ZN.SK
Bicykel semafor

Priechod pre chodcov nie je určený cyklistom, tí to stále nevedia

Témou problematiky sú priechody pre chodcov. V nich je extra podkategória tých, ktorí sa považujú za chodcov. Kým nezosadli z bicykla, sú stále cyklistami.

Jeden z mnohých a predsa najčastejších problémov na našich cestách sú priechody pre chodcov. V nich je samostatná podkategória tých, ktorí sa považujú za chodcov, no kým nezosadli z bicykla, sú stále cyklistami. Cyklisti, ktorí veľa krát ani nevedia, že všetko zvislé cestné značenie je aj pre nich a sú povinní ho dodržiavať, svojou neznalosťou neustále vytvárajú kolízie a ohrozujú viac ako seba.

Bicykel semafor

Na Slovensku neexistuje osveta, nástroj učenia cyklistov, nevenujeme pozornosť upozorneniu cyklistov na ich povinnosti a žiadne základy bicyklovania sa u nás neučia ani na školách. V zahraničí je to iné.

Priechod pre chodcov nie je pre cyklistov

Bežný priechod pre chodcov nie je určený cyklistom. Sú rýchlejší, zaberajú viac miesta oboma kolesami na šírku a taktiež je koleso nižšie, než celý človek. To je akýsi základ. Oveľa vážnejší je fakt, že cyklista stojaci a opretý do pedálov často ani nestojí a nečaká, ale vyrazí na priechod priamo z chodníka, čiže sa na priechode objavuje nečakane. Nemysliteľné?

Každodenná realita pre všetkých, čo stoja na zastávkach električiek v hlavnom meste od Tomášikovej po Slovanet. Rovnako tak na takých miestach ako Americké námestie, či Petržalka a ešte na mnohých miestach, kde je malá aj veľká frekvencia cyklistov. Autá sú nútené brzdiť oveľa rýchlejšie. Príliš veľa situácií, kedy vodičom vbehol cyklista na priechod, ich už vycvičilo do stavu, kedy radšej počítajú s bláznom na „jednostopovom nemotorovom vozidle“ – ako zvyknú upozorniť už aj v autoškolách budúcich vodičov. Aj dnešná situácia, kedy mohol zostať cyklista na skladacom hipsterskom bicykli ležať pred autom na Tomášikovej, nebyť pohotovej reakcie mladej vodičky, ma primäla venovať ďalší článok drobnej osvete o tom, čo cyklisti stále nevedia. Pritom keď cyklista zosadne, stáva sa chodcom. Obzvlášť zaujímavý na tom je fakt, že je na tomto konkrétnom mieste výrazná značka „ZÍĎ Z BICYKLA“ schválne kvôli opakovaným bláznom, ktorí vchádzajú do cesty.

Áno, je ťažké po 2 kilometroch v pedáloch zosadnúť a rozhýbať nohy do kroku. Oveľa ťažšie ale bude splácať niekomu plechy a rozchodiť nepohyblivé nohy z vozíčka. Stále ešte nikto nehovorí o iných chodcoch, ktorí sú odrazu ohrození rýchlou jazdou cyklistom na rovnakom priechode a každý sa chce uhnúť niekam a každý inou rýchlosťou.

Priechod pre chodcov a cyklistov vyzerá inak

Priechody pre chodcov sú klasickou zebrou, kým priechod pre cyklistov je najčastejšie vyriešený formou dvoch dlhých prerušovaných čiar hneď vedľa klasického priechodu. Na priechod pre cyklistov upozorňuje aj značka. Upozorňuje vás ako cyklistu ako aj vás vodičov. V centre mesta je celkom bežné, že je priechod pre cyklistov súčasťou cyklotrasy a je so zeleným povrchom.

Súvisiace témy:

VEDELI STE?

Najzásadnejší fakt ale je, že cyklisti na bežnom chodníku nemajú čo hľadať. Cyklisti totiž patria na cestu, musia sa riadiť zvislým, svetelným značením aj značením priamo na ceste rovnako tak ako autá. Aj preto nie sú priechody pre cyklistov všade, ale len tam, kde sú priamo vybudované cyklotrasy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu