ZN.SK
Facebook, v mobile

Hľadáte si prácu? Zamestnávateľ si váš Facebook rád pozrie

Prijať alebo neprijať uchádzača o zamestnanie, alebo len vybrať si z pomedzi všetkých uchádzačov, je niekedy pre niektoré firmy ťažký oriešok.

Zľavy na wellness pobyty

Prijať alebo neprijať uchádzača o zamestnanie, alebo len vybrať si z pomedzi všetkých uchádzačov, je niekedy pre niektoré firmy ťažký oriešok. Ukázať sa na pohovore ako úžasný zamestnanec dokáže každý aj so sebazaprením. Prezentovať však, aký život človek žije, do akej miery holduje alkoholu, fláka prácu, nadáva na predošlú prácu a systém okolo, Fica, SDKÚ a kadečo, dokáže viac ako životopis už Google a Facebook.

Facebook, v mobile

To všetko vie ovplyvniť záujem potenciálneho zamestnávateľa uvažovať o danej osobe ako budúcom členovi tímu. Hovorilo sa, že na Facebook sa pozerajú skôr americké firmy a vôbec zahraniční zamestnávatelia. Dnes je skôr výnimočné, že sa personalista pri výbere zamestnanca, prípadne iný zamestnanec, nepozerá na email, meno a všetko to, čo sa k menu viaže na internete. Niet sa čomu diviť, neraz je v zamestnaní podmienka, že by ste nemali podnikať v danom obore a tak nejaké preverenie si činnosti je na mieste a používané dlhé roky. Na Slovensku je však už naozaj bežné, že o sebe dáte vedieť už len podľa mena oveľa viac.

Dajte si preto pozor na:

  • Pozrite si Google, čo všetko odhaľujete verejnosti?
  • Pozrite si neprihlásený, čo všetko o sebe zobrazujete, prípadne cez iný účet si nazrite do svojho Facebooku a zrušte s testovaným profilom priateľstvo. Neraz je človek prekvapený čo istí, že zobrazuje komukoľvek.
  • Náhla zmena mena na Facebooku nemusí pomôcť, Google si mnohé pamätá.
  • Ak ste komentovali príspevky pod svojim menom, zväčša povedia budúcim možným kolegom o vašom charaktere veľmi veľa.

Na Slovensku reálne prebieha kontrola ľudí cez Facebook. Nie je to pravidlom, no akonáhle je menej uchádzačov, alebo viac, v kolektíve nechýba záujem napríklad o mladých kolegoch zistiť niečo viac zo strany mladších kolegýň, alebo len kolegýň zvedavých. Pomerne často sme sa stretávali s personalistami, ktorí nám potvrdili, že Facebook neraz odhalí aj to, čo by daný človek nerád zverejnil a stačí pritom byť len nepozorný. Alebo nemať Facebook a neprispievať vôbec.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu