ZN.SK
Salzburg a Rakúsko

Salzburg: mesto zaujímavé pamiatkami aj W. A. Mozartom

Salzburg je úchvatné mesto, ktoré azda najviac preslávil Wolfgang Amadeus Mozart. Práve táto osobnosť aj dnes formuluje cestovný ruch v meste…

Salzburg je úchvatné mesto, ktoré azda najviac preslávil Wolfgang Amadeus Mozart. Práve táto osobnosť aj dnes formuluje cestovný ruch v meste a láka na miesta, v ktorých pôsobil a žil. Navštíviť sa dá rodný dom, v ktorom žil 17 rokov, ale tiež aj dom, v ktorom neskôr pôsobil, prípadne kde hral. Tieto miesta sú dobre zdokumentované a hrdé. Salzburg sa môže pýšiť historickým centrom zapísaným na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pretína ho rieka Salzach pretekajúca zelenými horami. práve nimi je mesto obklopené a z akéhokoľvek miesta v ňom máte možnosť vidieť vždy aj časť prírody.

Salzburg a Rakúsko

Historicky bola oblasť mesta osídlená už v mladšej dobe kamennej a zhruba pred 2000 rokmi už stáli prvé sídla v okolí rieky Salzach.  Prvá písomná zmienka, ktorá spomína Salzburg, pochádza z roku 755. Zaujímavosťou je, že sa tu narodila aj známa česká herečka Lída Baarová.

Residenzplatz

Historické centrum Salzburghu na ľavom brehu rieky Salzach sa nazýva Residenzplatz. Miesto s nádhernou barokovou fontánou plnou sôch a rôznych skulptúr je doplnená o vyobrazenia koní a postáv rímskej mytológie. Navštíviť tu môžete Salzburgskú katedrálu a biskupský palác známy aj ako Residenz, ktorý aj pomenoval toto námestie. 79 metrov vysoká dvojveža Salzburgskej katedrály je charakteristická pre stavbu, ktorá je známa aj pod názvom Salzburger Dom.

Biskupský palác Residenz

Stavbu Biskupského paláca postavili v roku 1657 a viditeľný je na nej vplyv talianskej architektúry. Postavili ho medzi rokmi 1596 a 1619. Mohutná, no krásna stavba má vlastná nádvorie s neskôr pristavanou bránou. Za pozornosť v samotnom paláci určite stojí Rytierska sieň, Biela sieň, alebo Výkonná miestnosť Gesellschaftszimmer. Mimo miestnu hodnotnú galériu sú zaujímavé miestne zbierky, koberce a samotný obsah obrazov, ktorý zachytáva cisárov Svätej ríše rímskej, ktorej súčasťou táto časť Rakúska v minulosti bola. Galéria ukrýva viacero hodnotných diel. Postačí spomenúť mená takých osobností dejín umenia ako boli Rembrandt alebo Rubens.

V blízkosti Residenzu sa nachádza Františkánsky kostol, Kostol Sv. Petra, ale tiež viacero múzeí. Vianočné múzeum, alebo významnejšie Salzburgské múzeum zachytávajúce miestnu históriu.

Hohensalzburg

Dominantnou stavbou Salzburgu je neprehliadnuteľná veľká pevnosť Hohensalzburg. Prístupná zo starého centra bez veľkých ťažkostí. je obľúbeným cieľom turistov, ktorí prichádzajú mesto objavovať najmä pre historickú minulosť a spojenie s menom skladateľa Mozarta.

Salzburg a hrad

Pevnosť pôvodne postavená v roku 1077, bola výrazne prestavaná v širšom okolí roku 1500. Bránili ho viaceré silné hradby a vstupné brány. Súčasťou stavby je vo vnútri kostol Sv. Juraja Georgskirche z roku 1502 s 500 ročným organom. Zaujímavý je gotický interiér hradu a niekoľko miestností s bohatým zdobením. Súčasťou pevnosti je múzeum.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu