ZN.SK
Kostol Zábrež, skanzen Orava

Kostol sv. Alžbety zo Zábreže v oravskom skanzene v Zuberci

Múzeum oravskej dediny sa nachádza v obci Zuberec v časti Brestová pod Roháčmi. Zaujme viacerými pamiatkami, no najzaujímavejšou je drevený kostol zo Zábreža.

Múzeum oravskej dediny sa nachádza v obci Zuberec v časti Brestová pod Roháčmi. Rozsiahla plocha múzea sprístupnená v roku 1975 v sebe ukrýva viac ako 50 zaujímavých stavieb zachytávajúcich rôzne lokality Oravy, spôsoby obživy a života miestnych ľudí. Azda najväčšou dominantnou je miestny kostol postavený vo svahu vyššie, než iné stavby. Pre upravené okolie a murovanú hradbu okolo neho pôsobí dojmom, akoby tu stál už celé stáročia. Gotický drevený Kostol sv. Alžbety Uhorskej je jeden z mála na severnom a strednom Slovensku, ktorý má čistodrevenú konštrukciu.

Kostol Zábrež, skanzen Orava

Na prvý pohľad zaujme svojou architektúrou, no ozajstná výnimočnosť sa ukrýva v precízne zdobenom interiéri. Neskorogotický maľovaný strop predstavuje unikátne architektonicko-výtvarné dielo celého múzea. Zaujme najmä renesančné zdobenie s rastlinným motívom, nachádzajúce sa medzi predsieňou a hlavnou loďou, na chórovej empore zo 17. storočia. Nad loďou sa nachádza strop zdobený do podoby hviezdnej nočnej oblohy. Kostol samotný môže byť ešte staršieho dáta, než sa uvádza.

Kostol Oravské múzeum v Zuberci

Do Zábreže, odkiaľ sa v roku 1972 dostal do novovybudovaného Oravského múzea v Zuberci, ho priviezli z Veličnej v 15. storočí. S najväčšou pravdepodobnosťou ho Veličná predala Zábrežanom, ako to bývalo zvykom. Vtedy to bola stavba, ktorá už slúžila ako kostol, no v Zábreži kostol poskladali opäť a dostavali. V 17. storočí pristavali zvonicu s ihlanovitou vežou, ktorá je v súčasnosti nad vstupom. Pristavali aj menšiu sakristiu.

Zaujímavý interiér

V oltárnej časti sa pod hviezdnym stropom a pri bohato zdobenej fasáde nachádza veľký obraz veľmi peknej zložitej kompozície, ktorý zachytáva Sv. Alžbetu Uhorskú, osobnosť najmä uhorských dejín. Dcéra uhorského kráľa Ondreja II. sa narodila v Bratislave. Na Slovensku je jej zasvätených viacero kostolov, taktiež známy modrý kostolík v Bratislave. Spodnú časť oltárneho obrazu tvorí osobitná maľba poslednej večere, ktoré však umiestňuje apoštolov aj na opačnú stranu stola, čo je menej časté.

Kostol Oravské múzeum v Zuberci

Maľby majú viacero stredovekých prvkov, čím pripomínajú hradné kaplnky slávnych európskych hradov. Rozpoznateľné sú tak maľby gotické, renesančné aj barokové. Jedným z historicky významných artefaktov je miestna kamenná stredoveká krstiteľnica a pôvodné lavice so zložitým zdobením.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu