Automatizácia skladov je často využívaná v priemyselných a logistických podnikoch na zvýšenie efektivity, presnosti a rýchlosti operácií spojených so skladovaním a distribúciou tovaru. Čo to presne je a aké so sebou prináša výhody?
Čo znamená automatizácia skladov?
Automatizácia skladov predstavuje využitie technológií a systémov, ktoré podnikateľom pomôžu s optimalizáciou procesov spojených so skladovaním tovaru a materiálov. V porovnaní s manuálnymi skladmi dokážu fungovať takmer bez zásahu pracovníkov.
Zdroj: pexels/ Tiger Lily
Od nich sa však v tomto prípade vyžaduje primeraná kvalifikácia, pretože ich náplň práce zahŕňa manipuláciu a spravovanie často komplikovanejšej techniky a systémov. Automatizácia pomáha firmám prispôsobiť sa súčasnému trhu a nasledovať neustále sa zvyšujúcu produktivitu.
Medzi hlavné prvky automatizovaných skladov patrí napríklad vhodne zvolený regálový systém umožňujúci skladovanie tovaru bez potreby manuálnej manipulácie, automatizované dopravné systémy, či systémy sledovania a riadenia zásob. Zaradenie týchto prvkov síce predstavuje vyššiu počiatočnú investíciu, no následne ponúka lacnejšiu a účinnejšiu prevádzku a po čase aj značnú návratnosť.
Aké možnosti prinášajú regálové systémy?
Regálové systémy, ich správna inštalácia a komplexné interné riešenia predstavujú základ efektívnej skladovej intralogistiky. Tú pomáhajú optimalizovať, čím sa zároveň podpisujú aj pod vysokú ekonomickú efektivitu.
Dnes na trhu nájdete rôzne skladové regálové systémy, a to od paletových, vjazdových a prejazdných regálov, cez kyvadlový paletový systém a konzolové regále, až po pojazdné, či zásuvné a spádové paletové regále. Je potrebné si uvedomiť, že pri riešení regálových systémov neexistuje jedna univerzálna možnosť aplikovateľná pre všetky typy skladov. Ich výber ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad druh skladovaného tovaru, skladovacia plocha, ale aj celý dodávateľský reťazec.
Ktoré softvéry patria do automatizovaných skladov?
Základ súvisiaci s automatizáciou skladu predstavuje WMS (z anglického Warehouse Management System). Ide o softvér, ktorý spoločnostiam pomáha pri riadení a kontrolovaní skladových operácií od vstupu tovaru do skladu, až po jeho opustenie. Jediné rozhranie tak zefektívňuje procesy, akými sú napríklad príjem a vydávanie tovaru, balenie, expedícia, či sledovanie zásob a ich včasné dopĺňanie.
Ďalšie riešenie, využívané primárne na kontrolu automatizovaného skladu, predstavuje WCS (z anglického Warehouse Control System). Tento softvér, integrovaný do spomenutého WMS, má za cieľ poskytnúť spoločnostiam ďalšie ovládacie prvky a funkcie, ktoré vedú k dosahovaniu ešte vyššej úrovne efektivity.