Šialenstvo ako v Kingovej knihe: vo svete strašia klauni - Zaujímavé novinky ZN.SK

Šialenstvo ako v Kingovej knihe: vo svete strašia klauni

Klauni. Všade odporní klauni. Román Stephena Kinga s názvom To (It) vo svete rozpútal šialenstvo. Niekoľko mladých nadšencov sa preoblieklo za klaunov a keďže pri určitom vzhľade stačí stáť na ulici v maske, úspešne vyvolávali strach. Austrália, Británia, Nový Zéland či USA sa stali miestami, kde polícia chytila niekoľkých mladíkov za vandalstvo. Vyvolávanie strachu u detí a ľudí skrátka pochopiteľne zalarmovalo políciu. Niektorí z nich dokonca vyzbrojení mačetou prekvapili nič netušiacich ľudí na parkoviskách a na nočných uliciach.

klauni a šialenstvo

Neprekvapivo mládež

Tí, ktorí sa do masiek klaunov obliekajú, sú najmä mladí. Kým niektorí z nich to robia zo zábavy, iní sú fascinovaní reakciami ľudí, no stále sú medzi nimi aj tí, čo to robia pre sledovanosť youtube kanálu. Veď príprava takej masky a plánovanie niečo stojí. Video však ťažko zavesia len tí, na ktorých pred infarktom volali políciu. Na druhej strane, príležitosť klaunskej anonymity môže naozaj prebudiť šialenca, ako v knihe kráľa hororu Kinga, čiže kde máte záruku, že tá zdvihnutá mačeta nepretne o pár sekúnd niečo, čo chce zostať celé?

Halloween sa blíži

Masky strašidelných verzií klaunov s ostrými zubami sa dajú pomerne ľahko kúpiť a sú práve teraz v bežnom predaji. Blíži sa Halloween a tým nastane príležitosť na tieto masky ešte vo väčšom meradle. Najväčším spúšťačom je však úspech knihy To, ktorá dokonca prilákala k čítaniu aj ľudí, čo nikdy nič mimo školy neprečítali. Stephen King je ostatne mimoriadne populárny autor aj u nás a kniha sa u nás bude predávať až o niekoľko týždňov. Na Slovensku síce Halloween nestihneme, no kniha vychádza na Mikuláša. Nuž a keď už vypuklo toto šialenstvo, niet sa čomu diviť, že McDonald´s sťahuje z reštaurácií svojho šaša Ronalda. Údajne dočasne.

Jednoduchý vyvolávač strachu

Klauni nie sú zábavní pre každého. Existuje diagnostikovaný odborne uznávaný pojem kaulrofóbia, ktorý pomenúva strach z klaunov. Akýkoľvek pomaľovaný šašo má byť zábavný len pre svoj vzhľad a farby? Tých, ktorí trpia touto fóbiou, prepadne stav úzkosti až panika. Stačí pohľad alebo prítomnosť pri tomto papagájovi. Ľudia s odporom voči klaunom si nemyslia, že je zábavný. Po týchto udalostiach počet kaulrofobikov ešte narastie.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.