ZN.SK
Vodný muž TOmáš najt

Rozhovor s Tomášom Najtom. Čo prinesie nový triler Vodný muž?

Nový triler Vodný muž bližšie približuje jeho autor Tomáš Najt. Rovnaký autor sa stal známy ako spisovateľ píšuci na mobile. Tentoraz ale nie

Tomáš Najt je slovenským spisovateľom, ktorého si môžeme pamätať ako autora píšuceho na mobile. Svoje prvé dve knihy napísal na mobile. Po rokoch sa vrátil k písaniu a prináša nový triler s názvom Vodný muž.

Vodný muž TOmáš najt

Rozhovor aj o novinke Vodný muž

Po ako dlhom čase sa opäť prejavila chuť písať?

Tá chuť je tu stále. Problémom je len čas, ktorý môže Tomáš Najt venovať písaniu, aby nezanedbával iné činnosti. Všetci bojujeme rôzne boje. Rodina, hypotéka, práca, projekty v práci, projekty doma. Ani nebudem menovať, čo všetko si ma žiada v určitom momente niekde inde, ako by som chcel.

Teraz práve vychádza novinka Vodný muž. Čím je onen Vodný muž? Surfuje?  Potápa sa? Alebo miluje jachty a nevie si odpustiť more? Asi triafam vedľa. Všakže?

Vodný muž v mojej najnovšej knižke neputuje k jazeru či moru. Nepôjde o žiadneho pôžitkára z vetra vo vlasoch a kormidla v rukách. Vodný muž v mojej knihe je hlavná záporná postava, ktorá sa vydáva potrápiť hlavnú postavu, tentoraz kladnú. Príbeh je tak lovom muža na muža. Lenže ak ide o cudzinca, ktorého možno nazvať ako neprispôsobivého – všetko môže chápať inak a my mu nemusíme rozumieť.

Čiže sa máme báť nejakého rasizmu, či kultúrnych rozdielov?

Nie nie. Nemyslím takého cudzinca, kde by vznikala príležitosť na rasizmus, či porovnávanie kultúry jednej krajiny s našou. Ale nechcem spresňovať, ako som to myslel.

Pre koho bude kniha určená?

Keďže vychádza ako elektronická kniha, predovšetkým to bude čitateľ, ktorý má čítačku, mobil, alebo zariadenie pre epub a mobi. V prípade, ak si zakúpi PDF formát, ten otvorí kdekoľvek. Žánrovo ide o triler s prímesou sci-fi. Čitateľ so záujmom o napätie, zápletky a naozaj len nevyhnutným minimom polície síce tú sci-fi prímes nedokáže prehliadnuť, ale pojem sci-fi je tak veľmi rozsiahly a vždy úspešne určitú skupinu čitateľov odradí. Nejde o žiadnych mimozemšťanov, medziplanetárne lety, alebo čítanie myšlienok, veštenie z gule…. napadá mi mnoho možných spojení, ktoré by niekto považoval za sci-fi. Občas sú medzi nami veci, ktorým nerozumieme a aj s týmto tvrdením tak trochu pracuje časť príbehu. Nadšenec tajomna si azda príde na svoje.

Prečo knižka vychádza teraz, keď bola napísaná ešte koncom leta minulý rok?

Priznám sa, že som tak trochu na ňu zabudol. Mnoho povinností prichádzalo aj odchádzalo. Oslovil som niekoľko vydavateľstiev, no na Slovensku je zvykom odpovedať len výnimočne. Takže ani netušíte, či príloha do vydavateľstva prešla. Presvedčil som sa, že môj email, ale taktiež rovnako aj iným autorom, niekedy vôbec nedorazí pre rôzne filtre a obmedzenia a celé mesiace čakania sú tak zbytočné. Stalo sa to aj mne. Zároveň som oslovil aj niektorých iných. Situácia je však veľmi zlá. Cena kníh prudko stúpala pre drahý papier. Mám pocit, že som zastihol dvoch vydavateľov vo veľmi zlom období, kedy cena vydania stúpala každým dňom.

Aj preto som sa rozhodol, že len čo bude trochu času, pokúsim sa knižku vydať ako elektronickú knihu. Tá bude prístupná komukoľvek odkiaľkoľvek z miest, ktoré elektronické knihy predávajú. Okrem toho aj cenu som zámerne nasadil na takú hodnotu, aby si knižku mohol dovoliť každý.

Prečo stojí len toľko? Predáva sa po častiach?

Nie. Knižka je celá. Zámerom knihy nebolo zarobiť. Skôr potešiť čo najviac ľudí. Oživiť značku Tomáš Najt a možno sa tak trochu aj pripomenúť čitateľom. Budem rád, ak si ju pri tejto cene bude môcť dovoliť každý jeden záujemca o trochu napätia a spoznanie príbehu dvoch mužov stojacich proti sebe v nevyrovnanom súboji.

Tvoje doterajšie knihy, Zastavený čas aj Budinka, vznikali na mobile počas snahy ušetriť čas. Ako to bolo tentoraz? Opäť mobil?

Nie nie. Pôvodný mobil s Androidom, ktorý mal výborne vyladený autocorrect už neprekonajú žiadne nové mobily a ich intuitívne prepisovanie. Okrem toho som z niektorých dôvodov prešiel do iného tábora. Písať knižku na iPhone je nemysliteľné. iPhone ma dožiera neuveriteľnou bezohľadnosťou voči svojim používateľom. Nenahráte doň len tak hocičo a ak aj chcete posťahovať dáta, texty, alebo fotografie tak… Netrúfam si už písať na mobile. Skôr by som si zopakoval ešte rád niekedy spôsob, akým vznikal Vodný muž pri nejakej inej knihe v budúcnosti. Šlo o niekoľko dní za sebou, počas ktorých som mal voľno a veľkú chuť písať. Hovorím o niekoľkých dňoch a nociach, počas ktorých sa príbeh v hlave odohrával a bolo ťažké ísť len tak spať. Tých pár nocí som prežil. Ja verím, že to za to stálo.

Už pripravuješ niečo ďalšie?

Rozpísaných mám už mnoho rokov viacero príbehov. Žiadny mi však nepripadá dostatočne dobrý a premyslený, aby mohol byť knižným príbehom. Najmä však potrebujem a vnútorný pokoj bez starostí, aby dokázala hlava pracovať a ruky písať. Ale ak bude rodina na dovolenke a ja pracovne doma, či so psami, tak áno. Vtedy si zoberiem voľno na písanie a možno prídem s niečím novým. Možno znova o ďalšie štyri roky.

Držíme palce a ďakujeme za rozhovor

Dôležité odkazy a spojenia na knihu Vodný muž a autora:

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu