

Dôležité dáta pre hackerov

Údaje uniknuté z Facebooku možno v kombinácii s existujúcimi používateľskými údajmi online použiť na hacknutie účtov, vrátane tých bankových, ktoré si vyžadujú dvojfaktorovú autentifikáciu – odoslaním potvrdzovacieho kódu na telefónne číslo na overenie totožnosti osoby. Únik telefónnych čísel môže byť tiež problematický z dôvodu meteorického nárastu robotických hovorov v posledných rokoch. Tento incident zdôrazňuje potrebu, aby Facebook reagoval na európske regulačné orgány, nielen na tie americké. Írska komisia pre ochranu údajov uviedla, že spolupracuje s technologickou firmou na zistení, či uvedený súbor údajov je skutočne rovnaký ako ten z roku 2019. Filipínska národná komisia pre ochranu súkromia a hongkonská kancelária komisára pre ochranu súkromia taktiež zahájili vyšetrovanie týkajúce sa porušovania zákona.

Jedná sa aj o Vaše údaje? Zistite to!

Ak si chcete overiť, či je súčasťou úniku aj Váš účet, môžete k tomu využiť službu Haveibeenpwned.com, ktorá dáta z toho úniku zaradila do svojej databázy. Našťastie ide o dôveryhodnú službu, ktorá zhromažďuje verejne dostupné úniky dát a umožňuje overiť, či sa niektorý únik týka práve vašej osoby. Overenie prebieha na základe zadania e-mailu. Overiť si to môžete aj prostredníctvom telefónneho čísla. Telefónne číslo je potrebné zadať samozrejme v medzinárodnom formáte.

TIP: podobný postup aj v mnohých iných prípadoch odporúča aj kniha (Ne)bezpečný internet venovaná rôznym hrozbám na internete a vlastnej bezpečnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.