ZN.SK
Spoločenské hry

Spoločenské hry pre dospelých znižujú riziko vzniku demencie

Bratislava, 20. november 2018: Spoločenské hry, ktoré patrili v minulosti k povinnej výbave každej rodinnej oslavy či lyžovačky s kamarátmi, dnes opäť prežívajú svoj zlatý vek. Tušili ste vôbec, že hranie…

Bratislava, 20. november 2018: Spoločenské hry, ktoré patrili v minulosti k povinnej výbave každej rodinnej oslavy či lyžovačky s kamarátmi, dnes opäť prežívajú svoj zlatý vek. Tušili ste vôbec, že hranie spoločenských hier znižuje riziko mentálnych porúch?

Spoločenské hry

Spoločenské hry sú prospešné pre deti, keď pomáhajú rozvíjať ich základné kognitívne funkcie a budujú u nich dôležité vzorce správania. Hranie hier má však mnoho plusov aj pre dospelých. Potvrdzujú to viaceré štúdie, podľa ktorých sa u osôb, ktoré sa hre pravidelne venujú, objavuje nižšie riziko mentálnych porúch v starobe.

Hrou proti demencii aj vysokému krvnému tlaku

Štúdie naznačujú, že spoločenská hra môže pomôcť znížiť riziko demencie či Alzheimerovej choroby. Francúzska štúdia „Hranie spoločenských hier, pokles kognitívnych funkcií a demencia“ zverejnená v roku 2013 skúmala v priebehu 20 rokov 3 675 osôb vo vzťahu k výskytu demencie. Z uvedeného počtu až 32,2 % osôb v úvode uviedlo, že hranie spoločenských hier je pre nich koníček, ktorému sa venujú pravidelne. Výskumný tím dospel k záveru, že riziko výskytu demencie bolo o 15 percent nižšie u osôb pravidelne hrávajúcich nejaký typ spoločenskej hry oproti tým, ktorí sa hrám nevenovali.

Dôvod? Spoločenské hry sú pre náš mozog niečo ako fitness centrum pre naše telo. Vďaka pravidelnému precvičovaniu a trénovaniu si aj vo vyššom veku udržujeme mozog v špičkovej forme. Fungujú tiež ako prevencia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa totiž počas hrania zabávate a smejete, uvoľňuje sa do tela endorfín, tzv. hormón šťastia, ktorý pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Pre rodinu, páry i kolegov

Zdravotné benefity však nie sú to jediné, prečo sa oplatí v chladných večeroch siahnuť po spoločenských hrách. Sú výborným zdrojom relaxu, stimulujú mozog a kreativitu, logické uvažovanie, aj rýchle reakcie. Hranie je prirodzeným spôsobom, ako zdieľať dôležité pocity a ako upevňovať vzťahy, či už rodinné, partnerské, ale aj tie kolegiálne. Nie nadarmo firmy začali do svojich teambuildingových aktivít zaraďovať hranie spoločenských hier, ktoré umožňujú spoznať kolegov aj z inej stránky. Hry majú taktiež nespornú výhodu, môžete ich hrať kdekoľvek a kedykoľvek, nepotrebujete internet a ani elektrinu.

Ako vybrať hru na party?

Spoločenské hry či karty patria všade tam, kde sa chcú ľudia uvoľniť a zabaviť. Do čierneho určite trafíte s hrou „Activity“, ktorá patrí k najznámejším, no zato aj najobľúbenejším party hrám po celom svete. Rakúska firma Piatnik, ktorá sa výrobe spoločenských hier venuje desiatky rokov, ponúka nielen klasickú verziu Activity, ale aj rôzne variácie. Blízkych a kamarátov tak môžete prekvapiť hrou v anglickom jazyku alebo verziou, ktorá je zameraná na šport.

Aj v prípade, že ste len dvaja, existujú spoločenské hry, kde na zábavu vôbec nepotrebujete väčší počet hráčov. Takou je napríklad hra Othello, ktorá má strategický podtón a jej cieľom je prefarbovať kamene protihráča a zaplniť hracie pole kameňmi svojej farby.

Akú hru do rodiny?

Pri výbere spoločenskej hry pre celú rodiny bude rozhodovať zloženie rodinných príslušníkov, berte ohľad na to, či máte v rodine malé deti alebo dôchodcov vo vyššom veku. Poriadnu dávku zábavy vám zaručujú rôzne jazykové hry, absolútnou novinkou, ktorú by ste mali vyskúšať, je neobvyklá hra „Lingo Twist“.

Zdroj: https://bmjopen.bmj.com/content/bmjopen/3/8/e002998.full.pdf

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu