Slovenská ekonomika sa len pomaly zotavuje, v kurze je domáca zábava

Slovenská ekonomika sa len pomaly zotavuje, v kurze je domáca zábava

Ekonomika Slovenskej republiky zažíva svoj prerod. Najmä zahraničný obchod Slovenska dosiahol v júni rekordný prebytok, ako aj výrazné oživenie vývozu. Nárast vývozu automobilov vytlačil prebytok obchodnej bilancie na rekordne vysokých 710 miliónov €, čím prekonal doterajší rekord 665 miliónov € z mája 2014. Ide pritom o údaje Štatistického úradu.

Home office kanceária, práca na doma

Ako ovplyvila kríza ekonomiku?

Na to, že ide o obdobie koronakrízy, kedy ľudia bojujú o živobytie, je to celkom dobré, čo poviete? Jej zotavovanie je pomalé, avšak to neznamená, že je republika „za vodou“. Na to, aby sa tak stalo, musí pretiecť ešte veľmi veľa vody.

Najmä výrazné oživenie vývozu, ktoré reagovalo pomerne silno, a rovnako aj viac ako bolo očakávané, na čiastočné zmiernenie antipandemických opatrení v celej Európe, pomohlo exportu zahraničného obchodu dosiahnuť rekordnú úroveň. Takýto pozitívny vývoj nebol očakávaný.

Júnový vývoz sa medzimesačne zvýšil o viac ako tretinu, čo bolo výsledkom rastu vývozu strojov a dopravných prostriedkov, ktorý zahŕňa aj vývoz automobilov. Táto kategória dokonca vykázala medziročný nárast o 2,1 percenta. V júni tvorila až dve tretiny celkového vývozu, čo predstavuje 4,3 miliardy €, ide o nárast z májových 2,074 miliardy €.

Mnohí optimisti však poukazujú na možné príspevky vo výške niekoľkých miliárd € zo záchranného balíka EÚ, ktorý navrhla Európska komisia, ako príležitosť pre Slovensko. Znamenalo by to príležitosti a súčasne pomoc nejednému človeku, ktorého postihla kríza.

Menším negatívom je však to, že sa predpovedá, že slovenská ekonomika zaznamená prepad. Až o 10 percent, pričom v roku 2021 sa má zvýšiť nezamestnanosť z približne 5 percent na 8 až 9 percent. Napriek tomu Klub 500 varuje pred viac ako 60 000 stratami pracovných miest v krajine.

Export je dosť úzko zameraný – automobilový priemysel, preprava ocele, plynu a ropy – a na mnohé z nich zasiahla recesia, ktorá sa nevyhnutne prejaví na HDP. Túto nie príliš lichotivú a pozitívnu informáciu uvádzajú ekonomickí analytici z bratislavského Inštitútu pre výskum. Čo myslíte, budú ich predikcie naplnené alebo nie? Nuž, nechajme sa prekvapiť.

Formy, ako využiť voľný čas v období pandémie

V pochmúrnom období chcú ľudia čo i len trochu zabudnúť na strach a užívať si voľný čas čo najzmysluplnejšie. Kto by predsa nepotreboval v týchto časoch relax? Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvnil domáce aktivity je samotný fakt dopravy. Ak necestujeme a netrávime teda dlhý čas dochádzaním do práce, z práce, zostáva nám viac času na aktivity doma. Najmä rovnako tak viac energie, ktorú je nutné spotrebovať.

Ľudia v tomto období siahajú po zábavných aktivitách ešte viac, a to preto, že:

  • potrebujú najmä „mentálny“ relax od negatívnych informácií,
  • chcú tráviť viac času s rodinou a s priateľmi a zabávať sa. Vo všeobecnosti sú nútení byť doma a venovať sa rodinným aktivitám viac, ako inokedy.
  • využiť dlho odkladané plány, ktoré „ležali v šuflíku“ dlhé roky,
  • pozrieť sa na život z novej perspektívy a vybrať si zážitky, z ktorých možno mali strach a chcú sa prekonať,
  • skúšajú aj nové formy zábavy, ktoré im v čase krízy môžu finančne pomôcť. Aj preto vidíme naozaj veľmi výrazný nárast reklamy na tipovacie služby, stávkové kancelárie. Úspešná lyžiarka Vlhová, športový komentátor Borbély, ale aj ďalšia výrazná podpora stávkovania.

Ktorý z týchto dôvodov dokonale vystihuje vašu situáciu? Alebo je váš zámer zabávať odlišný od tých, ktoré boli vymenované?

Maska / rúško, pre koronavírus žiadne reštaurácie a aktivity

Aktivity vonku

V časoch, kedy neplatia obmedzenia a cestovný ruch sa môže nadýchnuť, je cestovanie, chatovanie, turistika a wellnes pobyty okamžite okamžite trendom. Ľudia potrebujú vyraziť von, ale taktiež samotné zariadenia v cestovnom ruchu potrebujú prežiť. Aj preto vytvárajú otvorené vouchre, ponuky aj napriek neistote otvorenia. Lákajú ľudí na cenoví balíčky a podobne. Turizmus je u nás stále žiadaným odvetvím. Po zatvorení hraníc a rizikám v zahraničí sa záujem preniesol na slovenský, respektíve domáci turizmus.

Aj po celom pôsobení známej relácie na chudnutie a cvičenie, respektíve po prvých mesiacoch domácej izolácie bez pravidiel v stravovaní, mnohí siahli po aktívnejšom spôsobe života. Fitness centrá sú zatvorené. Zrejme aj preto vidieť v uliciach, v prírode, v lesoch a v okolí vodných plôch viac ľudí, ktorí vychádzajú von zo stereotypu štyroch stien. Behajú a využívajú uvoľnené možnosti pobytu bez rúška za podmienok pobytu mimo dedinu či mesto a bez prítomnosti iných ľudí. Niektorí psy v bytoch dokonca zažívajú opakované venčenie, pretože aj podľa polície si zvyknú susedia psa požičiavať a sú tak venčení opakovane. Nahromadená energia skrátka musí byť spotrebovaná, kalórie spálené.

Netflix

Aktivity doma

Pri všetkej práci home office, pri ktorej zamestnávatelia boli nútení prejsť na prácu na diaľku a zamestnanci veľa krát získali novú skúsenosť, sme v podstate mnohí aktívni doma. Okrem pracovníkov manuálnej činnosti, fabrík, automobiliek a iných. V domácom prostredí mimo pracovné povinnosti nachádzame aj iné príležitosti. Dni sú krátke, tma prichádza skoro a tak nie je čas na aktivity vonku. V televízii hrá dlho odkladaný film po piaty raz, hrá hudba s hlasitosťou, ktorá prebúdza susedov. S rodinou sú aktivity podriadené možnostiam, náladám a vôbec záujmu detí. Stolové hry sú fajn, no i tak často víťazí mobil. Muži takmer všetkých generácií si radi zahrajú počítačové hry, nové, alebo dlho odkladané.

Aj naša národná lotériová spoločnosť začala s podporou stávkovania, pričom ľudia si nachádzajú cestu aj k zahraničným službám. Jednou z možností sú – Nové hry od Microgaming. Mnoho hráčov či ľudí, ktorí radi zaháňajú nudu, radi siahnu po takejto alternatíve. Lákavé je pri stávkovaní a online hrách tohto typu niečo vyhrať. Je tu však ešte jedna možnosť,  ako sa zabávať a zároveň si aj zarábať. Spiny zdarma typické pre online kasína sú pre tých, ktorý sa v oblasti pohybujú, lákavým hľadaným pojmom.

Nové opatrenia ľudí nepotešili

Napriek tomu, že sú od septembra sprísnené opatrenia a všetky osoby, ktoré počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v zozname menej rizikových krajín, sú povinné najneskôr pri vstupe do Slovenskej republiky sa zaregistrovať na webovej stránke, kde vyplnia formulár. Tieto osoby sú počas pobytu na Slovensku povinné preukázať svoju registráciu príslušníkovi Policajného zboru SR. Výnimka z registračnej povinnosti sa vzťahuje na osoby, ktoré navštívili iba krajiny EÚ, ktoré nie sú na zozname, a ktoré preukázali negatívny výsledok testu na COVID-19 vykonaného v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky, nie staršieho ako 72 hodín.


Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.