ZN.SK
Burger King

Burger King, tretí najvýraznejší hráč rýchleho občerstvenia

Burger King je treťou najvýraznejšou značkou vo svete sietí reštaurácií rýchleho občerstvenia, ktorá sa zrodila v roku 1953 ako Insta-Burger King v meste…

Zľavy na wellness pobyty

Burger King je treťou najvýraznejšou značkou vo svete sietí reštaurácií rýchleho občerstvenia, ktorá sa zrodila v roku 1953 ako Insta-Burger King v meste Jacksonsville na Floride. Zakladateľmi boli Keith J. Kramer a strýko jeho ženy Matthew Burns. Zaujímavosťou je, že po pár úspešných mesiacoch a z obchodného hľadiska takmer ihneď po spustení franchisingu došlo v roku 1954 k odkúpeniu celej firmy dvoma pôvodne len prenajímateľmi Jamesom McLamoreom a Davidom R. Edgertonom, pričom skrátili názov na Burger Kinga sídlo presunuli do Miami. V roku 2013 už mali 13 000 reštaurácií v 80 krajinách sveta.

Burger King

Neuveriteľných 99 percent predajní z celého sveta je prevádzkovaných pomocou franchisingového modelu fungovania a tak sú v rukách súkromníkov, hoci fungujúcich pod kódexom spoločnosti Burger King. Najznámejším produktom je veľký hamburger Whooper, ktorý sa balí do samostatného papiera až následne do škatuľky. Hoci sa na začiatku zakladateľ Kramer inšpiroval prvou prevádzkou Mc Donald’s, po dlhých rokoch práve Whooper inšpiroval Mc Donald’s na výrobu ich produktu Big Tasty.

Hungry Jack’s je určitou zaujímavosťou. Ide o Burger King, no z dôvodu veľmi komplikovaných súdnych prieťahov a naťahovačiek sa v celej Austrálii objavuje prevádzka a zastúpenie Burger Kingu pod menom Hungry Jack’s. Sídlo spoločnosti Hungry Jack’s, ktorá sa stará o franchising ostatných predajní v celej Austrálii, sa nachádza v Perthe a vznikla v roku 1971.

Burger King logo

Celkom najstaršie logo Burger Kingu nieslo obyčajný nápis. Logo v roku 1957 prinieslo ozajstného kráľa so sladeným nápojom v ruke, ktorý kraľuje na hamburgeri. Pýšilo sa sloganom, že práve Burger King je domovom slávneho Whoopera. V roku 1969 logo vystriedalo podobné na to dnešné, vystačujúc si s dvoma farbami. Od roku 1999 však používa známe charakteristické logo v modrom kruhu.

V roku 2010 sa v bratislavskom nákupnom centre Eurovea objavila pobočka Burger Kingu. Pre mnohých Slovákov novinka, ktorú nepodporovala žiadna výrazná kampaň a marketing. Pribudli aj prevádzky v nákupnom centre Polus a v Žiline. O dva roky neskôr sieť reštaurácií zo Slovenska odišla.

Pripravila Maťa

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu