Známe veľké slovenské servery propagujú priam až medicínsky a vedecký zázrak známy ako Ling Fluent. Neuveriteľná zázračná 4-týždňová formula dokázala už 35 000 Slovákov naučiť cudzí jazyk a vystačilo si s inovatívnou metódou významného polyglota, 64 ročného Lea Andersa. Mohutná kampaň na slovenských a českých portáloch ľudí informuje o zázračnej metóde, vďaka ktorej sa môžete naučiť cudzí jazyk a pokojne aj 20 cudzích jazykov tak, ako Leo Anders. Podľa toho, čo hlásajú tieto reklamy musíte zabudnúť na tradičné metódy a klasické školy. všetky jazykovky nech teraz spália živnostenské oprávnenie a všetky doklady. Vy ako študenti ste strácali doteraz čas. Ak 35 000 Slovákov podľahlo, musíte aj vy… Len pozor, všetok tento text je nechutný podvod a prezentovaný vo veľkom tak, že opäť na mnohých pôsobí dôveryhodne.
TIP: všimnite si tvrdenia na reklamách, ktoré sa podarilo stiahnuť z ich kampaní na portáloch Centrum.sk, Uloz.to, Databazeknih.cz a ďalších. Na jednom je objaviteľ tejto zázračnej metódy 27-ročný (nevieme čo) zo Žiliny. Podľa inej reklamy to objavil 27 ročný muž z Popradu a popisujú objav ako nový objavený neurón v mozgu. Je však divné, že po kliknutí už vôbec nie sú vynálezcovia Slováci, ale drísty jeden cez druhý, ktorý ani sám netuší, koho označiť ako vynálezcu.
Údajne 35 000 Slovákov používa Ling Fluent
Ak by sme oslovili 10 000 Slovákov, či sa niekedy stretli s touto zázračnou metódou a vyskúšali ju, ani jeden by nám neodpovedal, že áno. Celkom nová, doteraz prezentovaná ako Simple Words, dnes od rovnakých autorov prezentovaná ako Ling Fluent, metóda výučby cudzieho jazyka za 4 týždne s pomocou 30 minút denne. Pri takejto matematike sa človek nedokáže naučiť ani 200 slovíčok, nieto ešte plynule hovoriť celým jazykom vrátane gramatiky. Množstvo Slovákov už naletelo na Simple Words a s rovnakým výmyslom prichádzajú aj fingované stránky vo veci Ling Fluent.
Nafingované stránky
Falošný magazín, ktorý sa tvári ako magazín a nie je ním, je vytvorený na známej doméne novinkykazdyden.com, ktorá obsahuje množstvo falošných tém pod rôznymi odkazmi, ktoré nebudeme zverejňovať.
1. Magazín v prvom rade nefunguje ako magazín, nezobrazuje obsah menu položiek, nedá sa nikam kliknúť, len na objednávku produktu. Všetok obsah je nafingovaný, aby pôsobil ako skutočný magazín.
2. Informácie v článku sú prehnanými výmyslami. Leo Anders neexistuje. Hľadali sme ho celkovo 3 dni. Pri hľadaní sme boli totiž odvlečení do iného sveta náhodou pre iného menovca. Polyglot s menom Leo Anders neexistuje.
3. Fotografia fúzatého pána nezachytýva kapacitu Andersa, ale ide o fotomodela. Fotografia sa dá kúpiť na fotobanke Shutterstock
4. Knižné pozadie pochádza z inej fotografie, spolu dodávajú vierohodný dojem vzdelaného starého profesora a odborníka v čomkoľvek.
5. Komentáre pod článkom sú fingované vymyslené mená. Majú nastavenú funkciu posúvania dátumu. Každý deň sa tak posúvajú tak, aby vyzerali, že ide o čerstvú vec. Tie isté komentáre tam však boli už minulý rok.
6. Žiadne obchodné podmienky a ani popis, o čo vlastne ide. Čo kupujete, a kde sú aké záruky? Keď vám príde domov stará kazeta s nahratými anglickými slovíčkami, nečudujte sa.
7. V skutočnosti nulové garancie. Odborník Leo Anders mal byť zrejme garancia, ktorá dodáva váhu celej veci.
8. Chýbajú povinné vlastnosti každého predajného webu. Objednávate? To najhoršie čo môžete spraviť je objednávať tovar na mieste, kde sami nedokážete odpovedať a nájsť odpovede na otázky „kto je prevádzkovateľom?, aké sú obchodné podmienky?, kde je reklamačný poriadok?, kde nájdem nejakú zodpovednú osobu, akékoľvek skutočné meno?, prečo takto prehnane zavádzajú, klamú a kradnú identity cudzích ľudí, fotografie a snažia sa ľudí oklamať?, prečo nevydávajú moje komentáre a sú tam len chvály a tie lepšie texty?…“
9. Článok nehodnotí konečný výrobok, ale spôsob jeho propagácie, využívanie materiálov, šírenie, zavádzanie a obsah fingovaných stránok. Pozastavuje sa nad fungujúcim predajom bez potrebných náležitostí predajného miesta, ktoré sú pritom dané zákonom. Obchodu chýbajú povinné údaje a obchodná identifikácia.
Pozor na ďalšie podporné stránky
Stránkam pomáhajú aj ďalšie sprievodné stránky lingfluent.com (je možné, že sa u vás prepnú do slovenčiny). Škoda, že údajné referencie sú stiahnuté fotografie a vymyslené mená. Uvedený Patrik Glesk z Vrútok neexistuje a ani meno, ktoré by v tomto meste vôbec niekedy využilo takúto metódu. Fotografiu si pritom len stiahli z iných stránok, zneužili mladíka menom Zenith zo stránok: http://desky.io/ a druhou je Katerine Dmitrieva a to ju na stránkach uvádzajú ako Dorota Vilemská, 39 rokov z Kysuckého Nového Mesta. Vyjadrenie Petra Č. z Kysuckého Nového Mesta, či o takom mene a žene v meste počul: „Ale ďe! Neexistuje!„.
V spolupráci s HOAX.sk, hlavný realizátor prieskumu Viktor
(14. január až 16. január 2015)
– využitie archívnych systémov
– opakované návštevy popisovaných stránok
– hlbšia analýza a širšie využitie systémov vyhľadávania