Tajomná diera "Pekelná studňa" v ománskej púšti odhalila tajomstvá

Tajomná diera „Pekelná studňa“ v ománskej púšti odhalila tajomstvá

V ománskej púšti sa nachádza úchvatný prírodný úkaz, diera v zemi široká 30 metrov a hlboká 112 metrov. Podľa miestnych legiend z tejto diery pochádzajú džinovia, alebo duchovia. Tie sú aj turistickým ťahákom, akousi nálepkou, cez ktorú je miesto ešte viac lákavejšie pre turistov. Miesto, ktoré je úchvatné svojim tvarom bolo veľkým neznámym. Aj preto získala názov Pekelná studňa, alebo ďalšie varianty, podľa pôvodu prekladu z miestneho Majlis al Jinn. (foto: youtube v článku)

Pekelná studňa odhaľuje svoje tajomstvá

Po mnohých rokoch ju však preskúmali až teraz. Odhalili v nej úchvatný podzemný priestor, ktorý je napriek púštnej krajine vo vnútri obrovskou jaskyňou vytvarovanou vodou. Jej dno pokrývajú horniny a voda, vnútro tvoria stalagmity a jaskynné perly z vyzrážaných minerálov. V jej vnútri sa nachádza osobitý ekosystém, zeleň a hmyz. Zostup na dno bol dosiaľ veľmi komplikovaný, keďže čím hlbšie by sa návštevník spustil, tým je priestor širší a lezenie po stene tak neprichádza do úvahy. Pre náročnosť zostupu a nemožnosť použiť vrtuľník pre riskantné skaly a narušenie ekosystému vo vnútri zliezli cez napnuté laná cez okraje.

Na dne objavili minerálne usadeniny a pretekajúcu spodnú vodu. Priestor s vlastnou klímou minimálne poznačený ľudskou činnosťou. Našli taktiež niekoľko kostier zvierat, ktoré tu prepadli z hora. Pri páde nemali šancu na záchranu a pri hĺbke väčšej ako 100 metrov a zrýchlení stavovce nemajú šancu. V najhlbšom mieste má od povrchu hĺbku až 178 metrov.

Majlis al Jinn na mape

Niekoľko zostupov doteraz prilákalo len športovcov a dobrodruhov. Chýbali však odborníci a ich záujem o zdokumentovanie priestoru, na aký sa bežne človek nedostáva aj pre náročnosť prístupu. Isté však je, že Pekelná studňa nie je domovom džinov a ani cestou do pekla.

  • GPS súradnice miesta:  22°52’53.9″N 59°06’20.6″E
  • Google maps hodnota: 22.881648, 59.105723
Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.