ZN.SK
Tom a Jerry

TOP 5 nerozlučných parťákov medzi kreslenými postavami

Priateľstvo je jedna z najvýznamnejších hodnôt, ktorú v živote môžeme mať. Niet divu, že je častým motívom filmov a seriálov

Priateľstvo je jedna z najvýznamnejších hodnôt, ktorú v živote môžeme mať. Niet divu, že je častým motívom filmov a seriálov, a to vrátane aj tých animovaných. Parťáci bojujúci bok po boku proti nepriateľovi, kamarátstvo na život a na smrť – to sú jedny z mnohých klasických scenárov týchto diel. U kreslených postáv sa dá vytvoriť skutočne originálne dvojice a sledovať ich pestrofarebný vzťah. Ktoré sú tie najznámejšie?

Keď sa povie animák, množstvu ľudí sa vybaví Walt Disney a jeho Mickey Mouse, ktorý však prišiel až v roku 1928. Za najstaršie kreslené dielo je považovaný krátky film Fantasmagoria z roku 1908. Takmer minútu a pól trvajúci snímok francúzskeho autora Cohla bol nakreslený celý ručne, čo platí pre mnoho animákov ešte aj dlho po tom. Nie je to iba o filmoch a seriáloch, animované postavy poznajú aj milovníci hier. Jednu z prvých a dodnes najznámejších je napríklad Prince of Persia z roku 1989, v novom tisícročí si herní fanúšikovia po celom svete obľúbili dvojicu zo série Ratchet & Clank.

Kreslenie postáv ponúka na rozdiel od písania klasických scenárov takmer neobmedzené možnosti. Vdychujú život hračkám, znázorňujú divoký vzťah mačky s myšou alebo spoločné súžitie intergalaktických bytostí. Vybrali sme päť populárnych kreslených dvojíc, ktoré by v hraných dieloch nebolo možné tak pekne znázorniť a ich vzťah je vo viacerých ohľadoch inšpiráciou i pre medziľudské priateľstvá.

Tom a Jerry

Asi najpopulárnejšia kreslená dvojica známa po celom svete. Vzťah prefíkanej myšky Jerryho odolávajúcej loviacemu kocúrovi Tomovi nebol dlho zrovna priateľský. Hlavná zápletka spočívala v hone mačky na myš, čoho výsledkom bol vždy bolestivý záver pre kocúra Toma, ktorý v seriály zomrel komickým spôsobom celkom 10x.

Tom a Jerry

Postupne sa však tvorcovia rozhodli pre vľúdnejšie zápletky a z Toma a Jerryho sa stali nerozluční parťáci, vyrážajúci za spoločným dobrodružstvom. Zaujímavosťou tohto animáku je tiež česká stopa, pretože v roku 1961 sa výroba seriálu presunula do Prahy. V utajení na nej pracovali animátori zo známeho štúdia Bratři v triku.

Bob a Bobek

Duo králikov z klobúka kúzelníka Pokustona patrí medzi najznámejšie večerníčky, na ktorých vyrástlo už niekoľko generácií detí. Bob je ten väčší a múdrejší, väčšinou krotiaci divoké nápady svojho menšieho parťáka. Bobek je veľmi nápaditý, šikovný a spolu s Bobom sa často dostáva do prekérných situácií, ktoré nie vždy riešia najlepšie. To je tiež základom komickej zápletky celého seriálu. Ich vzťah je na rozdiel od Toma s Jerrym na prvý pohľad priateľský, ale často sa dostávajú do vzájomného konfliktu.

Animovaná dvojica

Väčšinou sa potom do seba pustia, aby sa nakoniec udobrili a každý diel tak má šťastný a pozitívny koniec. Bob s Bobkom vznikli v rukách českého animátora Vladimíra Jiránka a stali sa na poslednom pražskom hokejovom šampionáte v roku 2015 tiež historicky prvou dvojicou maskotov na majstrovstvách sveta v hokeji.

Pat a Mat

Aj títo hrdinovia pochádzajú z pera Vladimíra Jiránka a rovnako ako Bob a Bobek sú dobre známi z Večerníčka. Spoločne sa vždy snažia vyriešiť nejaký problém, väčšinou tým najhorším možným spôsobom. Majú bláznivé nápady, používajú nevhodné nástroje, a to ich dostáva do ešte zložitejších situácií. Nikdy sa však nevzdávajú a problém nakoniec vždy nejako vyriešia.

Animovaná dvojica

Aj cez katastrofy, ktoré si vzájomne spôsobujú, majú vždy optimistický prístup a na chyby toho druhého reagujú bez výčitiek. Existujú výnimky, kedy napríklad v epizóde Búdka je Pat na Mata natoľko naštvaný, že mu strhne čiapku a chce po ňom hodiť kus dreva. Ale aj v takýchto situáciách sa nakoniec rýchlo udobria a po vyriešení problému nasleduje ikonické gesto s ohnutými lakťami. Seriál tak nie je len o humore, ale ponúka návod na optimistický prístup k riešeniu konfliktov medzi priateľmi.

Woody a Buzz

Animovaná dvojicaÚvodná časť série Príbeh hračiek bola uvedená v roku 1995 a išlo o prvý celovečerný film vytvorený kompletne počítačovou animáciou. Hlavnými hrdinami sú Woody a Buzz Rakeťák a toto nerozlučné priateľstvo medzi kovbojom a vesmírnym superhrdinom by v reálnom svete mohlo len ťažko vzniknúť. O to viac, keď sú obaja len hračkami, ktoré osud zaviedol do spoločnej izby malého chlapca Andyho. Títo parťáci museli prekonať aj pôvodné nezhody, v ktorých hrala hlavnú úlohu žiarlivosť Woodyho a ľahko arogantný prejav údajne novej najobľúbenejšej hračky malého Andyho v podobe Buzza. Po prvých nezhodách ich však spojila spoločná láska k svojmu ľudskému parťákovi a v ďalších častiach už väčšinu času strávili bok po boku pri riešení ďalších nástrah.

Ratchet a Clank

Jedna z najznámejších dvojíc v hernom svete spája intergalaktického hrdinu a robotíka, ktorí pravidelne vyrážajú na spoločné dobrodružstvá. Ratchet je posledným z Lombaxov, mačkovitého druhu pochádzajúci z planéty Fastoon. Jeho život sa zmenil vo chvíli, keď našiel malého robota, ktorý havaroval na jeho planéte. Ten sa ihneď stal jeho parťákom na život a na smrť a v jednotlivých častiach spoločne bojujú proti galaktickým zloduchom na čele s Dr. Nefariousom, aby tak zachránili celý vesmír.

Animovaná dvojica

Táto séria, jej prvá časť bola uvedená v roku 2002, má práve teraz najnovšie pokračovanie v podobe Ratchet & Clank: Rift Apart. Spomínaný nový herný titul bol uvedený pred pár dňami a môžete si ho vyskúšať na nových konzolách PlayStation 5.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu