Poliaci a poľské hubárske nájazdy poznačujú naše lesy - Zaujímavé novinky ZN.SK

Poliaci a poľské hubárske nájazdy poznačujú naše lesy

Slovenské lesy sú obľúbeným cieľom hubárov. Nie však len tých slovenských. Kysucké obce poznajú české značky áut pod lesmi a na čistinkách, tie oravské spolu s východným Slovenskom zas poznajú ak nie české, určite poľské. Orava je však azda najviac poznačená nájazdníkmi, ktorí krajinu poznačujú hneď niekoľkými spôsobmi.

Hríby v lese

Zaparkovaná dodávka alebo van

Načo chodiť sám alebo po troch? Na huby je dobré zobrať posily. Niektoré regióny severného Slovenska stretávajú v lesoch aj početné partie. Ako rojnica na niekoľko metrov prechádzajú urbárom a svahmi, o ktorých si naivne myslíte, že ich susedia rešpektujú ako váš kúsok lesa, no ak nejdete už o štvrtej s baterkou, proti rojnici nemáte šancu. Ak už ale vidíte dodávku, potom berte vrece a palicu s klincom. Úlovky budú. Ibaže do zberných surovín.

Bordel a neúcta

Po nájazde poľských hubárov je nepopierateľná ich národnosť nie pre hluk a reč, ktorá sa lesom ozývala. Skôr pre obaly od klobás, igelitov od bagiet, kelímkov, pivových fliaš aj plechoviek… podľa niektorých ľudí v pohraničí je rovnako veľkým problémom ako znečistenie aj iný jav. Absolútna neúcta voči prírode a ostatným hubárom. Na Slovensko prichádzajú po úlovky, no v miestnych Jednotách a Samoškách o nich nič nevedia. Netvoria turistický ruch, neubytujú sa. Zostane po nich len neporiadok a spúšť. Ak ste náhodou urbárnik a predpokladáte, že si nazbierate huby na zimu vo vlastnom lese, pôsobí smutne pohľad na očistené zvyšky húb, ak sa vôbec zastavia na niečo také.

Škoda, že z takejto návštevy nemá Slovensko absolútne nič. Iba ak neporiadok a spúšť. Ešte aj natankujú výhradne doma. Ale tu sa nemožno čudovať.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.