ZN.SK
kompostovanie

Viete, ako triediť bio odpad v bežnej domácnosti?

Bio odpad vzniká každodenne, a to vo všetkých domácnostiach. Ak žijete v domoch, tvoríte ho aj v záhradách. V poslednej dobe sa o tom veľa hovor

Bio odpad vzniká každodenne, a to vo všetkých domácnostiach. Ak žijete v domoch, tvoríte ho aj v záhradách. V poslednej dobe sa o tom veľa hovorí a postupne bude jeho triedenie kontrolované. Chcete vedieť, ako triediť bio odpad? Všetko potrebné nájdete v tomto článku.

Čo je to bio odpad a prečo sa triedi?

Doteraz sa kuchynský odpad odvážal spolu s ostatným odpadom. Výsledkom je však veľký ekologický problém. Ako tento problém vyriešiť? Je to veľmi jednoduché. Treba sa vrátiť ku kompostovaniu. Túto aktivitu využíval človek takmer od začiatku svojej existencie. Zas sa raz ukázalo, že dávne poznatky majú niečo do seba.

Kompostovanie je proces, pri ktorom má dôležité zastúpenie vzduch a pôsobenie mikroorganizmov. Vtedy vznikne organické hnojivo, ktoré vracia živiny späť do pôdy. Týmto procesom nevzniká žiaden odpad.

kompostovanie

Aký bio odpad produkujete u vás doma?

Ak u vás všetko funguje, posuňte sa na vyšší level. Na začiatku sa treba zamyslieť nad tým, ako predídete plytvaniu potravinami. Pokúste sa napríklad nenakupovať zbytočne. Ľahko sa to hovorí, ale niekedy sa to nepodarí.

Nič sa však neudeje, keď s týmito potravinami správne naložíte. V ponuke Tesca nájdete 100 % recyklovateľné vrecia, kde môžete bio odpad uskladniť. Tesco je tiež známe tým, že oproti minulému roku znížilo potravinový odpad o 20 %. Od roku 2019 je toto číslo ešte krajšie a zníženie potravinového odpadu stúplo až o 52 %.

Toto všetko môžete vytriediť ako bio odpad:

  • biologicky rozložiteľné zvyšky z kuchyne – zvyšky rastlín a jedál, zelenina, ovocie, starý chlieb
  • odpady zo záhrad, tzv. zelené odpady – tráva, konáre, popol, kvety
  • jedlé tuky a oleje – zbierajú sa na čerpacích staniciach.

Ako sa zapojiť do kompostovania?

Ak žijete v bytovke, môžete si so susedmi založiť tzv. komunitné kompostovisko. Musíte nájsť vhodné miesto a dohodnúť potrebné veci. Ak to nechcete rozbiehať vo veľkom, kompostujte na balkóne. Neveríte, že je to možné? Veru áno, dá sa to. Potrebujete k tomu len správnu nádobu.

Dobrou a lacnejšou voľbou je kompostovanie za pomoci dážďoviek. Výsledkom je kvalitné hnojivo vhodné i pre izbové rastliny. Pohodlný spôsob kompostovania je aj v kuchyni. Špeciálne na tento účel boli vyvinuté tzv. elektrické kompostéry. Je to však už trošku drahší špás.

Vedeli ste, že …

… 22. apríla oslavujeme Deň Zeme? Prvýkrát sa tento sviatok oslavoval 22. apríla 1970 v San Franciscu.

Dobrovoľné triedenie má zelenú

Jednoducho povedané, produkty, ktoré nevznikli ľudskou činnosťou, sa v prírode rozkladajú bezproblémovo. Existujú aj bioplynové stanice, ktoré bio odpad dokážu premeniť na elektrickú energiu a teplo. V takom prípade je efekt dvojnásobný.

Možno máte pocit, že vás v separovaní už nič neprekvapí. Naša krajina, ako mnohé iné, má triedenie kuchynského odpadu aj v zákone. Postupne sa na to pripravujú všetky mestá a obce. Sú však aj výnimky zo separácie. Niektoré obce si ich mohli uplatniť. Podarí sa to hlavne vtedy, keď aspoň 50 percent obyvateľstva dobrovoľne kompostuje.

Zhrnutie

Ak sa chcete do toho konečne pustiť, zistite si podmienky vo vašej samospráve. Tento environmentálny problém majú povinnosť riešiť už všetky mestá a obce. Je potrebné výrazne znížiť objem komunálneho odpadu. Cesta je, len treba po nej ísť. Životné prostredie sa vám určite poďakuje.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu