Celiakia je choroba, ktorá je spôsobená neznášanlivosťou imunitného systému na lepok, poškodzuje najmä tenké črevo. Dôvodom je mimoriadne povzbudenie imunitného systému, ktorý spôsobuje poškodenie tenkého čreva za prítomnosti lepku. Telo vytvára protilátky ako pri alergiách, v tomto prípade produkciou gluténu. Celiakia sa môže objaviť kedykoľvek či u mužov alebo žien. Veľa ľudí o tom, že ochorenie má ani nevie. Príčinou celiakie je dedičnosť.
V dnešnej dobe sa vedci po celom svete snažia celiakiu vyliečiť, no zatiaľ žiaľ bezúspešne. Ľudia s touto chorobou by mali prísne dodržiavať bezlepkovú diétu.
Hlavnými príznaky sú:
- slabosť
- chudnutie
- plynatosť
- hnačka
- zvýšené množstvo stolice
Príznaky u detí:
- oneskorený rast a vývin
- veľké bruško
- podvýživa
- nedostatočné priberanie
- vznikajú opuchy, anémia(málokrvnosť)
- výrazný úbytok vitamínov, železa,…
- oneskorenie pohlavného vývinu
U dospelých spôsobuje / môže spôsobiť celiakia:
- zlomeniny kostí
- osteoporóza
- krvácanie
U žien:
- neplodnosť
- lámavosť nechtov
- depresie
Oslabený je celý imunitný systém v dôsledku čoho je narušená stena sliznice tenkého čreva. Telo tak prijíma škodliviny, ktoré sú prameňom imunitných zvratov. U ľudí s celiakiou je vysoký výskyt nádorov. Jednou z hlavných príčin je nízka imunita.
Liečba
Najdôležitejšie pre liečbu je dodržiavať doživotnú a neúprosnú bezlepkovú diétu. Ak je choroba zistená neskoro, je potrebné predpísať krátkodobé užívanie kortikoidov. Pri nedostatočnom množstve potrebných minerálov a vitamínov je potrebná náhradná liečba. Pacientom najčastejšie chýba väčšina vitamínov zo skupiny B, železo, horčík, draslík, kyselina listová,… Tieto vitamíny sú im podávané buď perorálne(ústami) alebo parenterálne(napr. injekciou). Liečba celiakie je u každého individuálna a pacient musí byť pod drobnohľadom lekára. Len lekár môže predpísať potrebné vitamíny a ich dávkovanie. Dôležitá je aj strava s nízkym obsahom živočíšnych tukov. Treba sa vyhýbať stresovým situáciám.
Po pár mesiacoch dodržiavania bezlepkovej diéty sú viditeľné zmeny klinického obrazu k lepšiemu, ubúdajú znaky poškodenia tenkého čreva. Vyšetrenie črevnej sliznice vykazuje, že klky sú v normále. Ak pacient trpiaci celiakiou preruší bezlepkovú diétu, jeho stav sa obnoví v pôvodnej podobe.
Celiakia a tehotenstvo
Ak má žena celiakiu a dodržuje prísnu diétu, s otehotnením by nemal byť žiadny problém. Riziko nastáva vtedy, ak sa diéta nedodržuje. Najvhodnejším obdobím na plánovanie bábätka je vtedy, keď nastane v chorobe útlm.
Ak chce mať žena s celiakiou bezproblémové tehotenstvo, mala by chodiť na pravidelné kontroly ku gynekológovi aspoň 1x za 3 mesiace. Pre zdravý vývoj plodu je veľmi dôležité nestresovať sa. Časté návštevy lekára sú nevyhnutné, keby sa vyskytli nečakané ťažkosti ako napr. predčasný pôrod, nízka váha novorodenca, oneskorený vývoj plodu,…
Okrem pravidelných kontrol u lekára je veľmi dôležité, aby tehotná žena dodržiavala prísnu bezlepkovú diétu, predovšetkým kvôli neželaným rizikám. Matky trpiace celiakiou nepredstavujú pri dojčení žiadne nebezpečenstvo z pohľadu výživy. Dieťatko by sa malo dojčiť čo najdlhšie materským mliekom a postupne prechádzať na sušené mlieko. Matka by teda mala dieťa dojčiť minimálne rok.