Poliaci a poľské hubárske nájazdy poznačujú naše lesy - ZN.SK

Poliaci a poľské hubárske nájazdy poznačujú naše lesy

Slovenské lesy sú obľúbeným cieľom hubárov. Nie však len tých slovenských. Kysucké obce poznajú české značky áut pod lesmi a na čistinkách, tie oravské spolu s východným Slovenskom zas poznajú ak nie české, určite poľské. Orava je však azda najviac poznačená nájazdníkmi, ktorí krajinu poznačujú hneď niekoľkými spôsobmi.

Hríby v lese

Zaparkovaná dodávka alebo van

Načo chodiť sám alebo po troch? Na huby je dobré zobrať posily. Niektoré regióny severného Slovenska stretávajú v lesoch aj početné partie. Ako rojnica na niekoľko metrov prechádzajú urbárom a svahmi, o ktorých si naivne myslíte, že ich susedia rešpektujú ako váš kúsok lesa, no ak nejdete už o štvrtej s baterkou, proti rojnici nemáte šancu. Ak už ale vidíte dodávku, potom berte vrece a palicu s klincom. Úlovky budú. Ibaže do zberných surovín.

Bordel a neúcta

Po nájazde poľských hubárov je nepopierateľná ich národnosť nie pre hluk a reč, ktorá sa lesom ozývala. Skôr pre obaly od klobás, igelitov od bagiet, kelímkov, pivových fliaš aj plechoviek… podľa niektorých ľudí v pohraničí je rovnako veľkým problémom ako znečistenie aj iný jav. Absolútna neúcta voči prírode a ostatným hubárom. Na Slovensko prichádzajú po úlovky, no v miestnych Jednotách a Samoškách o nich nič nevedia. Netvoria turistický ruch, neubytujú sa. Zostane po nich len neporiadok a spúšť. Ak ste náhodou urbárnik a predpokladáte, že si nazbierate huby na zimu vo vlastnom lese, pôsobí smutne pohľad na očistené zvyšky húb, ak sa vôbec zastavia na niečo také.

Škoda, že z takejto návštevy nemá Slovensko absolútne nič. Iba ak neporiadok a spúšť. Ešte aj natankujú výhradne doma. Ale tu sa nemožno čudovať.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Rusko a bazén v byte, pomocou igelitu (zábavné obrázky)
Slávne fotografie bazéna, ktorý si ruskí mladíci urobili v obývačke

Lietadlo a letecká doprava
Aké je letieť v celom veľkom lietadle ako jediný pasažier?

Vystrašená hrozby podvodníci internet
Varovanie: Výhra peňazí na Facebooku + SMS na číslo 8869

Zavrieť