ZN.SK
Kyselina glykolová

Nejednotná a povolená pleť? Dermatologička radí, ako na starostlivosť

Ak vnímate na svojej pleti nedostatky, dáva vám tým najavo svoju nespokojnosť. Hoci máte pocit, že sa pokožke venujete dostatočne, pleť…

Ak vnímate na svojej pleti nedostatky, dáva vám tým najavo svoju nespokojnosť. Hoci máte pocit, že sa pokožke venujete dostatočne, pleť protestuje formou zafarbenia, zvýšenou produkciou mazu alebo napríklad stratou pevnosti. Prvým a najdôležitejším krokom v starostlivosti o pleť je jej očistenie, do ktorého patrí 2x týždenne aj exfoliácia, vďaka ktorej sa zbavíte starých buniek. Ak bojujete naopak s povoľujúcou sa kožou, na vine je nedostatok kolagénu, ktorého stratu naviac podporujeme nezdravým životným štýlom. Všetko sa dá ale zachrániť, keď viete, po akom produkte siahnuť.

Zbavte sa starých buniek chemickým peelingom

Pravidelná exfoliácia alebo peeling je veľmi dôležitým krokom nielen pre zjednotenie tónu pleti a zjemnenie jej textúry, ale aj na prípravu pleti k vstrebávaniu aktívnych látok zo sér a krémov. Ďalej pomáha aj pri odstránení pigmentových škvŕn, rozjasneniu pleti a zlepšeniu akné. Pod peelingom si väčšinou predstavíme produkty obsahujúce mikročiastočky (napr. drvené škrupiny plodov), ktoré majú za úlohu obrúsiť z pleti odumreté bunky, čo je tzv. abrazívna mechanická (obrusujúca) metóda peelingu.

„Krok napred v oblasti exfoliácie pleti predstavuje práve chemický peeling, ktorému dnes kozmetický svet dáva viac a viac priestoru. Na rozdiel od mechanického peelingu s mikročasticami je chemický peeling k pleti šetrnejší, nespôsobuje pleti podráždenie a nevytvára mikrotrhlinky ako peeling mechanický. Chemický peeling sa dá naviac nastaviť pre každý typ pleti podľa konkrétnej koncentrácie a typu kyseliny v ňom použitých,“ hovorí dermatologička MUDr. Jana Housková.

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová
Vyskytuje sa v cukrovej trstine či nezrelom hrozne. Má najmenšiu molekulu, preto dokáže preniknúť do hlbších vrstiev. Je základom chemických peelingov.

Kyselina mliečna
Vzniká mliečnym kvasením cukrov. Je jemnejšia než kyselina glykolová, vhodná aj pre citlivú pleť. Ďalšie výhodou sú jej antiseptické vlastnosti a schopnosť pleť hydratovať

Domáca exfoliácia do 15 %? AHA!

Alfa hydroxykyseliny (AHA) sú kyseliny organického pôvodu získané z ovocia. Najčastejšie sa stretávame s kyselinou glykolovou, mliečnou, citrónovou a mandľovou, ale aj ďalšími. AHA kyseliny môžeme v kozmetických prípravkoch nájsť buďto v kombináciách či jednotlivo, kde každá z nich má svoje špecifické vlastnosti. „Práve kyselinu glykolovú a kyselinu mliečnu nájdete v peelingovom roztoku NovAge Proceuticals. Pre domáci chemický peeling sa odporúčajú tie najnižšie koncentrácie.

NovAge séra Oriflame, starostlivosť o pleť

U AHA sa odporúča na použitie doma koncentrácia v rozmedzí 5-15 %. V Peelingovom roztoku NovAge ProCeuticals nájdete roztok so 6 % AHA kyselín, na domáce použitie teda úplne vhodný. Domácu exfoliáciu je vhodné vykonávať vo večernej rutine, 1-2x týždenne, podľa typu a potrieb vašej pleti. AHA kyseliny aplikujte výhradne večer, pretože počas používania roztoku s AHA kyselinami môže byť vaša pleť citlivejšia na slnko.  Cez deň je nevyhnutná UV ochrana s vysokým faktorom, ideálne SPF 50,“ dodáva dermatologička.

Spomaľte proces starnutia navýšením kolagénu

Najnovším hitom v boji proti starnúcej pleti sú bezpochyby peptidy – krátke reťazce aminokyselín, čo sú stavebné prvky bielkovín. Niektoré z nich majú schopnosť navýšiť produkciu kolagénu a tým doslova spomaliť starnutie pleti a zlepšiť vlastnosti pokožky. „Kolagén je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív. Na celkovom množstve proteínov v tele sa podieľa z cca 25-30 %. Nájdeme ho v koži, v spojivových tkanivách, v kostiach, chrupavkách a tvorí medzibunkovú hmotu. Vďaka svojej vláknitej štruktúre vytvára flexibilnú sieť, ktorá je oporou pre našu pleť. Vo svojej trojrozmernej sieti zadržiava vlhkosť a tým dodáva pleti „šťavnatý“ a pružný vzhľad. Čím viac kolagénových vlákien v pleti máme, tým je pokožka pružnejšia a má mladistvejší vzhľad,“ podotýka dermatologička.

Prirodzené starnutie pleti začína pozvoľna od 25 rokov, kedy dochádza k postupnému zníženiu metabolizmu a tým aj k zníženiu produkcie kolagénu a jeho obnove. Je uvádzané, že ročne dochádza k strate cca 1 % kolagénu. MUDr. Jana Housková upozorňuje: „Vplyv vonkajších faktorov, ako je vystavenie slniečku bez UV ochrany, agresorom v ovzduší a cigaretovému dymu k jeho zvýšenej strate ešte prispieva. Takže vo výsledku môže byť s naším životným štýlom celková ročná strata kolagénu ešte vyššia. Ako starneme, je potrebné pleť stimulovať, aby sa obnovovala tvorba kolagénu a existujúci kolagén je potrebné chrániť pred jeho deštrukciou.“

Produktové tipy

Novinka: NovAge ProCeuticals Peelingový roztok s 6 % AHA (30 ml)

Tápete nad tým, čo znamená skratka AHA? Ide o prirodzene sa vyskytujúci alfa hydroxykyseliny, ktoré podporujú proces vyhladzovania pleti odstraňovaním suchých, odumretých buniek na jej povrchu a zároveň podporujú vznik nových buniek. Peelingový roztok s 6 % AHA tak pomáha obnoviť rozjasnenie pleti, minimalizovať jemné linky, vrásky, zväčšené póry, pigmentové škvrny a vyrážky.

Ako na to? Zaraďte peelingový roztok do večernej rutiny. Na dôkladne vyčistenú pleť aplikujte 1-2 kvapky na pokožku tváre a krku. Odporúčame: Pri používaní tohto produktu sa vyhýbajte pobytu na slnku a celoročne používajte ochranný faktor SPF 50, ak na pleť aplikujete kúru s vitamínom C, retinolom alebo AHA kyselinami.

Cena: 21,99 €. Zakúpenia na e-shope: https://sk.oriflame.com/products/product?code=40878

Novinka: NovAge ProCeuticals Spevňujúce peptidové ampulky (7 x 1,8 ml)

Ako dosiahnuť pevnejšiu pleť? Siahnite po 0,5% multipeptidovom roztoku, ktorý obsahuje bunkovú kultúru z listov planého tabaku. Je preukázané, že jeho výťažky podporujú tvorbu kolagénu a zabraňujú jeho rozpadu, čím prispievajú k redukcii vrások. Vyskúšajte sedemdennú liftingovú a spevňujúcu kúru. Používajte 1 ampulku denne – polovicu ráno a polovicu večer.

Ako na to? Nasaďte na ampulku kryt a zatlačte, aby sa otvorila. Následne nasaďte aplikátor, naberte polovicu obsahu ampulky a vmasírujte ju do vyčistenej a tonizovanej pokožky tváre a krku. Zbytok ampulky bezpečne uzavrite. Používajte ako 7dennú intenzívnu kúru.

Cena: 23,99 €. K zakúpeniu na e-shope: https://sk.oriflame.com/products/product?code=40880

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu