Seriály a telenovely: Búrlivé víno malo úspech, čo nám prinieslo?

Seriály a telenovely: Búrlivé víno malo úspech, čo nám prinieslo?

Búrlivé Víno ma Markíze tvorilo problémy konkurenčným súkromným televíziám, najmä druhej najväčšej. To preto, že odlákalo úspešne väčšinu divákov a nedarilo sa to zmeniť ani zmenami žánru nekonečného Paneláku, ktorý od komediálneho seriálu prešiel žánrom romantického, rodinného, dramatického a nakoniec aj akčného seriálu. Búrlivé víno rozpráva veľmi jednoducho stavaný príbeh seriálu vinárskej rodiny Dolinských a rodiny Roznerovcov. Tieto dve rodiny sú rozhádané kvôli nedorozumeniam ešte za bývalého režimu, ale spoja sa po veľmi, naozaj veľmi komplikovanej ceste vďaka láske detí. Pripomínajúc slávny príbeh Rómea a Júlie a znepriatelených rodov, už chýba len tá tragédia.

Búrlivé víno

Scenár sa veľmi snažiť ani nemusel

Postupne sme sa ako diváci mohli stretnúť s rozväzovaním jazykov a neustále sa objavovali nejaké umelé intrigy, zvraty a odhalenia. Naštvalo nás viacero nenápadne skrytej reklamy na terénne autá, poistky v modrej poisťovni a jej call centrum, alebo iná skrytá a zle skrytá reklama. Za niekoľko rokov v znamení Búrlivého Vína sa v hlavnom prime time stretávame pravidelne s letnými prestávkami s príbehovými líniami, ktoré skáču v deji o niekoľko mesiacov, čo je poznať podľa detí a ich rastu.

Hoci sa seriál snaží profilovať ako rodinný seriál, nesie všetky prvky telenovely. Miesi tam vzťahy, vyťahujú intrigy, striedajú sa partneri, rozchádzajú sa a spájajú páry, ba dokonca sú tu aj prvky aké vidíme v juhoamerických telenovelách. A teda neustále sa rieši aj obchodovanie bohatej rodiny, kolobeh peňazí, ich život sa miesi so životom niekoho obyčajného a chudobného. Odhaľujú sa záhadné zvraty, kto je koho otec, kto je koho sestra, ktoré prichádzajú neskôr. Nakoniec sa stáva brat sestry hlavného boháča synovcom tety najchudobnejšieho pastiera, aj keď tie úlohy tu sú trochu inak. Búrlivé víno je stopercentnou telenovelou a len to, že ju nedabujeme a nepochádza z Južnej Ameriky či Turecka, ňou rodinný seriál nerobí. Rovnako ako nevydarené Divoké kone na konkurenčnej televízii JOJ, pri ktorých mnohí namotaní diváci trpeli.

Búrlivé víno a pár zaujímavostí

 • Seriál odštartoval 1. 1. 2013 a spájala sa s ním veľká kampaň
 • V štýle označovania ročníka vína sa označuje aj rok 2013 pod logom seriálu
 • Nakrúcalo sa v ateliéroch v Bratislave, exteriéry vznikali v Modre, ale aj v okolí Modry.
 • Biely Kameň, ktorý je súčasťou loga, úvodnej skladby, aj deja, je umelecké dielo, ktoré sa nachádza v areáli vinárstva ELESCO neďaleko Modry
 • ELESCO naozaj prinieslo v ponuke aj víno prepojené na dej seriálu aj s etiketou
 • Nela Pocisková si naspievala úvodnú skladbu k seriálu a stvárňuje v ňom aj hlavnú úlohu
 • Filip Tůma a Nela Pocisková sa nepochybne pri nakrúcaní zblížili a stali sa priateľmi. O niekoľko rokov aj manželmi a rodičmi
 • EVČ áut z filmového mestečka Vínne nesie VI – samozrejme, nejde o reálny okres.
 • Zo seriálu sa v tichsoti vytratil pes Julinka, okolo ktorého sa chvíľu točil dej
 • Doktor Buranovský je zvláštnou postavou seriálu. V prvých dieloch, kde sa objavuje, šikanuje sestričku Dorotku, správa sa mimoriadne arogantne. Neskôr z neho tvorcovia spravili Dorotkinho otca, kolegu a lekára vlastnej ordinácie vo Vínnom. Prerod arogantného chlípneho doktora, ktorý siahal po ženách, do slušného dobrého deduška je nereálny. Nereálny obrat správania sa v seriáli opakoval aj u iných postáv.
 • Dorotkin brat stvárnený hercom Jakubom Lorencovičom jedného dňa zmizol. Dostal stopku, keďže vyšlo najavo, že sa venoval gay filmom pre dospelých.
 • Každá séria bola poznačená nejakým zloduchom číslo 1. Stvárnili ich Milan Bahúl, Ľubo Roman a svojim spôsobom aj Maroš Kramár, či Vladimír Kobielski
 • Herci namiesto vína pili šťavu z červenej repy. Obvyklá technika, ako sa neožrať na filmovaní. Opica by zdržiavala nakrúcanie.
 • Martin Rozner (Juraj Loj) si nezmyselne adoptuje černocha a ten neskôr sa vyparí
 • Seriálový bar bol ukážkou neprirodzeného správania komparzistov. Stával sa reštauráciou len vtedy, ak to potrebovala scéna a aj to len pri hlavných hercoch. Komparz si nemohol dovoliť byť za tanierom, ak hlavní herci nemali ten svoj.
 • Kvalitatívne a aj obsadením šlo v tom čase o jeden z najlepšie zvládnutých seriálov vysielania.
Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.