Na StartLabe je zaujímavý knižný projekt Trilógia Zelené Slovensko

Na StartLabe je zaujímavý knižný projekt Trilógia Zelené Slovensko

Čoskoro môže vyjsť unikátna trilógia kníh o Slovensku. Trilógia Zelené Slovensko sa skladá z troch doslova zelených kníh vydavateľstva Dajama, ktoré vychádzajú v knižnej edícii Krásy Slovenska. Venovaná prírodným miestam, aké si zaslúžia našu pozornosť a ochranu sa delí na Najkrajšie prírodné rezervácie (autor Ivan Kňaze), druhú Doliny a ich najkrajšie miesta (Ján Lacika) a treťou je kniha Pohoria a ich najvyššie vrchy (Dušan Guman).

Zelené Slovensko trilógia kníh

Záujemcovia o spoznávanie zelených pľúc Slovenska v knihách nájdu komplexných sprievodcov po dôležitých miestach. StartLab zbierka, ktorá štartuje pre podporu a pokrytie výrobných nákladov tejto trilógie, prináša všetky tri knihy v spoločnom sete. Každý z podporovateľov projektu, ktorý sa zapojí a venuje peniaze na ich výrobu, sa môže v priebehu mája tešiť na zásielku. Každá z kníh bude mať 160 strán formátu 160×235 mm. Je dôležité spomenúť, že knihy tieto špeciálne knihy v “trilógia” balení môžu doplniť Vašu zbierku iných kníh v edícii Krásy Slovenska. Doteraz v nej vyšli napríklad knihy Filmové miesta, Vtáčie územia, alebo Kúpele.

Podporovatelia projektu za 17 EUR získajú jednu knihu z trilógie, za 32 EUR dve knihy a za 45 EUR získajú všetky tri knihy, pričom v cene 50 EUR je tento set vo vlastnom kompletovom obale (za 90 EUR v prípade záujmu o dve trilógie v obale). Zaujímavá je aj iná ponuka – za 80 EUR možnosť získať všetky doteraz vydané knihy edície vrátane Kúpeľov, Filmových miest a Vtáčích území. Keďže cena jednotlivých kníh sa pohybuje okolo 17 EUR, môže byť set výhodnou kúpou. Každá z kníh vtedy vychádza na 13 EUR a keďže kníh je 6, celkovo aj príspevok na podporu výsadby stromov je 6 EUR.

Zelené Slovensko trilógia kníh

Príspevky nie sú len o knihe, ale aj o podpore výsadby stromov

Podpora tohto projektu má aj ďalší rozmer. Euro z každej predanej knihy totiž odchádza na účet nadácie Ekopolis na projekt Sadíme budúcnosť, ktorá realizuje výsadbu stromov. Trilógia, ktorá mapuje zelené prírodné dedičstvo Slovenska sa k svojim majiteľom dostane už v máji, presne pred časom, kedy si mnohí plánujeme svoje poznávacie a turistické trasy po Slovensku.

Crowdfunding – keď sa verejnosť vyzbiera a niečo aj získa

Crowdfundingje vo svete známym nástrojom, ako podporiť niektoré startupy a zaujímavé projekty, ktoré nemajú na svoj vznik peniaze. Lenže podporiť ich znamená získať niečo viac, ako len nákup daného produktu. Pri Crowdfunding kampaniach totiž práve podporovateľ a investor môže získať špeciálne “perky”, ako sa zvyknú produkty ako protihodnota nazývať. Ak teda podporujete vývoj nejakej hry, získať môžete samotnú hru po vydaní, prípadne jej vylepšené, bohatšie verzie, zberateľskú edíciu, meno v titulkoch a podobne. V rámci crowdfundingu môžete v prípade zbierky pre nadáciu získať tiež meno, predmet vyrobený v chránenej dielni, alebo nejaký iný produkt. Nedávny projekt počítačovej hry Vivat Bratislava napríklad svojim podporovateľom ponúkal meno v titulkoch hry, tvár postavy niekde v divokej Bratislave 90-tych rokov, alebo rôzne verzie hry.

Na známych službách, medzi ktorými je StartLab na Slovensku zrejme najznámejšia, je platba bezpečná. Peniaze sa dostávajú do projektu, čiže presne tam, kam majú a aj prispievatelia majú záruky k tomu, že sú evidovaní ako tí, ktorí budú neskôr odmenení podľa výšky príspevku do projektu. Vďaka tejto technológií vo svete dokázali nakrútiť filmy Iron Sky a Iron Sky 2, vzniklo viacero technologicky vyspelých dronov, GPS lokalizátorov a mnohé knihy.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.