ZN.SK
žena premýšľa v izbe, pexels

Hormóny v ľudskom tele: podivuhodná chémia organizmu a funkcie

V ľudskom tele sa nachádza ťažko predstaviteľný systém javov, reakcií a hormónov. Hormóny majú väčšiu úlohu, ako si dokážeme predstaviť

V ľudskom tele sa nachádza ťažko predstaviteľný systém javov, reakcií a hormónov. Hormóny majú väčšiu úlohu, ako si dokážeme predstaviť a zvykneme hovorovo hodnotiť. Sú to chemické látky, ktoré sa uvoľňujú v rôznych endokrinných orgánoch. Sú súčasťou dokonalého systému samo-údržby funkcií a vzájomnej pomoci orgánov a organizmu v živom človeku. Aké najznámejšie hormóny v tele človeka máme, aká je ich funkcia, odkiaľ pochádzajú, prípadne čo môžu spôsobiť? Nasledovný prehľad vybraných hormónov nie je odborným, ale skôr laickým prehľadom. Úchvatným tým, že ľudský organizmus má v sebe množstvo systémov, ktoré si ani neuvedomujeme.

žena premýšľa v izbe, pexels

Hormóny v tele človeka:

Adrenalín

Adrenalín, ako jeden z najznámejších hormónov, zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu, stimuluje uvoľňovanie glukózy. V špeciálnych prípadoch pri záchrane života je možné podať ho injekčne. Adrenalín sa nám často spája s extrémnymi športami. Jeho prirodzené vyplavovanie v tele je pre mnohých ľudí „drogou“ a jeho vyplavenie sa u nich spája s ďalšími hormónmi, aj osobným životným štýlom. Nevýhodou pri vysokej dávke adrenalínu je, že mierne posúva prah bolesti a mení spôsob vyhodnocovania a uvažovania.

Dopamín

Dopamín je neurotransmiter, ktorý sa v tele tvorí v niekoľkých oblastiach mozgu, najmä v oblasti známej ako substantia nigra. „Náladový hormón“ sa podieľa na nálade človeka, chuti do pohybu, na motivácii a pozornosti. Jeho nedostatok môže údajne viesť k Parkinsonovej chorobe, zatiaľ čo nadmerné uvoľňovanie dopamínu sa môže spojiť s psychotickými stavmi. Dopamín sa vylučuje do synaptických štrbín, ktoré sa nachádzajú medzi nervovými bunkami, aby sa prenášali signály z jednej bunky na druhú.

Estrogén

Estrogény sú zodpovedné za ženské pohlavné vlastnosti a regulujú menštruačný cyklus. Počas dojčenia dochádza k zníženiu hladiny estrogénov v tele matky. Toto zníženie je potrebné na udržanie produkcie mlieka a podporu laktácie. Podobne je na tom progesterón.

Ghrelin

Ghrelin je hormón, ktorý sa produkuje v žalúdku a pôsobí ako signál pre mozog, že máme hlad. Jeho hladina stúpa pred jedlom a klesá počas trávenia. Ghrelin tiež ovplyvňuje metabolizmus, rastový hormón a môže mať vplyv na náladu.

Glukagón

Hormón glukagón zvyšuje hladinu cukru v krvi a stimuluje uvoľňovanie glukózy z pečene. Zatiaľ čo inzulín znižuje hladinu cukru v krvi tým, že pomáha bunkám v tele prijímať a zužitkovať glukózu, glukagón funguje opačne a zvyšuje hladinu cukru v krvi tým, že podporuje uvoľňovanie zásob glukózy z pečene.

Inzulín

Jeden zo zdravotne najdôležitejších hormónov pomáha regulovať hladinu glukózy (cukru) v krvi. Inzulín sa produkuje v pankrease, konkrétne v Langerhansových ostrovčekoch, ktoré sú špecializované na produkciu hormónov. Jeho hlavnou funkciou je uvoľňovať glukózu z krvi do buniek, kde sa používa ako zdroj energie. Inzulín tiež stimuluje ukladanie glukózy v pečeni a svaloch v podobe glykogénu, ktorý sa môže použiť ako zdroj energie v prípade potreby. Pri jeho nedostatočnej tvorbe prirodzene v ľudskom tele, život zachraňuje inzulín v injekčnej podobe.

Kortizol

Kortizol je hormón, ktorý sa tvorí v nadobličkách a zohráva dôležitú úlohu pri stresovej odpovedi organizmu. Pomáha regulovať krvný tlak, metabolizmus glukózy a taktiež má protizápalové účinky. Avšak nadmerná produkcia kortizolu môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ako napríklad obezitu, vysoký krvný tlak, nespavosť a oslabenie imunitného systému. Naopak, nedostatok kortizolu môže viesť k únave, nízkemu krvnému tlaku, zvýšenej citlivosti na bolesť a zníženej schopnosti telo reagovať na stresové situácie.

Leptín

Leptín je hormón, ktorý reguluje hlad a nasýtenie tým, že informuje mozog o množstve tuku v tele. Zvyšuje metabolizmus a pomáha udržiavať rovnováhu medzi príjmom a výdajom energie, čo je dôležité pre udržanie zdravia a optimálnej hmotnosti tela.

Melatonín

Melatonín produkuje ho epifýza v mozgu a má dôležitú úlohu pri regulácii spánku a cirkadiánneho rytmu tela. Tento hormón ovplyvňuje funkciu vnútorných orgánov, kognitívne funkcie a psychické stavy. Hlavnou funkciov melatonínu je stimulovať spánok a upravovať spánkový cyklus. Melatonín sa produkuje hlavne v noci a jeho hladina v tele sa zvyšuje pri stmievaní a klesá po svitaní. To znamená, že melatonín pomáha upravovať biologické hodiny tela a môže pomôcť pri zlepšovaní kvality spánku.

Norepinefrín

Ide o hormón a neurotransmiter, ktorý sa uvoľňuje do krvi v stresových situáciách a pomáha zvyšovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a dýchanie. Taktiež zvyšuje pozornosť a zlepšuje pamäť. Norepinefrín a adrenalín sú hormóny, ktoré sa produkujú v stresových situáciách a spôsobujú podobné účinky, ako zvyšovanie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Norepinefrín sa uvoľňuje predovšetkým z nervových zakončení, kým adrenalín primárne z nadobličiek.

Oxytocín

Podporuje vzťahy a sociálne väzby, zodpovedný za pôrodný proces a dojčenie. Spúšťa sťahy prsníka, čo umožňuje uvoľňovanie mlieka, ale nie je to len v momente dojčenia, kedy si uvedomujeme jeho význam. Hrá úlohu aj pri formovaní puta medzi matkou a dieťaťom.

Parathormón

Hormón Parathormón reguluje hladinu vápnika v krvi a kostnú remodeláciu, čím pomáha udržiavať správnu mineralizáciu kostí a zabezpečuje normálnu funkciu svalov a nervov.

Progesterón

Progesterón je hormón, ktorý je dôležitý pre plodnosť u žien, pretože pomáha pri udržaní tehotenstva a reguluje menštruačný cyklus. Nedostatok tohto hormónu môže spôsobiť neplodnosť alebo opakujúce sa potraty. Okrem toho, nezrovnalosti v hladinách progesterónu môžu mať vplyv na priebeh menštruačného cyklu, môžu byť spojené s nádormi vaječníkov, alebo môžu prispieť k symptómom menopauzy.

Renín

Hormón renín sa tvorí v obličkách a jeho hlavnou funkciou je regulácia krvného tlaku a objemu tekutín (krvnej plazmy a extracelulárnej tekutiny) v tele. Renín spúšťa reťazovú reakciu, ktorá vedie k tvorbe angiotenzínu, ktorý zúžuje cievy a zvyšuje krvný tlak.

Serotonín

Chinaski o ňom spieva, no nie každý fanúšik českej hudobnej skupiny aj vie, o čom je. Serotonín je chemická látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele a funguje ako neuromodulátor, ktorý reguluje náladu, spánok, chuť do jedla a iné fyziologické funkcie. Zvýšená hladina serotonínu v tele sa spája s pocitom šťastia a dobrej nálady, zatiaľ čo jeho nedostatok môže viesť k depresii, úzkosti a iným poruchám nálady.

Somatotropín

Hormón somatotropín, tiež známy ako rastový hormón, má dôležitú úlohu pri raste a vývoji ľudského tela. V tele reguluje množstvo tukov a cukrov v krvi a zvyšuje tvorbu svalového tkaniva. Príliš vysoká hladina somatotropínu môže viesť k gigantizmu, zatiaľ čo nedostatok môže spôsobiť opačný efekt – kmeňovanie rastu, ktorý môže byť sprevádzaný rôznymi zdravotnými problémami. Somatotropín tiež ovplyvňuje metabolizmus a imunitný systém, čo má vplyv na celkové zdravie človeka.

Testosterón

Testosterón, prevažne mužský pohlavný hormón, ktorý sa produkuje v semenníkoch a u žien sa tvorí v menšom množstve vo vaječníkoch a nadobličkách. Jeho hlavnou funkciou je riadiť a udržiavať mužské fyziologické charakteristiky. Takými sú napríklad hlbší hlas, rast svalovej hmoty, tvorba ochlpenia, zväčšenie penisu a semenníkov, tvorba spermií a aj ďalšie funkcie. Zneužívajú ho na športový doping. Z histórie je nám známe, že eunuchovia a iní kastráti (nehody, telesné tresty, mučenie, náboženské a kultúrne dôvody) bez príjmu testosterónu menia svoje mužské správanie na tzv. zženštilé, prípadne majú neprirodzený hlas.

Thyroxín a trijódtyronín

Sú to hormóny, ktoré regulujú metabolizmus a rast.

Týmopoetín

Drobný orgán medzi pľúcami, týmus, je súčasťou imunitného systému. Produkuje týmopoetín s cieľom riadiť vývoj imunitných buniek a ich funkciu v tele. Týmopoetín ovplyvňuje tvorbu a vývoj lymfocytov, ktoré sú bunkami zodpovednými za obranu organizmu proti chorobám a infekciám. Týmopoetín taktiež podporuje tvorbu protilátok a zvyšuje imunitnú odpoveď organizmu na infekcie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu