Nová autobusová stanica v Bratislave Nivy sa otvoria 30. septembra

Nová autobusová stanica v Bratislave Nivy sa otvoria 30. septembra

Nová autobusová stanica Nivy, ktorá stojí na mieste pôvodnej, bude moderný autobusový terminál letiskového typu. Denne ňou prejde takmer 10 000 cestujúcich a 1 100 autobusov. Maximálna kapacita novej autobusovej stanice v počte spojov je až päťnásobná. Stane sa najkrajšou a najmodernejšou vstupnou bránou do Bratislavy, na ktorú môžeme byť právom pyšní. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť Slovak Lines Služby, ju otvorí vo štvrtok 30. septembra.

Vizualizácia novej aztobusovej stanice Bratislava Nivy

Prvý spoj s cestujúcimi, ktorý odíde z novej autobusovej stanice z nástupiska č.1, bude pravidelná linka Slovak Lines Express na viedenské letisko Schwechat s odchodom o 3. hodine ráno.

Nová architektúra a dopravná brána do Bratislavy

Nová architektonická dominanta Bratislavy je výnimočná aj vo svojom vnútri. Súčasťou komplexu Nivy, ktorý spája nákupné centrum s jedinečnou zelenou strechou a výškovú administratívnu budovu Nivy Tower s najrýchlejšími výťahmi na Slovensku, je totiž autobusová stanica umiestnená v podzemí na -1 podlaží. Tá má rozlohu až 30 000 m2, pričom priestor nástupísk a výstupísk má takmer 5 000 m2 a čakáreň takmer 3 000 m2. “Pre lepšiu predstavu ide o plochu viac ako 4 futbalových ihrísk,” hovorí Pavol Labant. Generálny riaditeľ Slovak Lines a predseda predstavenstva Slovak Lines Služby.

Nová autobusová stanica Nivy bude otvorená nonstop, v čase mimo otváracích hodín nákupného centra je vstup zabezpečený cez vchod od Nivy Tower. Cestujúci môžu na novú autobusovú stanicu prísť 8 vchodmi či autom cez unikátny podzemný kruhový objazd. V nákupnom centre sa cestujúci dostanú priamo na novú autobusovú stanicu 6 veľkokapacitnými výťahmi (4 z nich ich vyvezú priamo na zelenú strechu), eskalátorom, travelátorom alebo schodiskom; bezbariérový prístup je samozrejmosťou. Autobusová stanica bude mať dva samostatné vjazdy/výjazdy pre autobusy, pričom jeden je od budovy VÚB banky a druhý zo Svätoplukovej ulice.

Pod zemou a predsa exteriérový priestor

Napriek tomu, že sa nová autobusová stanica nachádza pod zemou, je konštruovaná ako exteriérový priestor a vďaka použitým technológiám zabezpečí výmenu vzduchu v objeme až 60 000m3 za hodinu. V priestoroch nástupísk a výstupísk sa tak vytvorí prostredie s mierou bezpečnosti, ktorú ponúka exteriér. Technológie Colt Coolstream spolu s adiabatickou úpravou vzduchu zaručia v horúcich dňoch chládok a vlhkejší vzduch. Ten bude prúdiť priamo nad hlavy cestujúcich. V zime tento priestor nebude vykurovaný, čo sa ale netýka čakárne umiestnenej v interiérovej časti centra Nivy.

Vizualizácia novej aztobusovej stanice Bratislava Nivy

Samotnú podzemnú stanicu s autobusmi tvorí 7 výstupísk a 36 nástupísk. Z nich prvých 11 slúži na diaľkové a medzinárodné spoje a 25 nástupísk s číslami 12 – 36 na medzimestské spoje. V priestore nástupísk je k dispozícii 40 miest na sedenie, konkrétne 5 obojstranných lavíc so 4 miestami, pričom každá opierka má zboku dvojzásuvku na 230V a USB výstup a v interiérovej čakárni je ďalších 80 miest na sedenie. V podzemí nákupného centra v blízkosti čakárne sa nachádzajú rôzne obchodné prevádzky ako Lidl, 101 drogerie, Alza či pekáreň Anker, ktoré tak majú cestujúci po ruke.

Autobusová stanica Nivy a jej výbava

Moderný informačný systém na autobusovej stanici tvorí veľká LED stena letiskového typu umiestnená nad pokladňami. 9 LCD TV panelov v čakárni s cestovnými poriadkami. Obrazovky s odchodmi spojov na každom nástupisku a 3 obojstranné LCD TV panely na výstupisku informujúce o príchodoch a odchodoch. Zákaznícke centrum tvorí 6 pokladní s otváracou dobou v pracovné dni 6:00 – 20:00. Cez víkendy a sviatky 8:00 – 18:00 a 2 samoobslužné digitálne informačné kiosky, na ktorých si môžu cestujúci vyhľadávať autobusové spoje. Samozrejmosťou sú služby úschovne batožín či strát a nálezov, a takisto priestor pre dojčenie a prebaľovanie. Celý priestor bude mať bezplatnú rýchlu Wi-Fi sieť a bude pod centrálnym kamerovým systémom, ktorý je zárukou bezpečnosti cestujúcich.

Všetkým autobusovým dopravcom, ktorí majú svoju zastávku na novej autobusovej stanici Nivy, je k dispozícii čerpacia stanica. Aj moderná umývacia linka na autobusy a servis na potrebné núdzové opravy. Výhodou je najmä 86 parkovacích miest pre autobusy, ktoré si môžu dopravcovia prenajať. Zabezpečiť tak pre svojich cestujúcich ideálne podmienky. “Vďaka nim dopravcovia eliminujú meškania odjazdov z dôvodu premávky a taktiež znížia počet kilometrov vykonaných z rôznych odstavných plôch, ktoré by inak museli využívať. Sme presvedčení, že tým vieme zlepšiť zákaznícku skúsenosť cestujúcich a motivovať ich k častejšiemu využívaniu ekologickejšej hromadnej dopravy,” dodáva Pavol Labant.

Informácie pre cestujúcich

  • Vnútorné priestory náhradnej autobusovej stanice na Bottovej sú otvorené
    do stredy 29. 9. do 23:59 hod.
  • Posledný spoj z náhradnej autobusovej stanice na Bottovej odchádza
    z nástupiska č.6 v stredu 30. 9. o 02:30 hod. do Prahy (dopravca Group Company).
  • Vstup do novej autobusovej stanice Nivy sa otvára 30. 9. o 0:00 hod. V čase mimo otváracích hodín nákupného centra je vstup možný len cez vchod pri Nivy Tower.
  • Prvý spoj z novej autobusovej stanice je pravidelná linka Slovak Lines Express
    na rakúsky Schwechat s odchodom v stredu 30. 9. o 03:00 hod. z nástupiska č.1.

(foto: vizualizácie stanice Nivy)


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.