Aké sú najpresnejšie teplomery na meranie telesnej teploty?

Aké sú najpresnejšie teplomery na meranie telesnej teploty?

Najmä dnešná stredná či staršia generácia si určite pamätá na klasické ortuťové teplomery, ktoré sa ešte prednedávnom vo veľkom používali. Túto klasickú formu postupne nahradili modernejšie a zároveň bezpečnejšie spôsoby, ako merať telesnú teplotu. Teplomery by mali tvoriť nevyhnutnú súčasť našej domácnosti, pretože nikdy netušíme, kedy ich práve budeme potrebovať.

Kontaktná alebo bezkontaktná forma

V prípade presného merania telesnej teploty je potrebné rozlišovať, či meriame teplotu dieťaťu, dospelému alebo osobe v pokročilom veku. Pre každého je totiž ideálne niečo iné, aj vzhľadom na telesné predispozície. Teplomer teda môže byť kontaktný i bezkontaktný. Kým kontaktná forma je tá štandardná, na akú sme boli zvyknutí u ortuťových teplomerov, bezkontaktná nevyžaduje priamy dotyk prístroja so žiadnou časťou ľudského tela.

teplomer zdravie

Zdroj foto: Denis Prokofev / Shutterstock

Digitálne teplomery v kurze

Dá sa povedať, že digitálny teplomer patrí k trendom. Jeho používanie je jednoduché a presné, práve preto je taký populárny. Poďme však pekne po poriadku. Ak hovoríme o kontaktných teplomeroch, v dnešnej dobe to už nie sú tie klasické ortuťové. Súčasnou alternatívou sú sklenené galistanové teplomery, prípadne digitálne kontaktné teplomery s ohybnou meracou špičkou. Ako názov napovedá, namiesto pohybujúcej sa čiarky, akú si pamätáme z klasických prístrojov, ukážu telesnú teplotu v číslach na podsvietenom displeji.

Moderné bezkontaktné teplomery

V posledných rokoch sa veľmi rozmohli aj moderné bezkontaktné teplomery. Najmä tie sa počas pandémie dostali vo veľkom napríklad na letiská, kde cestujúci prechádzali pomedzi senzory, ktoré im merali telesnú teplotu. Niečo podobné sa  používalo aj na hromadných podujatiach či iných miestach, kde sa vyskytovalo veľa ľudí. Takéto teplomery stačilo priložiť k blízkosti čela, stlačiť tlačidlo a prístroj následne zaznamenal teplo uvoľňujúce sa z tela.

Teplomery pre deti

Špecifickú kategóriu predstavujú deti. Teplomer pre bábätká je mimoriadne dôležitý, keďže malé deti môžu potrápiť rôzne choroby či virózy a pre rodičov je kľúčové vedieť, či dieťa má alebo nemá zvýšenú teplotu, resp. akú vysokú.

Aj v prípade detí poznáme kontaktné a bezkontaktné teplomery. Tie kontaktné sa vyznačujú o niečo nižšou cenou, aplikujú sa do podpazušia, orálne alebo rektálne. Bezkontaktné teplomery fungujú na princípe infračerveného žiarenia a ich súčasťou sú extrémne citlivé senzory pre čo najväčšiu presnosť merania. V prípade bábätiek sa bezdotykové teplomery používajú na uchu či na čele, resp. spánku dieťaťa.

teplomer zdravie

Zdroj foto: gpointstudio / Shutterstock

Jednoducho, v takomto prípade je cieľom čo najpresnejšie zmerať teplotu a zároveň čo najšetrnejšie voči dieťaťu a jeho pohodliu.

Teplota prekvapí v najhoršom čase

Nevýhodou rôznych viróz či chrípok je, že teplota príde nečakane a bez varovania. Vaša telesná teplota predstavuje dôležitú informáciu a cenné dáta nielen pre vás, ale aj pre ošetrujúceho lekára, ktorému by ste ju mali v prípade, ak sa cítite zle, pravidelne hlásiť a pravidelne si ju merať.

Čo sa týka najpresnejšej metódy, závisí na tom, komu teplotu meriate. Trendom dneška sú však digitálne teplomery a bezdotykové metódy, ktoré sú z pohľadu používateľa jednoduchšie a poskytnú dostatočne presné výsledky.


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.