Projekt Manhattan: utajené mesto a najničivejšia zbraň na svete

Projekt Manhattan: utajené mesto a najničivejšia zbraň na svete

Mal to byť prostriedok, ako ukončiť 2. svetovú vojnu, nikto však nečakal, že sa v dnešnej dobe budeme obávať toho, aby nevznikla nová vojna, a že budeme uzatvárať všemožné dohody, aby sa tento ničivý prostriedok už nikdy nepoužil. Áno, reč je o atómovej bombe, ktorá už od začiatku svojho vývoja mala neuveriteľnú silu. Čo však naháňa naozaj strach je, že do dnešnej doby nadobudla toľko technologických zmien, ktoré zvyšujú jej efektivitu, a tak by dnešná najsilnejšia jadrová bomba na svete dokázala vymazať z mapy 400 Hirošim.

Project Manhattan, epic drama dokument hraný seriál

Ničivá sila schopná obrovských škôd

Ničivá sila sa však netýka len povrchu zeme, obrovské škody dokáže totiž bomba napáchať napríklad aj na obežnej dráhe. Už v roku 1962 Spojené štáty uskutočnili pokusný jadrový výbuch v najvyššej výške nad zemou. Americká armáda pri ňom z osamelého ostrova Johnstovho atolu, umiestneného uprostred Tichého oceánu, odpálila bombu o sile 1,4 megatony TNT. Tá následne vybuchla vo výške 400 kilometrov nad zemou. Výbuch vtedy vytvoril obriu ohnivu guľu a spôsobil silný elektromagnetický impulz, ktorý sa rozšíril do vzdialenosti 1000 kilometrov od miesta výbuchu. Samotný impulz, ktorý dokáže vyvolať prepätie v energetickej sústave, poškodil všetky zapnuté elektrické zariadenia v dosahu. A to bola bomba odpálená v roku 1962 len „v plienkach“ z pohľadu súčasného merítka.

Project Manhattan, epic drama dokument hraný seriál

Avšak vráťme sa na začiatok vývoja. Po útoku na Pearl Harbor potreboval prezident Roosevelt zbraň, ktorá by nie len demonštrovala vojenskú silu Spojených štátov, ale bola aj schopná ukončiť vojnu. Tou zbraňou bola atómová bomba, vyvinutá v utajení v rokoch 1943-44 najschopnejšími mozgami, aké malo USA v dispozícii. Izolovaná skupina mužov a žien, ktorí opustili svoje životy, boli presťahovaní do tajného mesta uprostred púšte, aby zostrojili najničivejšiu zbraň, akú kedy ľudstvo vymyslelo. Projekt dostal krycie meno: Manhattan.

Project Manhattan, epic drama dokument hraný seriál

A práve o osudoch tejto skupiny ľudí rozpráva historický dramatický seriál Manhattan z dielne producenta Sama Shawa. Tomu pomáha režisér a producent Thomas Schlamme. Aj napriek tomu, že je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, tvorcovia odmietli odhaliť skutočnú pravdu a tak sa v príbehu mieša realita s určitou dávkou fikcie. Je len na divákovi, aby si sám urobil obrázok o tom, čo bolo skutočné a čo dotvorené.

Tajomstvami zahalený projekt Manhattan

Príbeh „Manhattan“ plný tajomstiev a napätia sa odohráva v 40. rokoch 20. storočia v meste, ktorého samotná existencia je utajovaná. Frank Winter a jeho tím boli najatí na projekt, o ktorom sa nesmeli nič dozvedieť až do príjazdu na miesto. Až vo vnútri mesta nazývaného The Hill, na prašnom úpätí hory v novomexickej  púšti začínajú zisťovať, že sa nebude jednať o bežnú prácu. Ocitli sa totiž na mieste s najvyššou koncentráciou geniálnych mozgov na svete. To však nie je zakreslené na žiadnej mape, na mieste. Kde sú muži a ženy rozpoltení medzi pracovnými povinnosťami a morálnymi hodnotami. Kde manželia pred sebou navzájom a pred svojimi blízkymi skrývajú pravdu. Kde armáda stráži tajomstvá pred vedcami, a kde aj tajomstvá skrývajú samotní vedci medzi sebou.

Na Epic Drama

Okrem samotného napätia a závažnosti témy vás do deja príbehu vtiahnu aj skvelé herecké výkony. V seriáli si zahrali herci, ktorí sa už pred kamerou objavili viackrát. Ako napríklad John Benjamin Hickey v role Frank Winter (Ve znamení raka, Dobrá manželka). Olivia Williams stvárňujúca Lizi Winter (Jak jsem balil učitelku, Muž ve stínu). Daniel Stern ako Glen Babbit  (Sám doma, Sám doma 2), Ashley Zukerman ako Charlie Isaacs (Rivalové). Rachel Brosnahan si zase zahrala Abby Isaacs (Dům z karet), Katja Herbers ako Helen Prins (Bouře), Alexia Fast v role Callie Winter (Jack Reacher), Christopher Denham sa predstaví ako Jim Meeks (Argo, Prokletý ostrov), Harry Lloyd v role Paul Crosley (Hra o trůny), Michael Chernus ako Louis “Fritz” Fedowitz (Ve znamení raka, Holky za mřížemi) a Eddie Shin stvárni Sid Liao (Muži určitého věku).

Prvá séria tohto mimoriadneho diela má 13 epizód a približuje dnešnému divákovi jedno z najväčších tajomstiev v dejinám. Seriál Manhattan plný napätia a dramatických okamžikov vám odhalí svoje tajomstvá a nechá vás nahliadnuť do zákulisia výroby jadrovej bomby 25. februára o 21:45 na televíznej stanici Epic Drama.

Trailer:

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.