Potopenie slávneho Titanicu a osudy známych pasažierov na palube

RMS Titanic, wiki

RMS Titanic, považovaný za jeden z najväčších a najluxusnejších parníkov svojej doby, sa vydal na svoju prvú a poslednú plavbu 10. apríla 1912. Po piatich dňoch na mori sa však Titanic potopil po zrážke s ľadovcom, pričom zahynulo viac ako 1 500 pasažierov a členov posádky z celkového počtu približne 2 224 ľudí na palube. Príbehy mnohých z nich sa zapísali do histórie a stali sa svedectvom o odvahe, obetavosti a tragédii. Mnohé výrazné postavy a slávne mená sú súčasťou aj filmu Jamesa Camerona z roku 1997 aj preto, že v prípade pohybu po lodi a ocitnutiu medzi smotánkou by bolo pravdepodobné, že by sa akýkoľvek hrdina s niektorou z postáv stretol. Film sa tak opiera o skutočné mená, aj ich postavenie.

RMS Titanic, wiki

Známe osobnosti na palube Titanicu

John Jacob Astor IV

John Jacob Astor IV bol jedným z najbohatších ľudí svojej doby a najbohatším pasažierom na Titanicu. Astor sa vracal do Spojených štátov so svojou tehotnou manželkou Madeleine po ich svadobnej ceste. Po zrážke s ľadovcom pomohol svojej manželke dostať sa do záchranného člna, ale on sám sa do neho už nedostal a zahynul. Jeho žena Madeleine Astor bola v tom čase v piatom mesiaci tehotenstva a synovi, ktorý sa o štyri mesiace narodil a zdedil po otcovi meno, vtedajšia tlač rada hovorila prezývkou „Titanic Baby“.

Molly Brown

Margaret „Molly“ Brown bola americká spoločenská osobnosť, filantropka a aktivistka, ktorá sa stala známou ako „Nepotopiteľná Molly Brown“ vďaka svojmu odvážnemu správaniu počas katastrofy. Pomohla koordinovať evakuáciu a povzbudzovala ostatných pasažierov v záchrannom člne, čo prispelo k jej prežitiu.

Isidor a Ida Straus

Isidor Straus bol spolumajiteľom obchodného domu Macy’s v New Yorku. On a jeho manželka Ida boli známymi filantropmi. Po zrážke s ľadovcom mali možnosť dostať sa do záchranného člna, ale Isidor odmietol, pokiaľ nebudú všetky ženy a deti na palube evakuované. Ida odmietla opustiť svojho manžela a obaja zahynuli spolu na palube Titanicu.

Thomas Andrews

Thomas Andrews bol hlavný dizajnér Titanicu. Po zrážke s ľadovcom pochopil rozsah poškodenia a prijal fakt, že loď sa potopí. Hrdinsky pomáhal s evakuáciou a do poslednej chvíle povzbudzoval pasažierov. Zahynul na palube, ale jeho odvaha a obetavosť zostali v pamäti tých, ktorí prežili.

William Thomas Stead

William Thomas Stead bol britský novinár a editor, známy svojimi reformami a investigatívnymi článkami. Cestoval na Titanic, aby sa zúčastnil mierovej konferencie v Spojených štátoch. Po zrážke s ľadovcom zostal na palube a čítal si knihu v prítomnosti ostatných cestujúcich. Stead zahynul pri potopení lode.

Charles Melville Hays

Charles Melville Hays bol kanadský podnikateľ a prezident Grand Trunk Railway. Cestoval na Titanic spolu s rodinou. Zahynul.

Frances Davies Millet

Francis Davis Millet bol americký maliar a spisovateľ. Bol priateľom mnohých významných osobností svojej doby, vrátane Marka Twaina a Augustusa Saint-Gaudensa. Cestoval na Titanic po návšteve Európy. Taktiež zahynul.

Benjamin Guggenheim

Benjamin Guggenheim bol americký podnikateľ a člen jednej z najbohatších rodín v Amerike. Po zrážke s ľadovcom sa on a jeho sluha oblečení do večerných oblekov pripravili na nevyhnutné. Guggenheim údajne povedal, že „sme pripravení odísť ako džentlmeni.“ Obaja zahynuli, keď sa loď potopila.

Thomas Byles

Otec Thomas Byles bol katolícky kňaz, ktorý cestoval na svadbu svojho brata v New Yorku. Po zrážke s ľadovcom zostal na palube, aby poskytol duchovnú podporu a požehnanie pasažierom. Odmietol miesto v záchrannom člne a zahynul pri potopení lode.

Osudy preživších

J. Bruce Ismay

J. Bruce Ismay bol predseda spoločnosti White Star Line, ktorá vlastnila Titanic. Po zrážke sa mu podarilo dostať do záchranného člna a prežil. Po katastrofe čelil silnej kritike verejnosti za svoje rozhodnutie opustiť loď, keď mnohí ďalší zahynuli.

Eva Hart

Eva Hart bola sedemročné dievča cestujúce so svojimi rodičmi v druhej triede. Jej matka mala zlý pocit z cesty a odmietla spať počas noci. Po zrážke rýchlo vzala Evu do záchranného člna. Eva prežila a neskôr sa stala jednou z najznámejších preživších, ktorá sa aktívne podieľala na pamätníkoch Titanicu.

Archibald Gracie IV

Archibald Gracie IV bol americký historik a spisovateľ, ktorý prežil potopenie Titanicu a napísal podrobné pamäte o katastrofe. Jeho kniha „The Truth about the Titanic“ je dodnes jedným z najdôležitejších zdrojov o udalostiach tej noci.

Helen Churchill Candee

Helen Churchill Candee bola americká spisovateľka, feministka a novinárka. Cestovala v prvej triede a po zrážke s ľadovcom pomáhala ostatným pasažierom dostať sa do záchranných člnov. Prežila a neskôr napísala o svojich zážitkoch z noci potopenia.

Dorothy Gibson

Dorothy Gibson bola známa americká herečka a modelka. Bola jednou z prvých ľudí, ktorí sa dostali do záchranného člna. Po návrate do New Yorku hrala sama seba v prvom filme o Titanicu, „Saved from the Titanic“, ktorý bol uvedený len mesiac po katastrofe.

Lawrence Beesley

Lawrence Beesley bol britský učiteľ, ktorý prežil katastrofu a napísal knihu „The Loss of the SS Titanic“, ktorá poskytuje cenný pohľad na tragédiu z pohľadu preživšieho.

Charles Joughin

Charles Joughin sa preslávil tým, že po zrážke s ľadovcom zostal na palube lode a pomáhal s evakuáciou až do poslednej chvíle. Podľa jeho vlastných slov, keď sa Titanic začal potápať, vypil väčšie množstvo alkoholu (pravdepodobne whisky), čo mu údajne pomohlo prežiť v ľadovej vode. Alkohol ho udržal v stave relatívneho tepla a tiež ho upokojil, takže necítil takú paniku a chlad.

Keď sa Titanic potopil, Joughin bol na palube a údajne sa držal zábradlia, kým loď nezmizla pod vodou. Potom plával v ľadovej vode niekoľko hodín, až kým ho nevytiahli do záchranného člna Collapsible B. Vďaka svojej neobvyklej odolnosti voči chladu a možno aj kvôli účinku alkoholu sa mu podarilo prežiť a neskôr bol jedným z tých, ktorí podali podrobné svedectvo o svojich zážitkoch. Už sme sa mu venovali v článku…

Titanicu sa venujú aj stránky www.titanic.1q.sk

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.