ZN.SK
štýl hipster, čo to znamená

Kto je to hipster a čo to slovo do pekla vlastne znamená?

Hipster, hipsterský štýl a vôbec svet hipsterov. Slovenčina je opäť obohatená o cudzie slovo, ktoré získava na popularite.

Hipster, hipsterský štýl a vôbec svet hipsterov. Slovenčina je opäť obohatená o cudzie slovo, ktoré získava na popularite. Subkultúra vznikla už v polovici 20. storočia, no k nám sa dostala až v modernej dobe, v posledných dvoch desaťročiach. Pre polovicu národa podivný či až odporný štýl, pre tú druhú časť inšpiratívny. Hipster je ten, čo nepôjde s ostatnými, uprednostňuje alternatívny spôsob života a zásadami sa bude naschvál uberať menej konzumným životom než ostatní. Bude za každých okolností nezávislý. Ak niekde bude hrať Britney Spears, radšej preladí na Radio FM a bude počúvať schválne hudbu, ktorá možno často nebude ani hudbou. Hipstera nenájdete v McDonalde, KFC a možno niektorých zarytých ani v Subway. Ide o komerciu, do týchto podnikov smerujú masy a to hipster odmieta. Žije životom, ktorý sa schválne snaží žiť nemasovo a nezaužívaným moderným spôsobom. Nepotrebujú drahé auto, zámerne zvolia bicykel a ani bicykel nepotrebujú kvalitný odpružený KTM, ale postačí skladací retro model. Kým muž je vo svojom štýle výraznejší, ženy prvky hipsterizmu v štýle obliekania používajú radi neustále, preto je ich identifikácia občas komplikovanejšia.

štýl hipster, čo to znamená

Definícia hipstera na Slovensku

Hipster na Slovensku nemá jednoznačnú zaužívanú definíciu. Hrajú sa na nich aj ľudia, ktorí sami seba hipsterom nepomenúvajú, súhlasia s prívlastkom od druhých, no okrem veľkej brady a šatníka s bicyklom nemajú s nimi spoločné nič viac. Mnoho ľudí pod ním chápe rôzneho človeka a rôzne hodnoty. Najčastejšie sa dokážu názory ľudí stretnúť asi len v tom, že ide o mladého vzdelaného muža, ktorý vyznáva neznačkové oblečenie, často riešené košeľami, nohavicami vzhľadom starého vzoru a štýlu a na brade má strnisko, čím horšie, tým lepšie. Inými slovami povedané, hipster je pre nich chlapík, ktorý sa schválne snaží o čo najlepšiu podobnosť na typického amerického zanedbaného drevorubača. Dosť povrchná predstava o tom, ako si predstaviť a chápať hipsterov. Aj keď vo väčšine definícií neuznáva komerciu, nie je proti kapitalizmu, pretože kapitalizmus mu vyhovuje. Socializmus je aj pre neho nemysliteľný. Veď práve vďaka nemu sa u nás počas socializmu tento štýl ani nemohol objaviť.

Hipster v minulosti a dnes

Tento štýl je nutné chápať z pohľadu minulosti z USA, kde vznikol. Prejavoval sa u mladých ľudí, ktorý chceli v spoločnosti vyniknúť napríklad zručnosťou, láskou k prírode, tradičným hodnotám, spravodlivosťou a nenásilnosťou. Žil však mimo konzumný svet a bol to absolútny opak toho, na čo sa hrajú tí súčasní. Žiadna sekta, ani náboženstvo. Duchovno v tom nehľadajte. Nie je známy ani priamy význam slova. Ale uchytilo sa aj vďaka umelcom. Typický hipster je dnes naozaj vzdelaný, venuje sa umeniu, robí v marketingu a nemá hlboko do vrecka. Prípadne vedie svoju kaviareň, drobnú reštauráciu, alebo tvorí hudbu, ktorú nikto nebude počúvať. V minulosti nosievali staré ošúchané veci a zámerne akoby šetrili na žiletke. Dnes vďaka bohatému výberu oblečenia v obchodoch je pre hipsterov a ľudí tohto uvažovania bohatý výber oblečenia aj obuvi, ktorá vzbudzuje dojem vyťahaného, dotrhaného, zámerne iného. Mladých ľudí dnes oslovuje tento štýl napriek tomu, že sami možno hipstermi nie sú. Hipster v minulosti aj dnes nevychádza z davu hlučnosťou, práve naopak. Jeho okuliare majú schválne ten najhrubší rám, aký predávajú, lebo tenké okuliare, či okuliare sklené takmer bez rámu sú nemysliteľné. Ak masy ľudí smerujú za jedným cieľom, hipster pôjde zámerne inou cestou, alebo proti nim. Vždy tomu tak bolo. Veľké množstvo hipsterov dnes žije v Izraeli, kde ide o populárny moderný štýl mladých ľudí.

Čiže…

Kým ešte pred časom sme medzi hipstermi našli ľudí, ktorí si radi vybrali svoj šatník v secondhandoch a nachádzali obľubu v hnedej farbe aj v módnom nevkuse z ktorého sa razom stal štýl, dnes ich obohacuje veľmi častý výskyt bratislavského hipstera s dlhšími vlasmi hore a vyholenými po bokoch. Objavujú sa tunely v ušiach, akoby túžili po otáčajúcich sa znechutených pohľadoch ľudí na ulici. Nuž a možno aj vy ste spozorovali, že hipster v súčasnosti je často krát homosexuál. Definícia hipsterizmu sa priveľmi rôzni a pridávajú sa k nej každým desaťročím nové a nové charakteristiky.

štýl hipster, čo to znamená

V každom prípade však tento štýl nie je pre padavky a ani hocikoho. Byť v obliekaní a štýle popredným hipsterom chce mať zaistenie v dobrej práci, holdovať predraženému iPhone, ako píše nejedna definícia hipstera aj v zahraničí, používa Twitter, Ello, či Instagram najmä na prezentáciu svojho talentu, umenia, gastronómie, hudby, alebo čohokoľvek, čím vedome aj nevedome dokazuje okoliu, že napriek smerovaniu mimo mainstream vie ponúknuť spoločnosti oveľa viac. Na nohách nemá značkové tenisky a ženy blížiace sa tomuto štýlu nenosia lodičky. Ak už fajčí, aj keď sám vie, že by nemal, nekúpi si cigarety. Nepotrebuje šetriť, no nechce to mať jednoduché, vyťahovať klasiku s filtrom. Radšej si pracne ušúľa vlastnú cigaretu, naplní starú fajku a chvíle si spestrí literatúrou autorov, ktorých nepochybne „schvália“ aj iní hipsteri. Určite nie Danielle Steel. Na nohách to chce obuv značky Converse, najlepšie starú a poriadne ošúchanú, alebo lacné kópie bez značky. Prípadne staré „číny“, čierne lacné tenisky s bielym oblým špicom a gumenou mriežkovanou podrážkou. Do práce nosí oblečenie, aké si práca vyžaduje, no radšej než v MHD pocestuje na svojom vlastnom bicykli a možno niektorí zámerne bez prilby a svetiel, pretože tie nepatria do výbavy vintage bicyklov. Do ruky patrí aktovka, ale skôr taška cez plece. Žiadna koža, ale skôr hand made výrobok, niečo prírodné by bolo ideálne. Dá prednosť dovolenke na horách ako letieť na all inclusive dovolenku niekam na Cyprus, hoci práve Cyprus vonkoncom neláka ani mňa. Nuž a nakoniec, hipster ak si má vybrať medzi starým filmovým fotoaparátom a pracným vyťahovaním fotiek z neho, alebo poriadnou kvalitnou zrkadlovkou, zrejme v záujme svojho presvedčenia a jeho smerovania výber padne na starší model s ktorým ako vám sám určite rád povie, zachytí oveľa viac, než by zachytil na digitálnej zrkadlovke.

… hipster v roku 2017 je už trochu „mimo“

Žiaľ, treba dodať aj niekoľko faktov. Ako už bolo spomenuté, súčasní hipsteri nemajú už veľa spoločné s pôvodnou subkultúrou z USA žijúcou v prvej polovici minulého storočia. A to naozaj bez výdobytkov modernej doby životom sebestačným a predsa pohodlným. V ohľade na skutočných hipsterov tak tí súčasní vyznievajú skôr ako protiklad. Je však neuveriteľné s akou veľkou vervou sa niektorí ľudia snažia vyzerať ako prototyp hipstera – dosiahnuť vzhľad brady, okuliarov, fúzov a celkového imidžu, ktorý je tak prehnane komerčný a komerčne využívaný, že sa tento imidž stáva doslova zlatou baňou pre dizajnérov, umelcov, návrhárov, výrobcov doplnkov, elektroniky a mnohého iného. Azda ani neexistuje komerčnejší štýl ako súčasný hipster. Čoraz viac ľudí sa snaží a nakoniec dosiahne prototypový vzhľad, aby bol ihneď zaškatuľkovateľný. Už na prvý dojem je jasné, ku ktorej subkultúre má patriť. Nemá však nič spoločné s pôvodnými hipstermi, aj keď všetci naďalej vizuálny vzhľad pripisujú im. Ide o celkom novú kategóriu, ktorá zatiaľ nenašla osobitné pomenovanie a odlíšenie, no už samotní hipsteri by s niečím takým nesúhlasili. Práve aj na akési oficiálne odlíšenie je potrebný odborník, či osobnosť, ktorá sa začne vo veci vŕtať.

Ako by ste vy najlepšie definovali tento štýl?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu