ZN.SK
Veľké myšlienky, recenzia knihy MEDICÍNA

Veľké myšlienky: Medicína, ďalšia z úchvatných encyklopédii (recenzia)

Knihy tejto série boli zážitkom dosiaľ vždy. Po Veľké myšlienky: Veda sa na trhu nedávno objavila aj encyklopédia Veľké myšlienky: Medicína.

Zľavy na wellness pobyty

Knihy tejto série boli zážitkom dosiaľ vždy. Po Veľké myšlienky: Veda sa na trhu nedávno objavila aj encyklopédia Veľké myšlienky: Medicína. A opäť ide o úchvatnú cestu za poznávaním neobyčajnej encyklopédie, aké nadchne viac ako len študenta medicíny a vyštudovaného lekára. Nadchnúť môže kohokoľvek so záujmom o vedu, históriu a všetko krútiace sa od prvopočiatkov skúmania človeka, ale pokojne aj zvierat a ich vývoja a zdravia.

Veľké myšlienky: Medicína

Medicína nie je len o anatómii človeka, chorobách a ich liečení. To pochopí každý, čo len trochu siahne po odbornej literatúre. Táto kniha je však úchvatným sprievodcom od prvopočiatkov liečiteľstva. Spomína veľké omyly, zlyhania v liečbe, jednotlivé drobné revolúcie až po tie najväčšie. Zásadné objavy, ale najmä ľudí, ktorí stáli za tými najpodstatnejšími.

Veľké myšlienky, recenzia knihy MEDICÍNA

Možno budú niektoré riadky dávať oveľa väčší zmysel v tom, prečo existuje Nobelova cena za medicínu (a ďalšie ocenenia) a čo všetko sa podarilo vďaka vede objaviť. Laik rozoznáva objavenie penicilínu, ako neustále opakujúci sa príklad vedeckého objavu, ktorý dokázal zachrániť životy miliónov. Svet však menej pozná mnohé, stovky, až tisíce menších objavov. Táto kniha spomína veľký počet z toho, čo by mohlo zaujať aj bežného čitateľa.

Postrehy z knihy a miesta, ktoré zaujali

Príprava tejto recenzie zabrala viac ako tri týždne. Dôvodom je záujem o knihu, jej obsah a snaha o vystihnutie zásadných vlastností. Pravdou však je, že kniha je tak obsahovo rozsiahla a naozaj plná informácií tak širokého medicínskeho spektra, že je ťažké vypichnúť len niektoré vlastnosti. Ako autor recenzie považujem za vhodné upozorniť na knihu ako celok. Nie je totiž len o medicíne. Nadchne každého, koho zaujíma biológia, veda ako taká a história. V skutočnosti pri čítaní knihy venovanej medicíne pochopíte, ako úzky súvis má na iné vedné odbory, ktoré môžete považovať za vám dostatočne známe. Úzky súvis možno badať v chémii, antropológii, aj kulturológii, teológii aj mágii.

Veľké myšlienky, recenzia knihy MEDICÍNA

 • Kniha začína presne tak, ako očakávate. Od pravekej medicíny, rôznych starých kultúr, spôsobov liečenia, vyháňania zlých duchov, po skutočné liečebné postupy.
 • Priestor dostávajú morové epidémie alebo téma ich šírenia v minulosti. V závere knihy je časť venovaná pandémiám, španielskej chrípke, no najmä zmienkam p prvom roku koronavírusovej pandémie.
 • Plastická chirurgia nie je výdobytkom modernej doby. Je fascinujúce čítať, že sa s ňou stretávame už v 17. storočí pred našim letopočtom v rámci postupov liečenia jaziev, alebo objav drevenej protézy z tisícročia pred našim letopočtom. Plastika uší sa spomína už okolo roku 40. v diele De medicina a v roku 1460 je popísaná rekonštrukcia nosa.
 • Dôležitosť prírodnej medicíny a ľudového liečiteľstva nie je opomenutá
 • Aj pôrodníctvo má svoje úchvatné dejiny
 • Samotné nemocnice, tie prvé, ich vývoj a nemocničný systém je taktiež systémom, ktorý je hodný našej pozornosti
 • Duševné zdravie, významné osobnosti, priekopníci v odboroch, liečebné ústavy
 • Strany venované téme ortopedickej chirurgie – prinavrátení funkčnosti končatín a článkov hovorí o histórii, ale aj o medicínskom vývoji. Svoje miesto získal aj lekár John Charnley, držiteľ Listerovej medaily (výskum umelých bedrových kĺbov a pooperačných infekcii).
 • Kniha poodhaľuje svet transplantácii, ich počiatkov
 • Spoznávame svet jednotlivých slávnych, aj menej slávnych chorôb, syndrómov aj vád.
 • Poodhalený je svet mikróbov, vírusov aj rakoviny
 • Vízie budúcnosti lekárstva a medicíny
 • Genetika a s ňou spojená technika

Kniha nám otvára ešte jednu cestu. Máme možnosť poznať celý vývoj, vďaka ktorému dnes máme sterilné prostredie, účinné lieky, metódy, neustále minimalizované straty a aj tie najjednoduchšie princípy niektorých úkonov. Pred všetkým tým, čo máme možnosť vidieť v nemocniciach a výskumných laboratóriách, sú tisícročia pokusov, vlastných postupov a poznatkov, bez ktorých by sme dnes neboli tam, kde sme. Za mnohé moderná medicína vďačí práve prvým lekárom, záujmu o toto povolanie a jednotlivým priekopníkom od stredoveku po priemyselnú revolúciu.

Kniha s osobitnými hodnotami

Sú knihy, ktoré sú aktuálne, hodnotné svojim vzhľadom, či obsahom. Sú však knihy, ktoré sú mimoriadne tým, ako veľmi si dali autori záležať na komplexnosti a zrozumiteľnosti obsahu. Téma medicíny nie je písaná nezrozumiteľne, ale práve naopak. Jasne pre bežného čitateľa. Lovím v pamäti, ale nenachádzam inú prístupnú knihu, ktorá by bola písaná pre bežného neodborného človeka a mala v sebe toľko poznatkov zo sveta medicíny. Dostať túto knihu do slovenského prekladu tiež nebola jednoduchá záležitosť.

Možno ešte viac v prípade tejto knihy vynikajú medailóniky venované postupnosti jednotlivých zásadných objavov, či udalostí v kontexte dejín. Veľmi rýchlo sa tak čitateľ dozvie, čo sa v rámci konkrétnej kapitoly a jej témy v dejinách odohralo. Neprehnaný počet ilustrácii sa drží pravidelných dvoch či troch obrázkoch na dvojstrane.

Informácie o knihe:

 • Žáner: poznanie, vzdelanie, lekárstvo a medicína
 • Počet strán: 336
 • Dátum vydania 18.3.2022
 • Formát 195×233 mm, viazaná
 • Hmotnosť: 0,98 kg
 • Jazyk slovenčina
 • Séria: Veľké myšlienky
 • Prekladateľ: Nikoleta Račková
 • EAN 9788056625613
 • Vek od 15
 • Vydavateľstvo: Lindeni
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu