ZN.SK
Taylor Swift

Taylor Swift a jej koncertné turné Eras Tour v Európe pohne ekonomikou

Momentálne najpopulárnejšia spevácka diva Taylor Swift je na koncertnej šnúre Eras Tour v Európe. Americká speváčka, ktorá je interpretkou…

Momentálne najpopulárnejšia spevácka diva Taylor Swift je na koncertnej šnúre Eras Tour v Európe. Americká speváčka, ktorá je interpretkou mnohých aktuálnych hitov a jej šou patria medzi nezabudnuteľné, má tak mimoriadny význam pre turizmus a ekonomiku, že sa vo Veľkej Británii v banke Barcley’s rozhodli prepočítať jej ekonomický vplyv. Len vo Veľkej Británii tento rok odohrá až 15 koncertov a mimo iných sa objaví k Slovensku najbližšie vo Varšave a vo Viedni.

Taylor Swift

Až 848 libier na fanúšika Taylor Swift

Podľa predpokladov a výpočtov je cestovanie na miesto koncertu, ubytovanie, stravovanie a útrata aj za ďalšie služby, vrátane lístka na koncert samotný prepočítateľné na priemer 848 libier. Hovorí sa preto o ekonomike s názvom „swiftonomika“. Pojem vychádza z mena samotnej hviezdy, ktorej prítomnosť na koncertnom ódiu motivuje ľudí cestovať veľké vzdialenosti a míňať. Dopriať si šou na vlastné oči. Predaj lístkov pritom prebiehal už od minulého roka a veľmi rýchlo sa miesta vypredávali.

V Británii sa Eras Tour bude konať aj v mestách Edinburgh, Liverpool, Cardiff a samozrejme v Londýne. Podľa odhadov banky bude príspevok zo strany nadšencov hudby a fanúšikov Taylor Swift do štátnej kasy okolo 997 miliónov libier. Najvýraznejšie sa pritom prílev turistov smerujúcich na koncert, ktorí budú míňať na základné potreby, stravovanie a ubytovanie, prejaví v menších mestách. V Paríži a Londýne bude rozdiel pravdepodobne menší.

Je pochopiteľné, že takéto udalosti vždy prinášali veľké príležitosti poskytovateľom služieb, dopravcom, súkromnému sektoru. Priveľa ľudí dvíha ceny ubytovania, aj stravovania. Cesty sú zaplnené. V konečnom dôsledku bude aj samotné mestá stáť zabezpečenie poriadku, upratovania, alebo bezpečnosti nemalé finančné prostriedky. Kultúra je hybnou silou ekonomiky. Toto zistenie nie je novinkou v rámci bežných letných festivalov, ktoré sú však viacdňové záležitosti. Eras Tour je dočasná jednodňová, respektíve pár hodinová udalosť. Tú však považujú mnohí za aj vlastnú životnú udalosť. Minulý rok sa totiž Eras Tour konalo na turné po USA, kde malo svoj mimoriadny úspech.

foto: https://www.facebook.com/TaylorSwift/ , info taktiež na: https://www.bbc.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu