ZN.SK
Stĺpovité ovocné stromy

Jabloň, hruška, či čerešňa pestovaná na bytovom balkóne? Stĺpovité áno

Ak je dopyt, vznikne ponuka. Šľachtitelia vo svete už neraz pripravili riešenie a niečo, po čom záhradkári túžili. Stĺpovité odrody ovocných stromov síce nie sú žiadnou novinkou…

Ak je dopyt, vznikne ponuka. Šľachtitelia vo svete už neraz pripravili riešenie a vytvorili to, po čom záhradkári túžili. Stĺpovité odrody ovocných stromov nie sú žiadnou novinkou a poznáme ich už pár desaťročí. Kým pôvodne vznikali ako riešenie pre originálne živé ovocné ploty, alebo ako riešenie pre veľmi malé záhrady, svoj podiel úspechu si stĺpovité odrody získali aj v bytoch. Teda konkrétne na balkónoch a terasách. Vypestovať vlastné ovocie nemusí byť problém ani v bytových podmienkach. Aspoň za predpokladu, že nebývate na 14. poschodí neprístupnom pre opeľovačov a nemáte presklený balkón alebo loggiu.

Stĺpovité ovocné stromy

  • Pozrite: v ponuke záhradníctva zahradnici.sk kúpite niekoľko rôznych ovocných stromov v podobe stĺpovitej odrody. Voľno-korenný znamená, že dorazí kuriérom v balíčku s holými koreňmi, ktoré potrebujú po doručení zeminu a nádobu. Kontajnerové stromy priamo obsahujú svoj kvetináč. Na snímke odrody čerešňa neskorá „Silvia“ a ruská odroda stĺpovitej jesennej jablone „Arbat“

Stĺpovité ovocné stromy pôvodne pre malé záhrady

Stĺpovité ovocné stromy zväčša nepotrebujú veľkú údržbu. Majú hlavný terminál, kmeň, ktorý je často dodávaný ako špičiak. Na ňom vyrastá celá úroda, prípadne pár bočných konárov prináša kľúčovú úrodu. Zväčša na takýchto stromoch nečakáme mnoho konárov všetkými smermi a aj tie, ktoré sa objavia, môžeme zastrihnúť. Pri jabloniach nie sú bočné konáre veľmi žiadúce. Pevné konáre s tendenciou zhrubnutia odstraňujeme priamo pri termináli. Ideálne zastrihávať podľa pravidiel jednotlivých druhov. Dorastať môžu do výšky viac ako 2 metre, prípadne ich rast môžeme brzdiť.

Pôvodne sa im hovorilo baleríny a dodnes si tento názov držia v niektorých záhradníctvach. Stĺpovité sú žiadané v malých záhradách. Reálne totiž tvoria minimálny tieň a aj nevrlý sused, ktorému vadí všetko, by pri takomto strome mohol upokojiť vášne. Konáre, ktoré by presahovali až k nemu, totiž väčšinou, alebo pri niektorých odrodách celkom nehrozia. Strom, ktorý vytvára zvislú štíhlu plodmi a listami obrastenú drevinu, vytvára minimálny tieň. Vyzerá neobvykle a môže mať mimoriadnu úrodu. Každá plodná úroda ho ale môže oslabiť na budúcu sezónu, preto si zaslúži prebierku plodov.

Pozor! Dôležitým faktom je, že stĺpovitý tvar si držia najmä jablone. Ostatné druhy ovocia si svoju stĺpovitosť držia viac menej pár rokov a postupne sa menia na plnohodnotný strom. Ten je možné krotiť strihom, nie však donekonečna.

Pestovanie na balkóne alebo terase

Na to, aby bolo možné takéto stromy pestovať na balkóne či terase, je nutné mať ju prístupnú svetlu, ale najmä hmyzu. Stromy, ktoré môžu predajcovia uvádzať ako čiastočne samoopelivé, prinesú slabšiu úrodu. Vyššiu môžete očakávať, ak máte aj inú jabloň v blízkosti, alebo v blízkosti Vášho paneláku sú pestovatelia jabloní. Nízke poschodie, prístupné pre včely a iné opeľovače, je veľkým plusom.

Pestovanie v panelákoch je možné vo väčších kvetináčoch. Mladý strom po zakúpení vo výške 100 až 150 centimetrov, prípadne viac, potrebuje cca 50 litrovú nádobu. Tá musí mať drenáž, ale pri pravidelnej zálievke aj odtok na prebytočnú vodu. Žiadnemu ovocnému stromu sa nepáči stála voda v zemine. Rastúci strom iných druhov, než sú stĺpovité jablone, sa môže prejavovať snahou o prirodzený tvar oveľa viac.  Stromy možno zastrihnúť nožnicami na dreviny, alebo čistým nožom o niečo nižšie než v maximálnej výške, v ktorej nemá pokračovať v raste. Črepníkové stromy sú schopné urodiť úrodu, no vyžadujú si vhodné hnojenie. Využijete napríklad bytový kompost. Najlepším možným spôsobom, na aký vôbec môže kompost poslúžiť.

Pozor na niekoľko zásad:

  • Stĺpovité odrody hrušiek, čerešní, alebo sliviek, aj niektorých jabloní (nie všetkých) sú vhodné na pestovanie v črepníkoch len niekoľko rokov. Neskôr by už mali putovať do drobnej záhrady. Zvyšuje sa totiž nárok na veľkosť nádoby.
  • Odrody, ktoré môžu zostať po niekoľko rokov na vašom balkóne bez zmeny, sú tie, ktoré aj do dospelosti uvádzajú veľkosť cca 2 metre. Nízky vzrast stromov so zachovaním ich dobrého zdravotného stavu a vyhovujúce prostredie v uzavretom črepníku nie je pre každú odrodu. Odrodou, ktorú môžete mať natrvalo v črepníku na balkóne, je napríklad Delegrina, ktorá dorastá do cca 1,5 metra, prípadne viac. (predajca zahradnici.sk strom dodáva v kontajneri, v ktorom môže pri dobrom hnojení rok ešte zostať, no určite plánujte jeho zväčšenie.)
  • Takou môže byť na pár rokov aj hruška Saphira, známa svojou jesennou úrodou hrušiek. Získať z nej aj v bytových podmienkach úrodu nemusí byť náročné. Tento strom však vyžaduje aj inú hrušku na opelenie. Postupne však jej drevo hrubne a bude náročnejšie na údržbu na obyčajnom balkóne.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu