L-citrulín: Výhody, účinky a všetko čo potrebujete vedieť

L-citrulín: Výhody, účinky a všetko čo potrebujete vedieť

Neesenciálna aminokyselina, ktorá sa vyznačuje širokou škálou zdravotných benefitov. L-citrulín zlepšuje prietok krvi, podporuje rast svalovej hmoty a pomáha telu zbaviť sa toxických látok. Vzhľadom na to je prínosom nielen pre aktívnych športovcov, ale i mužov, ktorí majú problémy s erekciou či ľudí s tráviacimi ťažkosťami. Prečítajte si, aký je odporúčaný denný príjem L-citrulínu a v akých potravinách sa nachádza v hojnom množstve.

Význam L-citrulínu pre ľudské telo

L-citrulín síce patrí do skupiny neesenciálnych aminokyselín, ktoré si telo dokáže syntetizovať samo, no jeho množstvo sa často nachádza pod hranicou stanoveného minima. Z tohto dôvodu si ho treba pravidelne dopĺňať či už prostredníctvom výživových doplnkov alebo vybraných jedál.

Ako som už v úvode naznačila, L-citrulín ovplyvňuje viacero dôležitých fyziologických funkcií organizmu. Okrem toho, že znižuje krvný tlak, taktiež podporuje činnosť buniek v okolí ciev a funguje ako prírodný posilňovač oxidu dusnatého. S prihliadnutím na jeho schopnosť zvýšiť prietok krvi v cievach, užívanie doplnkov s L-citrulínom môže viesť k pevnejšej erekcii. Rovnako pomáha zlepšiť využitie kyslíka vo svaloch, z čoho zas budú mať najväčšiu radosť športovci.

prášok a dávkovanie

TIP: V prípade, že chcete mať energiu po celý deň, siahnite po výživových doplnkoch, ktoré neobsahujú iba L-citrulín, ale citrulín malát.

Potraviny a výživové doplnky s L-citrulínom

Doplniť nedostatok L-citrulínu si môžete buď výživovými doplnkami, alebo konzumáciou vybraných potravín. Výhodou výživových doplnkov je to, že presne viete, aké množstvo L-citrulínu ste prijali. Navyše, často obsahujú aj ďalšie zdraviu prospešné látky. Veľmi dobrou vstrebateľnosťou sa vyznačujú doplnky stravy s L-citrulínom, doplnené kyselinou jablčnou. Z potravín má zas vysoký podiel L-citrulínu melón, tekvica, prípadne uhorka.

Odporúčaný denný príjem

L-citrulín je spravidla dostupný vo forme prášku alebo kapsúl, pričom jeho konzumácia závisí najmä od samotného typu výživového doplnku a použitia. Zatiaľ čo pri liečbe erektilnej dysfunkcie stačí  prijať 1,5 až 3 g L-citrulínu denne, športovci ho budú potrebovať podstatne viac 5 – 8 gramov. Pre dosiahnutie maximálneho účinku sa odporúča konzumovať pol hodinku pred plánovanou fyzickou aktivitou.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.