ZN.SK
Komár cicia

Prečo štípance od komárov bolia a ako vlastne vznikajú

Jednoduchá otázka by mala značiť jednoduchú odpoveď. Pre niekoho tomu môže byť tak aj v prípade vysvetlenia, prečo štípance komárov bolia…

Jednoduchá otázka by mala značiť jednoduchú odpoveď. Pre niekoho tomu môže byť tak aj v prípade vysvetlenia, prečo štípance komárov bolia a ako vlastne prebieha uštipnutie komárom na ľudskej pokožke. Na pochopenie je nutné pochopiť komára ako živočíšny druh, hmyz, ktorý má primárnu úlohu živiť sa, prežiť a množiť. Žiadnu inú potrebu nemá. Nepotrebuje zábavu, nesleduje televíziu, necestuje pre zábavu, ani neochutnáva svet… teda aspoň nie doslova. Dokáže vo vzduchu precestovať desiatky kilometrov a aj 6 hodín v kuse. Cestujú však minimálne, hoci pri živote krátkom pár týždňov toho veľa nevidia. Ukrýva sa takmer všade, kde nesiaha vietor. Nájsť ich môžeme v miestnostiach, dielňach, letných kuchyniach, na povale. Všade tam, kde môžu prečkať napríklad v daždi a vetre. Ale prečo vôbec človeka hryzú a štípance tak odporne bolia?

Komár cicia

Prečo štípance štípu a prečo vlastne vzniknú?

Na to, aby mohol komár klásť vajíčka, potrebuje niekoľko látok, hlavne však bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v krvi. Príroda to ta zariadila, že komáre v určitom evolučnom štádiu získali tvrdý ihlový sosák, ktorý dokáže preniknúť cez pokožku. Ak nepreletí okolo ucha, ani nepočujeme a často ani nevidíme jeho prítomnosť. Jeho extrémne ľahké a tenké telo je dokonca dôvodom, prečo si nič nevšimneme ani po štípanci číslo 40. Vyzbrojený termovíziou vie odhaliť miesta, kadiaľ prúdi krv, čiže žily. Istotu, že mieri na človeka má vďaka kyseline mliečnej z pachu človeka a z oxidu uhličitého. Tejto téme sa pritom venujeme v inom úspešnom článku zasvätenom mýtom a omylom. Žiadna sladká krv, ako sa hovorí, však neexistuje.

Komár, presnejšie len samička, potrebuje krv k vývinu vajíčok. Ak už ale okolo vás lieta, nesledujete pohlavie, zabíjate. Orgán komára prebodne pokožku a začne cicať krv. V podstate sú to sliny, ktoré obsahujú látku proti zrážaniu krvi, zároveň látku, ktorá na krátko znecitliví dané miesto a až po čase vás čaká neželané prekvapenie. Bolesť však ani tak nespôsobuje štípanec a látka v ňom, ako reakcia tela na cudziu látku a snaha pomocou imunity sa vysporiadať s neznámou látkou.
Šok prichádza pri rýchlosti komárov. Sú medzi nami takí, čo fascinovaní týmto malým tvorom a jeho primitívnym fungovaním sledujú jeho prílet a dajú mu šancu. Na uštipnutie a vyprodukovanie slín postačia dve sekundy. Štípanec nemusí byť väčší, no i po sekunde už môže zanechať stopy.

Škriabanie to zhoršuje

Človek by neveril, že to upokojujúce škriabanie je to najhoršie, čo na štípance môže byť. Vytváraním tepla a roznášaním komárích slín prinútite telo produkovať na rozširujúcu sa plochu viac a viac protilátok. Nebolí potom ani tak štípanec, ako váš vlastný histamín snažiaci sa bojovať s komárími slinami.

Ako sa brániť proti komárom, alebo ako zmierniť svrbenie nájdete vo viacerých článkoch na ZN.SK.

TIP: gély, prípravky na odstránenie kliešťov, alebo na zmiernenie bolesti po bodnutí / uštipnutí komárom nájdete v ponukách online lekární benulekaren.sk | etabletka.sk | lekarendoma.sk| lekarentriveze.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu