ZN.SK
Minecraft

Hra Minecraft a TOP 20 vecí, ktoré pochopí len hráč Minecraftu

Minecraft je fenomenálna hra. Medzi hráčmi je viacero Slovákov, ktorí rozumejú o čom je hra a nepochybne pochopia ako jediní, o čom píše tento článok.

Minecraft je hra, ktorá zasiahla milióny hráčov svojou jednoduchosťou, ale aj tým, že pri hraní sa hráčom zapínajú celkom iné oblasti mozgu, než pri hrách typu Call of Duty alebo GTA. Tvorí naša fantázia, zároveň pracuje myseľ, ktorá núti hráča pamätať si, kde je aká chodba vyhĺbená, v akej truhlici a kde ste si nechali ukryté suroviny a taktiež máte v hlave vytvorený režim buď spánku, alebo permanentnej akcie dennej kreativity a nočného lovu a ťažby. Ide o tak originálnu hru, že kto hru nehral, nasledovný článok ani nepochopí.

Minecraft z pohľadu hráča

1. Zelený, neblikaj a daj „gunpowder“

Tá zelená beštia občas bliká na bielo a vtedy neradno sa veľmi približovať. Chce to dva a niekedy až tri krát napajediť túto beštiu a máte kopček pušného prachu s ktorým sa dá neskôr vytvoriť niečo výbušné a ničivejšie.

Minecraft hra

2. kretén, ja ti dám fľaštičku

Kretén s nemíňajúcimi sa zásobami jedových fľaštičiek a žiaden luk so šípmi po ruke. Tiež najviac zo všetkých nenávidite práve tohto šaša v čiapke?

3. Slandermana zablokuje priestor na dve kocky

Čierna veľmi rýchla beštia vytvára zvuk z ktorého idú skutočné zimomriavky. Dokonca aj na koži vedľa sediaceho človeka, ktorý ani netuší, čo sa odohráva na monitore. Čierna beštia však po porážke prináša bonusové predmety a tak sa veľmi hravo dá prekabátiť jej trojkocková výška. Stačí si pripraviť pascu v podobe postavenej mriežky s priestorom len na dve kocky na výšku cez ktorú môžete udierať a udierať. Dosť hlúpy nepriateľ.

4. ešte jedna surovina

Kde v pekle je tá truhlica, kde mám vlákna z pavúka? Postaviť luk si vyžaduje tri, no vám zostali dve a niekde v celom hernom svete sa nachádza truhlica plná elektriny, diamantov, uhlia aj železa spolu so zbierkou kostí, šípov a vlákien. Otázne je, kde to bolo.

5. hĺbim si tunel hĺbim, keď tu zrazu voda

Minecraft je o ťažbe surovín, neustálom rýpaní sa v zemi a skladaním surovín do seba, aby vytvorili niečo iné. Vyhlbovanie tunelov je každodenná rutina a to deň tvorí len 7 minút. S pocitom, že nad sebou máte stále známy svet si zrazu uvedomíte, že potrebujete aj cestu hore, keď zrazu nad vami voda a morská hladina. Niečo také otvára možnosti postaviť si stožiar a využiť to na osamelý morský ostrovček, kam sa nepriateľ len tak nedostane.

Minecraft hra

6. ten strach, keď máte plný inventár

Priebežné ukladanie zásob do pokladnice je fajn, najmä ak by vás prekvapila láva, prašivé hlodavce ukryté v kameni, prepadnutie do tajnej komnaty, alebo napadnutie akousi háveďou zozadu. Pri hĺbení v najhlbších hĺbkach je skrátka dobré priebežne zásoby ukladať. Pri predstave, že pri pokuse opustiť hlbiny a zobrať si zo zásob to najcennejšie hore, vám hrozí po ceste čokoľvek, akoby priam priťahovalo situácie, že sa hore celkom ľahko nedostanete.

7. kde ma to zabili?

Ach, tie momenty, keď sa vraciate hore, alebo prehrávate v súboji a strácate výbornú výbavu a inventár. Chce to dostať sa na to miesto pri neskoršom oživení a zozbierať všetko, čo vaša mŕtvolka opustila. Lenže kde to bolo? Tie diery v zemi sú tak podobné… A tie mrchy v podzemí sa objavujú aj napriek tomu, že je všade dostatok svetla…

Minecraft hra

8. Kde mám veci?

Tam pri tom vodopáde ma zabili, výbava a inventár tam musí by roztrúsený a keď sa šťastne a celý na miesto dostanete… čo to do pekla má znamenať? Kde sú tie veci? Ďakujem milý Minecraft. čo to stálo nervov a času, pritom celkom zbytočne.

9. Život na krajíčku a rýchlo do bezpečia

Srdiečka v háji, len kotletka je na krajíčku, postavička ledva prežíva na vlásku života, krompáč mŕtvy do posledného, drevo nikde a vy musíte zdrhať k najbližším zásobám jedla a zásob dreva. Je tu však problém. Hoci utekáte do bezpečia a do plne vysvietených chodieb, zrazu sa nájde kostlivec, na ktorého bežne zaberá dvakrát seknúť mečom, no práve teraz v strese prepnete na kocku „cobblestone“ a s ňou teda proti kostlivcovi veľa šancí nemáte. Nuž a vtedy sa dostávame k bode 7. aj bode 8.

10. Nakŕm zver

Daj kravičkám trávičku, budú teliatka. Čo? Ale veď tak sa predsa hovädzina nerozmnožuje… Naozaj? Uau.

11. Sliepku nezabíjaj, budú vajíčka

Skoro ako realita. Hydinu sa neoplatí zabíjať, ani keby bola akokoľvek hlučná. Vďaka nej občas poznať, že sa prekopávate na povrch. Zabíjať je ju určite škoda, skôr ju skúste vyplašiť, alebo sledovať.

12. Už len toto a idem

Je veľmi ťažké opustiť hru, keď ste sa práve pustili do budovania chodieb, nezmyselného hĺbenia tvarovanej chodby a neustále odkladáte opustenie hry do bodu, než budete s prácou spokojní.

Minecraft

13. voda je živel, len bacha

Pohyb vo vode je malá groteska. Raz to ide hore ľahko, inokedy ťažko. Vysekať si dieru do morského dna je vtip. No zároveň výzva. Skúsili ste už vyhĺbiť do dna dieru v podobe háka? Vytvorí sa vám tam vzduch a odrazu máte pod morským dnom originálnu skrýšu. Chce to však neustále vynárať a ponárať. A strpieť šialené ovládanie plávania.

14. ten čln zošalel

Čím to je, že člny v tejto hre žijú vlastným životom? Síce si ho zaparkujete pred stavbu, no stačí slabučký ťukanec a čln odchádza a mizne niekde za horizontom. Ešte že jeho spotreba na mori je nulová.

15. správny krompáč

Ten pocit, keď začnete ťažiť modré a červené kamene v najhlbších hĺbkach a potom zistíte, že do hornín sekáte krompáčom postaveným z drevených palíc a coblestone. Ou, je to skrátka v háji.

16. voľným pádom

Je v podstate úplne jedno z akej výšky skáčete. Minecraft vám dovolí skočiť do mláčky vody bez akýchkoľvek následkov. Len bacha aby ste si to z tej výšky správne vymerali. Dopadnúť na breh je spáchať dosť grotesknú samovraždu.

17. len tak si ťažím, na mrchu narážam

Vie nahnevať, keď rozbijete kocku a objaví sa obláčik prachu. Tá malá prašivá beštia má občas aj bračeka, takže pozor na to, čo vám lezie po nohách.

18. do hlbín a ešte ďalej

Nech sa rozhodnete kamkoľvek smerovať svojimi chodbičkami v hlbokej zemi, keď začujete chrapľavý hlas v tmavej chodbe, od stretnutia vás delí prekopať sa pár kociek… otázne je ktorým smerom. V týchto chodbách sa občas nachádzajú aj prekvapenia ako truhlica so špeciálnymi darčekmi, či staré bane s koľajnicami a vozíkmi.

Minecraft hra

19. na jedinej kocke udržíte celý svet

V žiadnej inej hre neuvidíte celý dom postavený na jedinej tehličke. 780 000 kamenných kociek dokážete postaviť na jedinej. To otvára dvere kreativite.

Minecraft hra

20. presúvanie SAVE GAME

Presunúť si uloženú hru je umenie. Šľaktrafuje každého, čo ani len netuší, ako dostať uloženú hru a dostať ju ku kamarátom. Toľkí sa chcú popýšiť svojimi stavbami. Lenže táto hra nemá celkom jasný cieľ. Nemá záver a fungujete podľa vlastných pravidiel. Môžete hrať pokojne niekoľko rokov a za ten čas vystriedate nejeden počítač. Zálohovať hru? To chce nájsť v App/Roaming celú zložku hry a konečne vyriešiť problém s otázkou, kde tá šialená hra ukladá svoje súbory.

Minecraft je fenomén

Pre kohokoľvek mimo svet Minecraft môže ísť o akýsi druh kódovanej reči. V skutočnosti však len ide o výnimočnú a originálnu hru, ktorá ťaží z nesmiernej jednoduchosti, ktorá sa postupne mení na rozsiahlu komplikovanosť, ktorej však stále dokážete prísť na kĺb a to pomerne ľahko aj bez návodov. Celý svet je zložený z kociek. len pár nástrojov, kvetov a predmetov nemá tvar kociek, no od kopca, železnej rudy, uhoľnej žily, po hrudu hliny až slnko, či mesiac, to všetko je tvorené z kociek. Jedny z najlepších stránok, ktoré sa u nás hre venujú na adrese www.minecraftcentrala.sk vám vlastne hru dokážu predstaviť, zároveň vás previesť aj jej pochopením. Hra totiž už dávno presiahla svoju základnú verziu a svet pozná viacero rozšírení, módov a vylepšení. Ak už máte po prečítaní článku množstvo otáznikov a pokladáte sa za hráča hier, skúste vyplniť medzery a naučte sa niečo viac.

Kúpite ju na XBOX 360 aj na ďalšie platformy. V predaji napríklad tu:  https://www.progamingshop.sk  vo všetkých verziách, aj pre PS4, pre Nintendo spolu s ďalším sortimentom s tematikou Minecraft.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu