ZN.SK
Cestovanie autom

Autom na dovolenku: Na čo by ste sa mali pripraviť?

Chystáte sa tento rok na dovolenku autom? Či už sa vydáte do Chorvátska, Talianska alebo len k našim susedom za hranicami, mali by ste sa…

Chystáte sa tento rok na dovolenku autom? Či už sa vydáte do Chorvátska, Talianska alebo len k našim susedom za hranicami, mali by ste sa na cestu autom pripraviť. Čo by ste mali skontrolovať pred cestou?

Zdroj: Unsplash.com

Skontrolujte platnosť poistenia

Pred každou cestou do zahraničia by ste mali uistiť, že máte všetky platné povinné poistenia auta, ktoré potrebujete. Nutnosť je povinné zmluvné poistenie, platnosť nájdete napríklad na zelenej karte spolu s krajinami, v ktorých platí aj to uzatvorené na Slovensku. Havarijné poistenie sa väčšinou ako povinné nevyžaduje, ale je určite dobré ho mať. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať a kasko vám v prípade aj malej nehody môže veľmi uľahčiť riešenie celej situácie.

Nechajte skontrolovať auto

Pre každou dlhšou cestou by ste mali nechať auto skontrolovať. Ideálne v servise automechanikom, ktorý urobí dôkladnú prehliadku. Základom je, aby bolo auto v čo najlepšom možnom technickom stave, malo v poriadku povinnú výbavu a doplnené potrebné kvapaliny. Rovnako sa zamerajte aj na stav pneumatík a na vzorku, keďže v mnohých krajinách je predpísaná minimálna hĺbka dezénu pneumatiky.

Zoberte si všetky potrebné doklady

Pri každej ceste autom potrebujete aj doklady. K tým, ktoré by ste mali mať pri sebe patrí samozrejme vodičský preukaz, v ideálnom prípade ten medzinárodný, občiansky alebo pas a doklady k vozidlu – technický preukaz, doklad o poistení (zelená, alebo dnes aj biela karta). Ak ste pred cestou uzavreli aj cestovné poistenie, majte pri aj doklad o ňom. Pravdepodobne ho nebudete nikde ukazovať, no minimálne na ňom nájdete číslo asistentskej služby, ktorá sa môže na cestách hodiť. A tiež si postrážte, že máte pri sebe európsky formulár záznamu o dopravnej nehode a v prípade, že máte auto požičané, tak ja potvrdenie o jeho zapožičaní, najlepšie v angličtine.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu