ZN.SK
ťavy v ománe a sallalahu

Omán a letovisko Salalah: čo je dobré vedieť pred cestou?

Chystáte sa do Ománu a do letoviska Salalah? Ide o dôležité mesto krajiny nachádzajúce sa na juhozápade. V bezpečnej oblasti, pri ktorej…

Chystáte sa do Ománu a do letoviska Salalah? Ide o dôležité mesto krajiny nachádzajúce sa na juhozápade. V bezpečnej oblasti, pri ktorej hliadkuje vojenská základňa bez akéhokoľvek vplyvu smerom k návštevníkom. Lokalita je horúca, dostatočne slnečná, aj keď a severe hornatá. Za ňou sa nachádzajú svetovo slávne oblasti s najkvalitnejšími kadidlovníkmi a Arabská púšť, zem beduínov. Salalah sa nachádza pri mori a väčšina návštevníkov, ktorí sem prichádzajú, smerujú do rozsiahleho hotelového komplexu Salalah Rotana Hotel + Al Farana Resort and Residences (na cestovanie.net uvedené recenzie hotelov).

ťavy v ománe a sallalahu

Hotel je cieľom prevažne stredoeurópskych návštevníkov a Talianov. Bez ruskej klientely, ktorá je častou otázkou slovenských a českých dovolenkárov pri nákupe dovolenky. Celý Omán je priateľskou arabskou krajinou a v službách nachádzajú uplatnenie aj cudzinci: z Ázie a konkrétne Indie a Pakistanu. Dohovoríte sa ľahko anglicky, avšak v spomenutom hotelovom areály sa ľahko pri baroch, alebo v reštauráciách dá dohovoriť aj základnými slovíčkami v slovenčine a češtine. Najmä u služobne staršieho personálu.

Suveníry a to, čo sa oplatí vyviezť

Tak ako vo väčšine súčasného sveta, aj z Ománu je prísne zakázané odnášať mušle, lastúry, piesok, či kamienky. Naopak, je vítané, ak si odnášate tradičné odevy, suveníry nevyrábané z piesku a mušlí, siahnete po miestnej kozmetike, alebo kadidle. Kadidlo má mnohé využitie a to Ománske je najkvalitnejšie. Nakupujte ho len ak máte istotu pôvodu a nepôjde o lacný indický dovoz. Kadidlovník z Ománu má vysokú kvalitu, využitie aj na ochutenie vody. Používa sa v kostoloch, ale takéto zapálenie kadidla a dym z neho výrazne rozvonia aj bežný interiér. Aróma hneď navodí dojem orientu, alebo priamo Ománu aj doma. O všetkých účeloch kadidla sa dozviete aj na miestnych výletoch za poznávaním.

Výlety do okolia a čo objavovať

V Salalahu sa nachádza zástavba priamo pri mori na planine pred horami. Za mestom sa následne nachádza pohorie tvorené tmavo sfarbenými horami, čím si vyslúžilo pomenovanie Black Mountains a za nimi sa postupne prechádza do púšte. Priestor a lokalita je tak stvorená na výlety do púšte, k beduínom a ťavám. Za horami, alebo priamo v horách sa pestuje kadidlovník a sú tu lokality s najvyšším významom, zapísané na zozname UNESCO. Ruiny jedného z najstarších miest na Arabskom polostrove, tzv. Strateného mesta Ubar. Tých archeologických miest má pritom Omán viacero ešte viac, čím viac ideme na východ.

Úžasne pôsobia vodopády a jazerá v lokalite Wadi Darbat. V lokalite Shatti Al Mughsayl sa nachádzajú jaskyne a kamenné pobrežie so zaujímavými útvarmi. V rybárskej dedinke Taqah sa nachádza hrad. Priamo v meste Salalah je veľké nákupné centrum Salalah Garden Mall. Na ceste medzi Salalahom a Mirbatom majú tzv. gravitačnú anomáliu, kedy sa guľa kotúľa oproti kopcu. Je to však len dojem, keďže zvyšný terén klesá iným smerom a ak sa guľa pohybuje opačne, tvorí to dojem, že ide hore kopcom.

Pre turistov zo Slovenska cenné informácie

Ide o arabskú krajinu, v ktorej je absolútne bezpečie, čisto, pokoj a panuje úcta voči turistom. Zásadný rozdiel oproti iným krajinám napríklad na severnej Afrike. Omán, jeho bežné ulice a život v ňom nie je tak preplnený cudzincami a luxusom ako v Spojených Arabských Emirátoch. V spomínaných hoteloch je ponúkané pohodlie, bezpečie a spoľahlivosť. Bežne sa dá platiť eurom, ideálne však kartou. V niektorých obchodoch, alebo individuálne u obchodníkov je nutná miestna mena. Na hotelových recepciách ju vymenia, ale skôr je ideálne siahnuť po bankomatoch reálnych bánk, nie neznámych sietí.

Telefonovanie cez roaming, alebo dáta, sú mimoriadne drahé. MB prenesených dát sa počítajú v naozaj veľmi vysokom cenníku. Je preto vhodné vypínať dáta, vypínať si dátový roaming, prípadne túto službu blokovať v tom čase u operátora. Volania sú tiež drahé a to platí aj v prípade príjmu iných volaní na váš telefón. Preto je vhodné spoliehať sa na WhatsApp, text. Prípadne ak musíte riešiť niečo s videohovormi – prenášať obraz cez videohovor, potom je vhodné riešiť VPN. V hotelovch Rotana a Farana je však internetové pripojenie pre každého ubytovaného hosťa neustále k dispozícií aj na izbách. Nemusíte sa domáhať, hľadať signál, platiť. Pripojenie je automaticky prístupné a prihlásenie je pomocou priezviska na dokladoch a čísla izby.

Nákupné možnosti

V okolí hotelov Farana a Rotana veľa nákupných možností nie je. Centrum je vzdialenejšie a prístupné cez taxíky. Priamo v hoteloch sú suvenírové obchody. Každý má niekoľko. Medzi oboma hotelmi v blízkosti „medzihotela“ Juweirah, slúžiaceho len pre dospelých bez detí, sa nachádza Marina. Prístavisko s kotviacimi loďami s nákupnými možnosťami, lekárňou a lekárom (jeden prevádzkovateľ) a ďalšie služby, kaviarne, či nehotelová reštaurácia.

Zvieratká

Vo voľnej prírode žije malá mačkovitá šelma karakal, podobná na rysa alebo pumu. Je plachá a vidieť ho vzácne. Skôr uvidíte na výletoch a v skalách jašterice rôznych druhov. Nič nebezpečné. Komáre sa môžu objaviť, ale nie je to invázia, ani niečo, čo by znamenalo problém tak ako u nás počas stmievania. Komáre tu nepredstavujú nejaké zásadné riziko. Nezažili sme počas marca ani počas apríla žiadne komárie príbehy a štípance. Bohaté je vtáctvo. Pozor na vrany, sú mimoriadne inteligentné a ak necháte jedlo na stole a odídete, prídu a povyberajú si. Rovnako ako na balkóne. K ľuďom sa nepriblížia, ale ak sú ľudia ďaleko, prídu na prieskum.

Divé farebné vtáctvo, najmä veľmi drobné vtáčiky, sú zaujímavé svojim životom a hniezdením na zavesených hniezdach. Bohatý je podmorský a vodný svet. V hlbšom mori to prekypuje životom, ako inak. Nie sú tu však koraly a teda možnosti šnorchlovania, kde by sa dalo prežívať prekvapenia z pestrofarebného sveta pod morom. Ak máte možnosť vidieť v moriach skaly, alebo móla, buďte si istí, že tam žijú kraby. Do piesku nejdú. Na pláž rovnako tak. Tá je čistá. V piesku na pláži sa môžu objavovať malé mäkkýše v krásnych krútených ulitách.

Technický stav, priestor a okolie

Celý areál hotela a okolie, napriek tomu, že sme v suchej krajine, kde nie je dostatok vody, je udržiavaný zeleňou pomocou zavlažovania. Mimo areál a mesto ide o suchú krajinu. Areály sú však udržiavané, veľmi pekné. Rotana aj Farana sa starajú o svoje záhrady, kŕmia a zabezpečujú priestor pre vzácne vtáctvo, ktoré priestor oživuje. Chodníky a cesty sú vo výbornom stave, udržiavané. Žiadne stavenisko, rozbité plochy, či riziká sa tu nekonajú. Stavebný ruch tu neprebieha, alebo nezasahuje do pobytu návštevníkov. Na plážach sa nepohybujú potulní predavači, baliči, či iní obťažovatelia. Nepríjemnosti je možné očakávať skôr od vlastných ľudí a Slovensku okolitých národností (fajčenie, či hluk, správanie ich detí). Pri bazénoch sú plavčíci, okolie bazénov je čisté, more rovnako tak. Pláže sú udržiavané a Omán vynakladá nemalé prostriedky na to, aby bolo čisté aj more a morské dno. Venujú sa filtrovaniu piesku, čisteniu. Nič z toho ale bežný návštevník nepostrehne.

Omán a Salalah predstavuje miesto pre dovolenku, z ktorého môžete odchádzať odpočinutý. Nie je bežne cenovo prístupné, avšak návštevník nestráca nervy a čas riešením situácií, nespokojnosťou ani nemôže ľutovať miestnu gastronómiu. Aj to však len za predpokladu, že nemá príliš vysoké až prehnané nároky, aké znemožňujú konkrétnych ľudí uspokojiť kdekoľvek na svete a takých je aj medzi Slovákmi mnoho. Ak sem smerujete, užite si to naplno. Využite niektorý z výletov organizovaných niekým skúseným. Klimatizácia je v autách, v autobusoch, v hotelových halách aj na izbách. V lete je tu horúco, v zime horúco a ideálne. Noci tu nie sú chladné, ale príjemné. Je to miesto, kde by ste si vedeli predstaviť život, nebyť diaľky a 7 hodinovej cesty lietadlom z Bratislavy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu