TOP 5 nerozlučných parťákov medzi kreslenými postavami

TOP 5 nerozlučných parťákov medzi kreslenými postavami

Priateľstvo je jedna z najvýznamnejších hodnôt, ktorú v živote môžeme mať. Niet divu, že je častým motívom filmov a seriálov, a to vrátane aj tých animovaných. Parťáci bojujúci bok po boku proti nepriateľovi, kamarátstvo na život a na smrť – to sú jedny z mnohých klasických scenárov týchto diel. U kreslených postáv sa dá vytvoriť skutočne originálne dvojice a sledovať ich pestrofarebný vzťah. Ktoré sú tie najznámejšie?

Keď sa povie animák, množstvu ľudí sa vybaví Walt Disney a jeho Mickey Mouse, ktorý však prišiel až v roku 1928. Za najstaršie kreslené dielo je považovaný krátky film Fantasmagoria z roku 1908. Takmer minútu a pól trvajúci snímok francúzskeho autora Cohla bol nakreslený celý ručne, čo platí pre mnoho animákov ešte aj dlho po tom. Nie je to iba o filmoch a seriáloch, animované postavy poznajú aj milovníci hier. Jednu z prvých a dodnes najznámejších je napríklad Prince of Persia z roku 1989, v novom tisícročí si herní fanúšikovia po celom svete obľúbili dvojicu zo série Ratchet & Clank.

Kreslenie postáv ponúka na rozdiel od písania klasických scenárov takmer neobmedzené možnosti. Vdychujú život hračkám, znázorňujú divoký vzťah mačky s myšou alebo spoločné súžitie intergalaktických bytostí. Vybrali sme päť populárnych kreslených dvojíc, ktoré by v hraných dieloch nebolo možné tak pekne znázorniť a ich vzťah je vo viacerých ohľadoch inšpiráciou i pre medziľudské priateľstvá.

Tom a Jerry

Asi najpopulárnejšia kreslená dvojica známa po celom svete. Vzťah prefíkanej myšky Jerryho odolávajúcej loviacemu kocúrovi Tomovi nebol dlho zrovna priateľský. Hlavná zápletka spočívala v hone mačky na myš, čoho výsledkom bol vždy bolestivý záver pre kocúra Toma, ktorý v seriály zomrel komickým spôsobom celkom 10x.

Tom a Jerry

Postupne sa však tvorcovia rozhodli pre vľúdnejšie zápletky a z Toma a Jerryho sa stali nerozluční parťáci, vyrážajúci za spoločným dobrodružstvom. Zaujímavosťou tohto animáku je tiež česká stopa, pretože v roku 1961 sa výroba seriálu presunula do Prahy. V utajení na nej pracovali animátori zo známeho štúdia Bratři v triku.

Bob a Bobek

Duo králikov z klobúka kúzelníka Pokustona patrí medzi najznámejšie večerníčky, na ktorých vyrástlo už niekoľko generácií detí. Bob je ten väčší a múdrejší, väčšinou krotiaci divoké nápady svojho menšieho parťáka. Bobek je veľmi nápaditý, šikovný a spolu s Bobom sa často dostáva do prekérných situácií, ktoré nie vždy riešia najlepšie. To je tiež základom komickej zápletky celého seriálu. Ich vzťah je na rozdiel od Toma s Jerrym na prvý pohľad priateľský, ale často sa dostávajú do vzájomného konfliktu.

Animovaná dvojica

Väčšinou sa potom do seba pustia, aby sa nakoniec udobrili a každý diel tak má šťastný a pozitívny koniec. Bob s Bobkom vznikli v rukách českého animátora Vladimíra Jiránka a stali sa na poslednom pražskom hokejovom šampionáte v roku 2015 tiež historicky prvou dvojicou maskotov na majstrovstvách sveta v hokeji.

Pat a Mat

Aj títo hrdinovia pochádzajú z pera Vladimíra Jiránka a rovnako ako Bob a Bobek sú dobre známi z Večerníčka. Spoločne sa vždy snažia vyriešiť nejaký problém, väčšinou tým najhorším možným spôsobom. Majú bláznivé nápady, používajú nevhodné nástroje, a to ich dostáva do ešte zložitejších situácií. Nikdy sa však nevzdávajú a problém nakoniec vždy nejako vyriešia.

Animovaná dvojica

Aj cez katastrofy, ktoré si vzájomne spôsobujú, majú vždy optimistický prístup a na chyby toho druhého reagujú bez výčitiek. Existujú výnimky, kedy napríklad v epizóde Búdka je Pat na Mata natoľko naštvaný, že mu strhne čiapku a chce po ňom hodiť kus dreva. Ale aj v takýchto situáciách sa nakoniec rýchlo udobria a po vyriešení problému nasleduje ikonické gesto s ohnutými lakťami. Seriál tak nie je len o humore, ale ponúka návod na optimistický prístup k riešeniu konfliktov medzi priateľmi.

Woody a Buzz

Animovaná dvojicaÚvodná časť série Príbeh hračiek bola uvedená v roku 1995 a išlo o prvý celovečerný film vytvorený kompletne počítačovou animáciou. Hlavnými hrdinami sú Woody a Buzz Rakeťák a toto nerozlučné priateľstvo medzi kovbojom a vesmírnym superhrdinom by v reálnom svete mohlo len ťažko vzniknúť. O to viac, keď sú obaja len hračkami, ktoré osud zaviedol do spoločnej izby malého chlapca Andyho. Títo parťáci museli prekonať aj pôvodné nezhody, v ktorých hrala hlavnú úlohu žiarlivosť Woodyho a ľahko arogantný prejav údajne novej najobľúbenejšej hračky malého Andyho v podobe Buzza. Po prvých nezhodách ich však spojila spoločná láska k svojmu ľudskému parťákovi a v ďalších častiach už väčšinu času strávili bok po boku pri riešení ďalších nástrah.

Ratchet a Clank

Jedna z najznámejších dvojíc v hernom svete spája intergalaktického hrdinu a robotíka, ktorí pravidelne vyrážajú na spoločné dobrodružstvá. Ratchet je posledným z Lombaxov, mačkovitého druhu pochádzajúci z planéty Fastoon. Jeho život sa zmenil vo chvíli, keď našiel malého robota, ktorý havaroval na jeho planéte. Ten sa ihneď stal jeho parťákom na život a na smrť a v jednotlivých častiach spoločne bojujú proti galaktickým zloduchom na čele s Dr. Nefariousom, aby tak zachránili celý vesmír.

Animovaná dvojica

Táto séria, jej prvá časť bola uvedená v roku 2002, má práve teraz najnovšie pokračovanie v podobe Ratchet & Clank: Rift Apart. Spomínaný nový herný titul bol uvedený pred pár dňami a môžete si ho vyskúšať na nových konzolách PlayStation 5.

Ohodnoťte článok post

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.