ZN.SK
SOI, veľký koralový útes a obja

Pri Austrálii objavili podmorskú koralovú horu vysokú pol kilometra

Napriek tomu, že veľký koralový útes nachádzajúci sa pri Austrálii sa v posledných rokoch spája s informáciami o jeho vymieraní, existujú…

Napriek tomu, že Veľkú koralovú bariéru nachádzajúcu sa pri Austrálii v posledných rokoch spájajú s informáciami o jej vymieraní, existujú aj pozitívne správy. Má totiž suseda, o ktorom sa doteraz netušilo. V jeho blízkosti totiž objavili niečo len ťažko uveriteľné. Morské dno je stále neprebádaným priestorom stále neviditeľným pre oči „suchozemšťana“. Tento objav ale nie je v podstate ničím novým. Koralový útes rozsiahlych rozmerov totiž nevznikol nedávno, iba doteraz unikal pozornosti oceánografov.

SOI, veľký koralový útes a obja

Foto: Prístrojová fotografia nového objavu, zdroj: schmidtocean.org

Po 120 rokoch sa tak podarilo objaviť niečo podobné. Kým koralová bariéra je nám známa už od prvých ciest moreplavcov a objaviteľov vo vodách v okolí Austrálie, podobný objav už častý nie je.

Vyšší ako väčšina mrakodrapov sveta

Novým objavom je až 500 metrov vysoký koralový útvar pripomínajúci ostrú vysokú horu. Je tak vysoký, že presahuje výšku väčšiny svetových mrakodrapov. Výskumníci zo SOI (Schmidt Ocean Institute) ho objavili počas leta na plavidle Falkor neďaleko severoaustrálskeho štátu Queensland. Samostatná „hora“ vysoká 1 640 stôp je však po dôkladnejšom neskoršom prieskume oveľa zaujímavejšia. Objavili celkovo až sedem samstatných objektov, ku ktorým patrí aj vyčnievajúci ostrov Raine. Ten je mimoriadne dôležitým miestom výskytu zelenej morskej korytnačky.

Základ hlavného objektu tvorí koralová „hora“ široká 1,5 kilometra a tiahne sa do výšky len 40 metrov pod hladinou mora. Pritom nie iba na vrchole celého objektu útes prekypuje životom. V rôznych výškach útesu sa objavujú rôzne živočíchy a je tak domovom pre stovky druhov. V blízkom okolí sú pritom aj ďalšie podobné, hoci menšie samostatné koralové objekty.

Veľkú koralovú bariéru strácame

Veľkou koralovou bariérou teda život nekončí. Práve Veľká koralová bariéra rozprestierajúca sa na ploche viac ako 334 000 km2 má veľké problémy.  Pre vplyvy otepľovania a znečistenia vymierajú obrovskou rýchlosťou a na mnohých miestach sú pusté a bez života. V posledných desaťročiach začali koraly rapídne vymierať a ako mŕtve sa už neobnovujú novými. Novo-nájdený koralový objekty v susedstve veľkej koralovej bariéry zrejme ešte nie sú postihnuté záhubou. Koralové útvary sú neoceniteľným životným priestorom pre všetky druhy podmorského života. Poskytujú úkryt, stravu, nevyhnutné prostredie pre zachytenie sa a prežitie iným druhom a neraz sú jediným priestorom v ktorom sa konkrétne druhy nachádzajú. Ich zánikom tak zaniká definitívne druh. Dôsledky a počty zaniknutých druhov však nie sú dostatočne zdokumentované..

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu