ZN.SK
Zásuvka

Aký je rozdiel medzi pojmami zástrčka a zásuvka? Veľký

V bežnom hovorovom jazyku používame slová zástrčka a zásuvka pre to isté. Pevne nasadená zásuvka v stene, čiže nepohyblivá časť elektrického spojenia so spotrebičom…

V bežnom hovorovom jazyku používame slová zástrčka a zásuvka pre to isté. Pevne nasadená zásuvka v stene, čiže nepohyblivá časť elektrického spojenia so spotrebičom, sa mylne nazýva aj zástrčkou. Zásadným rozdielom medzi týmito slovami je fakt, že do zásuvky sa zasúva a zástrčka sa strká. Zástrčkou je v prípade elektrického spojenia kábel s koncovkou, v niektorých profesiách nazývaný ako samec (následne zásuvka je samicou).

Čo je zástrčka a čo zásuvka?

Zásuvka

Rozumieme si, no je dobré poznať pravdu

Ak dávame nabíjačku do zástrčky, zrejme nám bude každý rozumieť a aj my sami na taký príkaz budeme vedieť, čo sa od nás žiada. Nie je však na škodu poznať aj pravdu a reálny význam jednotlivých pomenovaní. Napríklad, pokiaľ sa stretávame s detailistom. Zásuvka je tiež pojmom, ktorý pomenúva aj ďalšie miesta a priestory, v ktorých prebieha zasúvanie. Napríklad zásuvka stola, hovorovo šuflík.

Máte v tom zmätok? Nevadí, pomôže nábytok

Po zavretí tohto článku majú zmätok mnohí a tak sa opäť vrátia. Vidíme to práve na číslach a štatistikách. Slovenčina občas potrápi.  Preto je možno dobré si predstaviť jeden konkrétny kus nábytku, ktorý by to mohol celé uľahčiť. Zástrčkou ľahko nazveme to, čo strkáme, ako aj to, kam strkáme. Preto z tohto slovného vysvetlenia možno odvodzovať jedno aj druhé. Lenže aj zásuvkou môžeme nazvať v neistote oba prípady. Jeden preto, že ho zasúvame a druhý preto, kam zasúvame. Pozeráte tak na koncovku kábla a netušíte ako z toho von. Ktorý kus nábytku nám pri správnej predstave pomôže? Bude to jednoznačne zásuvka na nočnom stolíku, či komode. Je to prakticky jedno.

Do zásuvky nočného stolíka strkáme časopis, alebo lieky. Je vlastne jedno, čo do zásuvky strkáme. Do zásuvky v nábytku, alebo do zásuvky elektrickej strkáme veci. Od slova strkáme si odvodíme strčiť = zástrčka. Vznikne nám zásuvka, ktorá je pevná a do nej strkáme niečo, čo sa dá strčiť, alebo zastrčiť. A od tejto chvíle sa už nepomýlite.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu