ZN.SK
Dubaj Burj Khalifa

Čo vidieť v Dubaji? Neponúka v skutočnosti nič, iba súčasnosť

Dubaj je jeden z najobľúbenejších cieľov turistov v arabskom svete. Napriek tomu, že neponúka nič kultúrne, ani prírodné, len to súčasné…

Dubaj je jeden z najobľúbenejších cieľov turistov v arabskom svete. Jeden z Emirátov, ktorý v posledných desaťročiach ťažil najmä z ropy a obchodovania s ňou. Záujem Emirátu v poslednom desaťročí sa musel zamerať na podporu turizmu, pretože ropa sa začala prudko míňať. Všetko, čo bolo v Dubaji vybudované, by zostalo navnivoč. Turizmus, ktorý sa v Dubaji vybudoval, vyrástol na ničom a z určitého pohľadu stále toto „nič“ ponúka.

Dubaj pohľad z hora

Dubaj a trpká pravda o kultúrnom bohatstve

Dubaj nedokáže ponúknuť z pohľadu histórie a kultúrneho významu v zásade nič významné. Nájsť možno len určité prvky odkazujúce na sokoliarstvo, aj to len vzácne. Zažiť je možné aj noc v púšti, no tu končíme. Dubaj pred 50 rokmi bol len púšťou, kde žili v rôznych obciach a rybárskych dedinách miestni. Mnohým sa ale postupne zmenil život, prosperovali ak boli Dubajčania. Dubaj predal práva na ťažbu tým, čo sa v tom vyznali a tí zas priniesli prostriedky a rast celému Emirátu.

V samotnom Dubaji sa zvýšila populácia vďaka obrovskému prílevu robotníkov z Afriky a Ázie. Bolo nutné stavať, získané peniaze z ropy investovať do výstavby, rozvoja. Z Dubaja sa stávalo čoraz viac obľúbené sídlo spoločností. Postupne ho začal aj svetový trh vnímať ako obchodné a bankové centrum. Medzinárodné letisko zabezpečilo celkový rozvoj Emirátu a prosperuje z neho aj viacero ďalších najmä dnes. Dnešná letecká doprava využíva letisko Dubaj ako jedno z najvýznamnejších svetových prestupných letísk.

Čo ponúka turistom, návštevníkom zo Slovenska?

Dubaj nemá čo kultúrne, alebo prírodné ponúknuť, napriek tomu tam ideme. Prečo? Môže za to imidž miesta, ktoré investovalo neuveriteľné peniaze do marketingu, architektúry a rozvoja všetkého, od dopravy po ubytovanie a jednotlivé služby. Slováci vnímajú Dubaj ako luxusné miesto s nádhernými známymi stavbami. Vidia nákupné možnosti a množstvo lesku. Ovplyvnení všetkými celebritami, marketingom cestoviek a nasadeným imidžom, tak do Dubaja mieria ďalší a ďalší. Byť v Dubaji znamená ukázať, že na to máte, že ste moderní a že patríte medzi tých úspešných. Čiže aj práve lesk a luxus môže by lákadlo. Ale pre bežného Slováka?

Sklamanie po príchode pre…

Slováci reálne prichádzajú do Dubaja, no len pragmatický Slovák prizná skutočnosť, že mu Dubaj neponúkol nič hodnotné a kultúrne. Prírodné krásy sa nachádzajú len ak v mori. Morský život môže byť bohatý. Krajina postavená z piesku a na piesku všetok stavebný materiál dováža. Dováža takmer všetko. Ochutnávať miestnu gastronómiu znamená ochutnávať jedlá z celého sveta, z kuchyne Číňanov, afrických aj arabských kuchárov.  Pracujú tu ľudia z celého sveta, aj mnohí Slováci. Dubajská kultúra neexistuje, čiže vidieť sa dá multikultúrna krajina prezentovaná hlavne arabskými prejavmi. Napriek tomu tu platia dubajské zákony a známe sú aj prípady problémov za prejavy náklonnosti opačnému pohlaviu, hoci vlastnej manželke. Pozor však, údajný zákon Maroduša je len internetový hoax, ktorý nezakladá v ničom na pravde. V Dubaji môže bežný turista naraziť na ubytovanie ďaleko od pláže s luxusnými službami, alebo na hotely priamo pri pláži. Nie je možné očakávať to, čo je prezentované na každej snímke. Blízkosť Burj Arab alebo Burj Kalifa. Častým sklamaním je fakt, že už len vstup stojí 40 EUR ak nie viac.

Dubaj Burj Khalifa

Navštíviť centrum znamená využiť dopravné služby hotela, alebo taxíkov. V mestách je možné naraziť na architektúru, moderné ulice, podniky, šialené teplo a diametrálne odlišné prostredie v taxíkoch a budovách, výrazne klimatizované. Na uliciach a na cestách sa objavujú luxusné vozidlá, nachádzajú sa tu aj zberateľské vozidlá miliardárov, sériová výroba, ktorá inde vo svete leží v garáži, alebo cestuje v kamiónoch. V prístavoch kotvia luxusné jachty renomovaných staviteľov jácht.

Dubaj nadchne po technickej a architektonickej stránke

Kto sa vyzná a holduje technike tohto typu, nachádza ukojenie chúťok. No jedine očami. Inou oblasťou záujmu je to, čo ponúkne pri záujme nakupovať. Otázne je, ako veľmi chcete míňať. Zadarmo nezískate nič, ako bežný turista často krát nezískate zadarmo ani len úsmev. Na bežné slovenské pomery neprístupné sú obchody značkových predajcov , svetových módnych značiek, ale aj celkom neznáme značky práve preto, že majú možno na celom svete dve tri pobočky. Atraktívne sú bazáry, predajcovia s novým tovarom a obrovským množstvom fejkového, ale žiadaného tovaru. Iná oblasť je zlato, ktoré si doprajú aj Slováci.

Dubaj pohľad z hora

Samozrejme, nakoniec sú tu pláže. Pieskové pláže, more. Niečo cez 70 kilometrov pláží. Opaľovanie. Pre slovenských dovolenkárov má hodnotu, ak sa môžu opaľovať v cudzine. Na dubajskej pláži, pretože palmové zátišie a nádherný modrý hotelový bazén skrátka na Slovensku nie je. Žiaľ, Slnko je však presne tá istá žiarivá guľa, ktorá svieti nad Slovenskom.

Dubaj je cieľom len pre niekoho

Naplno spokojný môže byť návštevník Dubaja len v prípadoch, kedy prichádza cielene s vedomým, čo mu ponúkne. Keď sa dokáže orientovať v doprave v cudzine, alebo má zaistenú dopravu na miesta, ktoré chce vidieť. Rátať musí s miestami, ktoré sú mladé, hoci technologicky vyspelé. Niektoré sú umelo vytvorené ako atrakcie. Sú to napríklad fontány, niektoré pamätníky a prvky architektúry. Očakávať krajinu podobnú na Turecko, Egypt, alebo hociktorú z bežných plavkových destinácií, nie je možné. Preto treba aj Dubaj chápať ako moderné mesto, ktoré je celé dielom človeka. Pre cestovateľa a záujemcu cielene o Dubaj, nezaškodí spoznať jeho miesta a niekoľko miest, ktoré aj iní cestovatelia odporúčajú ako tie najkľúčovejšie. Inšpiráciou môže byť zoznam TOP 10 najzaujímavejších miest v Dubaji.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu